Dominantni CSKA, Pao slavio u završnici

Damir Žbulj • srijeda, 21.12.2011.

Susretima Panathinaikosa i Brose Basketsa te Unicaje i moćnog CSKA, zaključeno je natjecanje u Zagrebovoj skupini B ovosezonske Eurolige. Moskovski sastav je slavljem i na vrućem španjolskom gostovanju stigao do desete pobjede, bez obzira na solidne partije hrvatskih košarkaša u redovima Unicaje. Pao je u laganom ritmu tijekom čitave utakmice stizao prednost njemačkog sastava, krajem treće dionice stigao je u vodstvo, koje je u neizvjesnoj završnici utakmice ipak i sačuvao. Grčka pobjeda na kraju nije bila od koristi za košarkaše Zagreba CO.

Unicaja je na svom parketu, bez rezultatskog opterećenja, jer su još u prošlom kolu u Zagrebu osigurali prolaz, pokušala ugroziti moćni CSKA. Moskovski sastav jedina je neporažena ekipa Eurolige, bila i ostala nakon ovog desetog kola. Odličan je u španjolskim redovima bio Hrvoje Perić, nije puno slabiji bio niti Žorić, no, bez obzira na njihov učinak gosti su stigli do sigurne pobjede.

Od samog početka utakmice vidjelo se kako će obje ekipe malo manje pažnje posvetiti na obrambene zadatke. Prva četvrtina protekla je u potpunoj rezultatskoj ravnoteži, najveću prednost od pet pogodaka imali su gosti u sedmoj minuti, ali do prvog odmora domaćin ih stiže i prestiže te četvrtina završava s 23:22.

Druga dionica igre ipak je otišla na stranu moskovskog sastava, od 13. do 17 minute rade seriju 12:0, odlaze na 29:38, no, ponovno do kraja perioda ne uspijevaju zadržati razliku, Unicaja se budi u završnici te se do poluvremena vraća u utakmicu, a u svlačionicu se odlazi samo s +3 za CSKA, bilo je 41:44.

U nastavku utakmice proradio je Perić, a njegovim šestim pogotkom, nakon mini serije Unicaje, domaći sastav ponovno je u vodstvu (47:45), Žorić je svoje prve poene upisao u 26. minuti, no raspoloženi gosti tricama Teodosića, Šveda i Ponkrašova rade ključnu razliku, koju će zadržati i do kraja dvoboja. U posljednjoj minuti treće četvrtine bilo je i -10 za domaći sastav, a Žorić je polaganjem i svojim devetim poenom, 15 sekundi prije kraja dionice postavio na 63:71.

Završna dionica pokazala je svu snagu moskovskog sastava iako je taj dio zaključen 20:20. Rutinski su kontrolirali utakmicu ne dopustivši domaćinu da se niti u jednom trenutku ozbiljnije približi i ugrozi njihovu pobjedu. Žorić je, slično kao i na kraju treće dionice, kraj susreta začinio svojim zakucavanjem, ali to je bilo dovoljno samo za konačnih 83:91.

CSKA je ostao jedini neporaženi sastav ovosezonskog izdanja Eurolige. U pobjedničkim redovima istaknuo se Teodosić s 18 pogodaka, a double-double učinak ostvario je s deset asistencija. Krstić je uz šest skokova ubacio i 14 poena, dok je Kaun s devet skokova bio najbolji skakač moskovskog sastava. Kod Unicaje Hrvoje Perić je odigrao odličnu utakmicu, uz 16 poena imao je sedam skokova. Žorić je također bio solidan s osam uhvaćenih lopti, kao najbolji u svojoj ekipi, uz 12 postignutih poena. Freeland i Fitch bili su uz Perića najbolji strijelci sa 16 ubačenih poena.

Panathinaikos je večeras trebao igrati za Zagreb CO, no, na kraju ostvarena pobjeda nije utjecala na prolaz u iduću rundu natjecanja. Međutim, da je trebalo čekati rezultat iz Atene, košarkaši iz Trnskog bi se dobro preznojili prije nego bi dočekali očekivanu pobjedu domaćeg sastava.

Lagani ulazak u utakmicu Panathinaikosa koštao ih je zaostatka od deset pogodaka na kraju prve četvrtine. Niti do poluvremena se nisu probudili, gosti su čuvali stečenu prednost a na poluvremenu je i dalje bilo komotnih +8 za njemački sastav.

No, izgleda kako su u svlačionici igrači dobili 'porciju' trenera Obradovića. Bolje su zaigrali u nastavku, u trećoj četvrtini napravili su ključnih +11 za preokret, a do kraja susreta ipak su sačuvali stečenu prednost i dvoboj u neizvjesnoj završnici ipak odlučili u svoju korist s 71:66.

Najbolji u pobjedničkim redovima bili su Diamantidis s 14 poena, Sato s devet poena i sedam skokova te Batiste s osam poena i osam uhvaćenih lopti. Brose Baskets nije imao dovoljno raspoloženih pojedinaca, a tek su Šuput i Roberts s 11 i Tucker s deset poena bili ispred ostalih.