Mravi se oprostili od Eurolige

Ante Zovko • srijeda, 21.12.2011.

Žalgiris je u desetom kolu svladao Zagreb CO 87:76 i osigurao nastup u drugom krugu Eurolige. Poklopio mu se poraz Brose Basketsa u Ateni te je zauzeo četvrto mjesto, a hrvatski prvak oprostio se od elitnog europskog natjecanja.

Uz 17 izgubljenih lopti i 11 promašenih trica te bez pomoći kapetana Krunoslava Simona koji je igrao manje od pet minuta, košarkaši Zagreb Croatia osiguranja rekli su zbogom ovosezonskom, debitantskom nastupu u Euroligi.

Žalgiris je prelomio susret u drugoj četvrtini, a Mravi su propustili priliku u trećoj potpuno se približiti i kreirati senzacionalan preokret. Ovako su ostali na dvije pobjede i zauzeli petu poziciju.

Mravi su vodili prve tri minute, ali nakon serije izgubljenih lopti i promašenih šuteva, Žalgiris preuzima stvari u svoje ruke i strpljivo se odvaja. Prva četvrtina završava prednošću domaćina 28:18.

Prva trica Marka Popovića mije mogla stići u gori trenutak za Zagreb, odmah na početku drugog perioda. S druge strane Sean May promašuje dvije uzastopne trice i počinje odlučujuća serija Žalgirisa. Nakon što je Damir Mulaomerović smanjio na 33:20, Paulius Jankunas s pet poena i Sonny Weems tricom rade seriju 8:0. U redovima hrvatskog prvaka samo su se ispucavale trice, redom neuspješno, a Žalgiris mirno privodi poluvrijeme kraju. Zagreb je do tada imao šut za tricu 3/11.

Mulaomerović smanjuje na 48:35 početkom treće četvrtine, ali nove izgubljene lopte i promašeni šutevi omogućavaju Žalgirisu lagane poene. Weems je bio nezaustavljiv, a kad je Popović tricom postavio 56:35 u šestoj minuti trećeg perioda, gotovo su se rasplinuli svi snovi o preokretu. U zadnju četvrtinu ulazi se sa 66:50.

Najviše što se Zagreb uspio približiti bilo je 74:64 u šestoj minuti posljednje četvrtine, ali Mantas Kalneitis tricom praktički rješava sve dvojbe. Do kraja litavska momčad iskontrolirala je utakmicu, a Mravi su iskoristili protivničko opuštanje i spustili razliku na pristojniju brojku.

Popović je za 24 minute postigao 17 poena (trica 5/9), jedan skok i tri asistencije te bio drugi strijelac momčadi, iza Weemsa (20 poena, četiri skoka i jedna asistencija). Jakunas je dodao 12 (osam skokova), a Robertas Javtokas deset (tri skoka, dvije asistencije).

Mario Kasun bio je najesikasniji kod Zagreba (20 poena uz osam skokova, dvije asistencije i četiri izgubljene lopte). Petar Babić upisao je 17 poena dvije asistencije, May 15 (šest skokova, tri asistencije, dvije izgubljene lopte), Damir Rančić 12 (trica 2/5) uz četiri asistencije, dvije ukradene i dvije izgubljene lopte. Mulaomerović je dodao deset uz četiri asistencije i tri izgubljene lopte.