CSKA bez Kiriljenka, bez problema

Ante Zovko • srijeda, 23.11.2011.

Moskovski CSKA na domaćem je terenu pobjedom 95:82 protiv Žalgirisa u šestom kolu Eurolige nastavio savršen niz istodobno gurnuvši Litavce u neugodan položaj.

Žalgiris je pružio solidan otpor Moskovljanima koji su igrali bez ozlijeđenog Andreja Kiriljenka, ali kad je u drugom poluvremenu zaustavljen raspoloženi Sonny Weems, domaći su pobjegli na nedostižu prednost i završnicu učinili rutinskom.

CSKA je sada na omjeru 6-0, uz Barcelonu je jedina neporažena momčad Eurolige. Žalgiris je pao na omjer 1-5, što daje mogućnost hrvatskom prvaku Zagreb Croatia osiguranju da eventualnom pobjedom protiv Brose skoči na petu poziciju.

CSKA je utakmicu prelomio tek u posljednjoj četvrtini. Nakon što je minimalno vodio tijekom većeg dijela prve četvrtine, CSKA se na kraju našao u zaostatku (25:24). Početkom drugog perioda domaći odlaze na 38:29 zahvaljujući Andreju Vorončeviču i Alekseju Švedu. Litavci u tim trenucima žive od Weemsovih poena koji pred poluvrijeme dovodi Žalgiris do izjednačenja 45:45. Sabravši se malo tijekom time-outa, Rusi su svlačionicu ipak otišli s 51:45, a Weems im je do tada već ubacio 16 poena.

Domaći su se opet pokušali odvojiti početkom poluvremena (56:46), ali Paulius Jankunas i Weems vraćaju momčad iz Kaunasa na 58:54. Neizvjesnost je potrajala do 28. minute (68:64), a onda Šved pogađa tricu i počinje seriju CSKA-a.

Rusi tricom Ramunasa Šiškauskasa vode 78:68, a sredinom posljednjeg perioda srpski dvojac Miloš Teodosić - Nenad Krstić povećava porednost na 82:68. U posljednjim minutama svoju najbolju igru ponudio je i Marko Popović, ali za preokret je bilo prekasno.

Krstić je imao sjajnu večer s 21 poenom, sedam skokova, jednom ukradenom loptom i dvije asistencije, Šved je upisao 16 poena, pet skokova, dvije ukradene lopte i pet asistencija (valorizacija 28). Teodosić (sedam asistencija, četiri skoka) i Vorončevič (šest skokova, dvije asistencije) imali su po 14 poena, a deset je ubacio Nikita Kurbanov

Popović je igrao 25 minuta i ubilježio 12 poena (1/4 za tricu, 3/4 za dvicu), dva skoka i dvije ukradene lopte. Weems je nakon sjajnog prvog poluvremena u drugom dobro izblokiran pa je završio utakmicu s 22 poena, tri skoka i dvije asistencije. Delininkaitis, kao i hrvatski reprezentativac, ubacio je 12 poena, a deset Milovan Raković.