Partizan slavio nad Maccabijem

Bojan Meštrović • četvrtak, 01.12.2011.

Utakmicama u Beogradu i Milanu zaključeno je sedmo kolo euroligaške skupine C. Odličan susret odigrali su Partizan i Maccabi, a prvi put ove sezone Crno-beli su uspjeli nadigrati Izraelce. U drugoj utakmici, Real je teško, ali zasluženo pobijedio Armani.

Partizan je u prepunom Pioniru uspio svladati Maccabi. Najbolji igrači domaće momčadi bili su izrazito motivirani, Peković zbog činjenice da mu je ovo bila posljednja utakmica za Partizan prije povratka u NBA, a Mačvan zato što je igrao protiv svog Maccabija, iz kojeg je do kraja ove sezone posuđen beogradskoj ekipi.

Domaćini su bolje otvorili utakmicu i nakon sedam minuta igre došli do prve veće prednosti (17:9). Gosti postižu nekoliko uzastopnih poena, ali na prvi predah odlazi se s rezultatom 24:17. Mačvan i Peković do tada su već ubacili svaki po osam poena.

U drugoj četvrtini 22-godišnje krilo Partizana Vladimir Lučić prvo zabija tricu za, a odmah u sljedećem napadu domaćih postiže i koš-faul te odvodi Partizan na velikih +13 (32:19). Nakon petnaest minuta rezultat je 36:23, a Raduljica dotad igra izvrsnu obranu na centru gostiju Sofoklisu Schortsianitisu. Ipak, veliki Grk pokreće seriju Maccabija i do kraja poluvremena sam postiže deset poena, te iznuđuje tri faula Raduljice. Partizan poluvrijeme završava s prednošću 39:37.

Maccabi loše otvara drugo poluvrijeme i u prvih pet minuta ostaje bez koša što Partizan koristi da se odvoji na +8 (45:37). Gosti preko Bursteinovih bacanja smanjuju rezultat, ali Kecman s četiri poena i Mačvan tricom osiguravaju Partizanu ulazak u posljednju četvrtinu s vodstvom 54:48.

U 34. minuti Mačvan postiže još jednu tricu, ovaj put s osam metara, i Partizan odlazi na +9 (61:52). Gosti se koševima Langforda dvije minute prije kraja utakmice približavaju na 65:61. Tada nevjerojatni Mačvan ponovo postiže tricu s velike udaljenosti. Na ulasku u posljednju minutu Partizan ima +5 (70:65) i loptu, gosti se uspijevaju obraniti i tricom Pninija doći na samo dva poena zaostatka (70:68). Isti igrač nakon nekoliko sekundi radi nesportski faul nad Pekovićem koji zabija jedno bacanje. U nastavku napada Devin Smith također dobiva nesportsku, Mačvan zabija jedno, a zatim Lučić pridodaje još dva bacanja i 11 sekundi prije kraja donosi nedostižnih +6 (74:68). U zadnjoj sekundi Jordan Farmar postiže tricu i postavlja konačan rezultat 74:71.

Najbolji kod Partizana bio je Mačvan (22 koš, 8 sk), ali odlično su odigrali i Peković sa 17, te Lučić s 15 koševa. Za domaće zbog ozljede nije nastupio Acie Law. Kod gostiju, najviše su zabili Smith (12 koš) i Farmar (11 koš). Partizan nakon sedam kola ima omjer 4-3, dok je Maccabi na 5-2.

Real je u Milanu rezultatom 72:65 stigao do pete pobjede u sezoni te se na vrhu skupine izjednačio s Maccabijem. Armani je nakon ovog poraza peti u skupini, s omjerom 2-5 i jako malenim šansama za plasman među 16 najboljih.

Na samom startu utakmice, Ante Tomić zabija četiri poena, a Rudy Fernandez pridodaje pet te Madriđani nakon četiri minute igre dolaze do 9:0. Domaćini se preko Mancinellija i Bourousisa vraćaju na zaostatak od samo jednog poena (13:14), ali Real do kraja četvrtine podiže prednost na pet razlike (20:15). U drugoj četvrtini, Armani tricom Giachettija izjednačava rezultat (22:22). Suarez i Rodriguez odmah uzvraćaju s tricama, te gosti ponovo odlaze na +6. Nakon nekoliko minuta u kojima se igralo koš za koš, poluvrijeme završava rezultatom 36:30 za Real.

Nakon odmora, Nicolas Drew mini-serijom od četiri koša vraća rezultatsku neizvjesnost i Armani se primiče na dva razlike (42:40). Ipak, gosti opet povećavaju prednost i u posljednjih deset minuta odlaze sa šest koševa prednosti (53:47). Šest minuta prije kraja, Real preko Ibake i Carrolla dolazi do +7 (59:52), ali Armani se ekspresno vraća. U 37. minuti rezultat je 63:60 za Real. Rudy tada postiže četiri bacanja u nizu, a s druge strane Drew postiže tricu, a Gallinari pridodaje svoja dva bacanja. Rezultatom 67:65 ulazi se u posljednju minutu. Sergio Rodriguez zabija treću tricu, a u sljedećem napadu stavlja još dva bacanja i tako donosi Realu zasluženu pobjedu.

Rodriguez je utakmicu završio s 19 koševa, a Mirotić je upisao double-double (11 koš, 10 sk). Tomić je večeras napokon dobio veću minutažu i iskoristio ju za 10 poena i pet skokova. Za Armani, najbolju utakmicu odigrao je Gallinari (13 koš, 6 sk).