Hrvatska ostala bez Svjetskog prvenstva

Bernard Jurišić, Damir Žbulj • nedjelja, 18.12.2011.

Hrvatska futsal reprezentacija odradila je svoj posao na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje se održavaju u Azerbajdžanu. Nakon uvodne pobjede nad domaćinom turnira i poraza od snažnih Ukrajinaca, nastup je završen pobjedom nad reprezentacijom Makedonije 4:1, koji ipak nije bio dovoljan za nastavak borbe za SP...

Hrvatski futsal reprezentativci zaključili su svoj nastup pobjedom na kvalifikacijskom turniru za Svjetsko prvenstvo koje će se iduće godine održati na Tajlandu. Pod imperativom pobjede odigrali su dobru utakmicu, svladali 4:1 Makedoniju, ali zbog pobjede Azerbajdžana nad Ukrajinom od taman dovoljnih 4:2 u posljednjoj utakmici ipak neće u nastavak borbe za plasman na SP.

Početna inicijativa odmah se isplatila jer je već nakon pet minuta igre hrvatsku repreznentaciju u vodstvo doveo Josip Suton. Nije bilo puno prave akcije do drugog pogotka, ali srećom, lopta je i tada završila u makedonskoj mreži. Marinović je u 14. minuti svladao protivničkog vratara i postavio rezultat na 2:0.

Ljestvica

1. Ukrajina - 6 (8:6)
2. Azerbajdžan - 6 (12:6)
---
3. HRVATSKA - 6 (8:6)
4. Makedonija - 0 (3:13)

No, u samoj završnici prvog dijela, umjesto da mirno privedu poluvrijeme kraju, popustila je koncentracija hrvatskim igračima, a Micevski je pred oslazak na odmor svladao Jukića, za smanjenje prednosti.

U nastavku utakmice, pokušaj Grcića brani Pandilov, a nakon nekoliko prigoda s obje strane terana u 31. minuti upravo pogotkom Grcića, Hrvatska odlazi na komotnih 3:1. Bili su i Makedonci opasni u tim minutama, Jukić se istaknuo na vratima pa je pogodak Marinovića, njegov drugi na susretu, primirio protivnika i osigurao važnu pobjedu za hrvatsku futsal reprezentaciju.

Imala je Hrvatska priliku pred kraj dvoboja i uz sigurnu pobjedu i popraviti gol razliku, ali u dva navrata udarce Palavre skinuo je makedonski vratar.

Hrvatska je potom čekala posljednji susret u kojemu ih je u dodatne kvalifikacije za plasman na Svjetsko prvenstvo vodio svaki rezultat osim pobjede Azerbajdžana s dva ili tri pogotka razlike. No, dogodilo se baš to, Azerbajdžan je pobijedio Ukrajinu s taman dovoljnih 4:2 i zajedno s Ukrajincima prošao u dodatne kvalifikacije.

Nakon nekoliko dobrih prilika s obje strane Ukrajinci su prvi loptu pospremili iza leđa protivničkog vratara u 12. minuti preko Rogačova. No, nakon samo dvije minute Felipe je uspio poravnati na 1:1 i vratiti nadu domaćinu u pozitivan rasplet. Izjednačenim rezultatom otišlo se na odmor, a tek u nastavku utakmice strijelci su popravili svoju formu.

Na krilima pune dvorane i bučne podrške publike Azerbajdžan je u 26. minuti stigao i do 2:1 prednosti, nakon što je uspješan bio Farajzade. Ali, radost domaćina kratko je trajala, Romanov je samo dvije minute kasnije izjednačio rezultat na 2:2 te odveo susret u uzbudljivu i neizvjesnu završnicu.

Posljednjih deset minuta Azerbajdžanci su igrali na sve ili ništa. Povukli su vratara, stavili dodatnog igrača u polje i konstantnim pritiskom stvarali šanse pred ukrajinskim vratima. Rizk se isplatio u 34. minuti kada Serjao ponovno dovodi domaćina u prednost, a veliku radost navijačima i igračima donio je Borisov, koji je postigao i četvrti gol azerbajdžanske reprezentacije.

Susret je i završen na kraju 4:2 pobjedom domaćih futsal reprezentativaca, što je značilo da i Hrvatska i Ukrajina i Azerbajdžan na kraju imaju po šest osvojenih bodova pa je međusobna gol razlika odlučivala raspodjeli prva dva mjesta u skupini.

Nažalost po hrvatsku futsal reprezentaciju, u međusobnim ogledima ove tri ekipe najlošiju gol razliku (4:5) imala je upravo Hrvatska te je na kraju zauzela treću poziciju. Prvo mjesto s gol razlikom 6:5 osigurala je Ukrajina, dok je Azerbajdžan ovom pobjedom od dva pogotka viška s gol razlikom 5:5 između ove tri ekipe zauzeo drugo mjesto, koje također vodi u playoff za nastup na Svjetskom prvenstvu iduće godine.

Hrvatska je nakon odlično odrađenog turnira nažalost ostala bez mjesta koje vodi u dodatne kvalifikacije, ali može nas radovati forma futsal reprezentativaca, koje početkom iduće godine upravo u našoj zemlji očekuju nastupi na Europskom prvenstvu.

• Obrisan korisnik19.12.2011. u 17:55
    A ti isto blebneš glupost i dobiješ 20 pluseva. To samo pokazuje koliko ti plusevi vrijede. Naša zadnja utakmica nije imala nikakvog utjecaja na prolazak dalje jer se gledaju međusobni susreti tako da smo mi mogli i sutra igrati utakmicu pa bi bilo isto. Mogli smo jedino biti demotivirani jer bismo... [više na forumu]
  • Peter Schmeichel19.12.2011. u 09:30
    Je, kriva je ,,kuhinja'' a ne što su nas Ukrajinci dobili 4:1....
    Peter Schmeichel
  • Obrisan korisnik18.12.2011. u 21:38
    baš čudno kako nisu prvo igrali azeri i ukrajinci pa poslije njih mi...ili vrlo jednostavno da se obje utakmice igraju u isto vrijeme...
  • Obrisan korisnik18.12.2011. u 20:22
    Vugi7, baš smo po međusobnom omjeru i ispali. HRV - AZE 3:1, UKR - HRV 4:1 i AZE - UKR 4:2. Svi po pobjedu i poraz u trokutu, a međusobne gol razlike (bez utakmica s Makedonijom): UKR 6:5, AZE 5:5, HRV 4:5.
  • Vugi718.12.2011. u 20:15
    Pa ovdje je važniji međusobni omjer nego u velikom nogometu, ali razlika je što se ovdje to ne gleda.