Cibona poražena u Domžalama

Iz Domžala za Sportnet:Simon Maljevac • petak, 23.12.2011.

U prvoj utakmici 13. kola ABA lige Cibona je gostovala u Domžalama kod Heliosa i upisala šesti poraz u regionalnoj ligi. Domaći Helios je u uzbudljivoj utakmici slavio 78:76 i pobjegao s posljednje pozicije na tablici.

Cibona je u posljednjoj ovogodišnjoj utakmici regionalne lige gostovala kod momčadi Heliosa. Utakmica protiv posljednjeplasiranih domaćina bila je izuzetno važna za Cibonu jer bi se s novom gostujućom pobjedom zadržala u borbi za mjesta u vrhu tablice. Momčad iskusnog trenera Zmage Sagadina, predvođena iskusnim hrvatskim centrom Dragom Pašalićem i mladim braničem Klemenom Prepeličem, nadala se trećoj pobjedi, kojom bi se Helios maknuo s posljednjeg mjesta na tablici.

Unatoč najavama o skorom odlasku iz Cibone, centar Lalić započeo je u startnoj petorci i u prvim minutama stvarao probleme mladom Bolčini, kojega je ubrzo zamijenio iskusniji Pašalić. U sedmoj minuti domaćini su koševima Gaya poveli 15:10 i unatoč tome što je Pašalić u samo dvije minute skupio tri osobne pogreške, na prvi odmor otišli s četiri poena prednosti (22:18).

Cibonina igra u tom dijelu utakmice bazirala se na Žižiću, koji je odlično otvorio i drugu četvrtinu te zadavao glavobolju domaćim centrima. Cibona je u 11. minuti smanjila na 22:21, no nakon nekoliko nespretnih reakcija Ciboninih braniča Helios je četiri minute kasnije došao do +9 (32:23) i gostujući trener Lutz bio je prisiljen pozvati minutu odmora.

Kus i Barbour su uspješnim prodorima i slobodnim bacanjima prekinuli nalet domaćina, a Cibosi su minuti i dvadeset sekundi prije kraja prvog poluvremena, nakon Zubčićevih slobodnih bacanja, poveli s poenom prednosti. Helios zahvaljujući poenima Bubnića ipak prvih 20 minuta zaključuje s poenom prednosti (40:39).

Domaćini su na početku drugog poluvremena pobjegli na šest poena prednosti, no već nakon četiri minute igre našli su se u bonusu, tako da je Cibona uspješnim izvođenjem slobodnih bacanja izjednačila na 47:47. Helios je u sljedećim minutama usporio napad Cibosa zonskom obranom. Rudež i Barbour izgubili su nekoliko lopti u napadu, Chase nije uspio spustiti loptu pod koš do Žižića, a na drugoj strani domaćini su podignuli nivo igre i nakon uspješnih akcija Gaya treću dionicu zaključili s +9 (60:51).

Raspoloženi Gay tricom je otvorio posljednju četvrtinu i povisio na 63:51. Cibona se vratila u igru serijom 7:2 i tada je Sagadin na parket vratio Pašalića, koji je odmah odigrao nekoliko uspješnih akcija pod košem. Kus je četiri minute prije kraja utakmice s nekoliko uzastopnih poena doveo Cibose na šest poena zaostatka, a u sljedećem napadu Barbour je pogodio tricu i snizio na 68:65. Domaćini su koševima Prepeliča i Markovića dvije minute prije kraja opet došli na +7 (72:65), no Cibona se nije predavala i 55 sekundi prije kraja došla na samo dva poena zaostatka (75:73).

Barbour je u završnici s novom tricom doveo Cibonu do vodstva s poenom prednosti. Gay je deset sekundi prije kraja nakon lijepog prodora donio domaćinima vodstvo 77:76, a Kus je u posljednjem napadu promašio šut za pobjedu. Pašalić je slobodnim bacanjem u posljednjoj sekundi postavio konačnih 78:76 i domaćini su mogli proslaviti treću pobjedu u ABA ligi.

Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Gay s 26 poena i Prepelič s 18 poena. Pašalić je u devet minuta upisao tri poena i jedan skok. Kod Cibone Kus je postigao 19 poena, a raspoloženi su bili i Žižić s 18 poena i Barbour s poenom manje.