Njemačka bolja od Norveške, Island od Crnogorki

Marko Domljanović • nedjelja, 04.12.2011.

Tri vrlo zanimljive i uzbudljive utakmice odigrane su prvog dana u skupini A Svjetskog rukometnog prvenstva u Brazilu. Nakon tijesnog i prilično iznenađujućeg poraza Crnogorki od Islanda, Njemačka je nadvisila Norvešku, a u posljednjoj utakmici dana Angola je u dramatičnoj završnici došla do pobjede nad Kinom.

Natjecanje u skupini A otvorile su reprezentativke Crne Gore i Islanda, a u tvrdoj i dramatičnoj utakmici na kraju su slavile Islanđanke. One su i prve povele na utakmici golom Knutsdottir u trećoj minuti, a malo kasnije prve dolaze i do dva pogotka prednosti (5:3). Crnogorke uzvraćaju serijom od 5:1 i u 20. minuti dolaze do 8:6, što je bila njihova najveća prednost na utakmici. Završnica prvog dijela pripada reprezentaciji Islanda koja na predah odlazi sa vodstvom od 11:10.

Crnogorke su utakmicu držale u neizvjesnosti do 47. minute i rezultata 17:17, ali njihove protivnice serijom od 5:1 dolaze do velika četiri pogotka prednosti u 57. minuti. Međutim, Crna Gora se nije predala i u dvije minute radi seriju od 3:0, ali u dramatičnoj posljednjoj minuti nije bilo golova pa Islanđanke tako dolaze do prve pobjede na turniru. Popović i Bulatović predvodile su Crnu Goru sa po šest zgoditaka, a kod Islanda je toliko zabila Knutsdottir.

Nakon njih na teren su istrčale reprezentativke Norveške i Njemačke. Norvežanke su puno bolje otvorile utakmicu i već u 10. minuti stigle do 5:2, a devet minuta kasnije imaju i 10:6. Međutim, Njemačka se ne predaje i polako sustiže protivničku prednost pa Norvežanke na poluvremenu imaju samo 14:13.

Prvo vodstvo Njemačke stiže u 38. minuti (17:16), a četiri minute kasnije razlika raste i na tri pogotka - 20:17. Norveška je imala snage još jednom zaprijetiti u 51. minuti kada dolazi na samo 24:25, ali to je od njih bilo sve. Njemačka radi seriju od 3:0 i pet minuta prije kraja ima četiri pogotka prednosti. Nju su bez većih problema i zadržale pa su Norvežanke nakon isteka 60. minute morale priznati poraz.

U redovima pobjednica najefikasnija je bila Mietzner sa osam golova, a Richter i Melbeck su dodale po šest. Kod Norvežanki vrijedi istaknuti Sulland sa šest pogodaka, a spomenimo da su ovu utakmicu vodili hrvatski suci Gubica i Milošević.

U posljednjoj utakmici dana snage su odmjerile Angola i Kina, a Kineskinje su u susret ušle nešto angažiranije i u 16. minuti povele 7:4. Četiri minute prije predaha prednost doseže i četiri gola (11:7), ali Angola u završnici poluvremena zabija dva puta pa se na odmor odlazi sa 12:10 za azijske predstavnice.

U drugom dijelu Angola je zaigrala mnogo bolje i već na samom početku serijom 3:0 prešla u vodstvo. Nakon toga igra se gol za gol sve do 47. minute kada Angola kreće sa novom serijom od 3:0 i u posljednjih deset minuta ulazi sa 24:20. Međutim, tu nipošto nije kraj jer Kineskinje u 56. minuti stižu na 26:26, a dvije minute prije kraja na semaforu svijetli i 28:28. Tada na scenu stupa Luisa Kiala koja s dva gola najprije donosi prednost Angoli, a zatim i pobjedu nakon što je Sun postavila 29:29.

U afričkoj ekipi čak su četiri igračice postigle po pet golova - Luisa i Marcelina Kiala, Calandula i Viegas odigrale su sjajne utakmice, a Zhao sa šest i Wei sa pet golova s druge strane nisu bile dovoljne za pobjedu.