Vodeni sportovi

Prvi poraz Juga

Bernard Jurišić • petak, 14.04.2000.

Vaterpolisti dubrovačkog Juga tek su u 18. kolu doživjeli svoj prvi poraz. Bolji od njih bili su vaterpolisti Splitske banke, koji su se pobjedom 15:14 barem privremeno popeli na prvo mjesto. Ipak, zbog pobjede od 8 golova razlike u prvom međusobnom susretu, u slučaju izjednačenosti na kraju prvenstva, prednost će imati Jugaši. Detaljan izvještaj sa derbija u Poljudu je u nastavku...

Gledatelja: 1500
SPLITSKA BANKA Split - JUG Dubrovnik - 15:14 (5:2, 4:4, 4:4, 2:4)
Suci: Željko Klarić (Split) i Tihomir Lovrić (Split)

SPLITSKA BANKA: Školneković, Đogaš (1), Trumbić (1), Jaić, Burburan, Polačik (2), Sarić (3), Nagy (2), Vegar, Barać (4), Kunac, Letica (1), Oreb, Vrdoljak (1).

JUG: Volarević, Vranješ (3), Pecotić, Rilović, Kržić (1), Smodlaka, Medan (2), Ivaniš (1), Bošković (2), Molnar, Iveković, Fatović (3), Karač (2), Balić.

Igrač više: S.banka 8-16, Jug 8-13
Četverci: S.banka -, Jug 1-1

Impresivni Jugaši ipak su pali! Splitska banka je dubrovačkoj momčadi uspjela otrgnuti prve bodove, tek u 18 rundi prvenstva i tako se probiti na čelo ljestvice, zbog bolje gol-razlike. Ipak, prednost je, unatoč porazu, u konačnom zbroju na strani Jugaša, jer su uspjeli “obraniti” 8 golova prednosti iz prve utakmice u Gružu. Prije početka utakmice, domaćini su čestitali Jugu osvojeni trofej LEN Kupa i uručili im prigodne poklone, Dubrovčani su uzvratili najljepšim željama Splićanima na predstojećem Final Fouru u Bečeju, gdje će uz Splitsku banku sudjelovati i Mladost HPB.

”Bankari” su utakmicu otvorili sjajno, na Jugašima se vidjela mala posljedica velikog slavlja uslijed osvajanja LEN Kupa u subotu. Domaćini su djelovali koncentriranije, pa su već nakon prvih 9 minuta igre stekli prednost od 3 gola, koju su do kraja očuvali.

Druga i treća četvrtina prošle su u izjednačenoj borbi, scenario je pisan tako da bi se Splićani odvojili na dva-tri gola prednosti, što bi Dubrovčani zatim brzom serijom anulirali, no treba napomenuti da su tijekom svih 36 minuta igre Jugaši bili u rezultatskom minusu, nikad nisu uspjeli niti izjednačiti rezultat. Sjajna zonska obrana na jednom od najboljih svjetskih tandema sidraša Molnar - Smodlaka rezultirala je gotovo nevjerojatnom činjenicom - od 14 Jugovih pogodaka, ovaj tandem nije ubilježio niti jedan. Vrlo brzo prekršajima su se napunili Molnar i Kržić, koji su već tijekom treće četvrtine morali napustiti bazen.

A rub bazena morao je, gle čuda, napustiti i impulzivni trener Splićana Dragan Matutinović, krajem treće četvrtine. Kako je prije njega isključen i njegov pomoćnik Josipović, “bankari” su čitavu zadnju četvrtinu igrali bez ikakvog vodstva sa klupe. Uloge “savjetnika” prihvatio se jedan od najiskusnijih, Tino Vegar, srećom po Splićane imali su tri pogotka zalihe prije završnih 9 minuta. Taj dio igre gosti su dobili sa 4:2, no pobjedu su domaćini ipak uspjeli sačuvati i preuzeti vrh ljestvice od svojih današnjih gostiju. U Poljudu smo gledali vrlo dobar vaterpolo, pred punim tribinama, sa puno pogodaka i lijepih poteza, derbi u svakom smislu te riječi.