Panathinaikosu drugi poraz u nizu

Ante Zovko • četvrtak, 17.11.2011.

Njemački prvak Brose Baskets, koji je u prvom kolu pobijedio Zagreb CO, u petom je kolu Eurolige u skupini B svladao europskog prvaka Panathinaikosa 79:76.

Nijemci su se hrabro postavili, nisu potonuli kad je prijetio dvoznamenkasti zaostatak i dohvatili daleko najveći "skalp" ove sezone. Pobjedom su moskovskom CSKA-u praktički otvorili put prema prvom mjestu u skupini jer PAO i Unicaja na drugom i trećem mjestu imaju omjer 3-2, a ruska je momčad besprijekorna. No, nade Zagreba u drugi krug malo su "potkresane" jer Nijemci sada imaju omjer 2-3. Hrvatski prvak i Žalgiris su na 1-4.

Da stvar bude gora za Panathinaikos, koji je u prošlom kolu poražen u Ateni od CSKA-a, sljedećeg tjedna odlazi u Malagu na obračun za drugu poziciju s Unicajom, dok će Brose gostovati u zagrebačkoj Areni.

Pobjeda Brosea nije bila rezultat nikakvog velikog preokreta nego ravnopravne igre tijekom cijelog susreta. Prvi period protječe u izjednačenom odnosu snaga, a nakon što ga je Steven Smith zaključio tricom za vodstvo gostiju 19:16, Kaimakoglou pogađa na otvaranju druge četvrtine i činilo se da europski prvak lomi utakmicu. Poveo je Panathinaikosa 31:22, no raspucani Predrag Šuput tricama drži Nijemce i prednost Grka na poluvremenu bila je samo plus tri (40:37).

U trećoj četvrtini odvija se rezultatska "klackalica". Kad je PAO zaprijetio da će se opet zaprijetiti pogocima Kaimakogloua i Aleksa Marića (59:53), njemački prvak odgovara sa stilom i u posljednji period ulazi s prednošću 60:59.

Uz odličnu igru Šuputa, Anton Gavel postavlja 66:59 početkom zadnje četvrtine i takva se prednost zadržala nekoliko minuta. Pred ulazak u zadnju minutu Šuput postavlja 76:72. Kaimakoglou smanjuje na 76:74, ali domaći su bili precizni s linije slobodnih bacanja. Ključne poene s linije ubacuje Brian Roberts 21 sekundu prije kraja. Brose je natjerao Panathinaikos na napad do posljednje sekunde i polaganje Vougioukasa praktički nije ništa značilo. Julius Jenkins slobodnim bacanjima postavlja konačni rezultat.

Šuput je bio najkorisniji u pobjedničkoj momčadi s 19 poena, skoka, dvije ukradene lopte i tri izgubljene. Jenkins je postigao 13 poena (po skok, asistencija i blokada), a Jacobsen deset (dva skoka, četiri asistencije).

Kod Panathinaikosa, koji je igrao bez Šarunasa Jasikevičiusa, najefikasniji je bio Diamantidis sa 16 poena (tri skoka, šest asistencija, dvije blokade, tri izgubljene lopte). Kaimakoglou je ubacio 13 poena uz tri skoka, a Romain Sato 11 te dodao pet skokova i četiri asistencije. Toliko je ubacio i Nick Calathes (jedan skok, dvije asistencije).