Uniks Kazan do prve domaće pobjede

Simon Maljevac • četvrtak, 17.11.2011.

Uniks iz Kazana je zahvaljujući odličnoj igri u drugom poluvremenu svladao Union Olimpiju s visokih 81:51 i ubilježio značajnu pobjedu u borbi za prolazak u sljedeću fazu natjecanja..

Nakon domaćih poraza s Montepaschi Sienom i Barcelonom, Uniks je zabilježio i prvu pobjedu na domaćem parketu. Zanimljivo je da su Rusi obje dosadašnje pobjede zabilježili u gostima (protiv Galatasaraya i Prokoma), a u petom kolu Eurolige zabilježili su i prvi domaći trijumf.

Utakmica je počela sa sedam uzastopnih poena Union Olimpije, ali Uniks se brzo pribrao i nakon tri minute igre poveo 8:7. Olimpija je onda sretno tricom Varde (devet poena u prvoj četvrtini) opet pobjegla na šest poena prednosti, a do kraja četvrtine Unics smanjuje na dva poena zaostatka (18:20).

Vezane vijesti

Druga četvrtina protekla je u boljoj igri Uniksa, koji je zahvaljujući odličnom Lydayu (19 poena u prvom poluvremenu, šut iz igre 8/10) došao do osam poena prednosti (37:29), ali tada mladi Blažič tricom prekida seriju domaćina, tako da Rusi na odmor odlaze sa samo pet poena prednosti (39:34).

Drugo poluvrijeme počelo je odličnom igrom domaćih igrača, koji pogađaju četiri trice za redom i tako bježe na +15 (51:36), a i u nastavku treće četvrtine ne popuštaju. Kod domaćina razigrao se i Wilkinson, a igra Olimpije se raspala, tako da su Ljubljančani u toj dionici postigli samo pet poena i Rusi do kraja četvrtine povisuju na ogromnih +22 (61:39).

Katastrofalna igra gostiju nastavila se i u posljednjem djelu igre. Domaćini iz minute u minutu povisuju prednost koja je u jednom trenutku dostigla i 34 poena prednosti (79:45). Domaći trener Pašutin u posljednjim minutama ubacuje u igru i mlađe igrače ali domaćini utakmicu svejedno završavaju s visokih 30 poena prednosti (81:51).

Ovom pobjedom Uniks je utvrdio poziciju među prve četiri momčadi grupe D, a Ljubljančani ostaju s jednom pobjedom na petom mjestu i u posljednjih pet kola trebat će im pravo čudo ako žele uči u sljedeću fazu natjecanja.

Najbolji igrač utakmice bio je domaći branič Lyday s 22 poena (šut iz igre 9/13), četiri skoka i sedam asistencija, a odličnu utakmicu kod Uniksa pružio je i Wilkinson s 20 poena i pet skokova. Jedini dvocifreni igrač kod Olimpije bio je Varda s 13 poena, a Damir Markota se za nešto više od 35 minuta provedenih na parketu u statistiku upisao s četiri poena i četiri skoka.