Na Korzici se slave junaci

Ivan Dorian Molnar • utorak, 17.01.2012.

U najvećem se gradu francuskog otoka Korzike proteklih dana spominje samo jedna stvar. Tamošnji prvoligaš AC Ajaccio je nakon katastrofalnog starta u sezonu počeo s dobrim rezultatima. Samo jedna jedina pobjeda u tri mjeseca ostavila je klub na 20. mjestu ljestvice, a tri uzastopne pobjede u posljednje vrijeme daju dobre izglede za opstanak u budućnosti.

Momčad Oliviera Pantalonija je prošle godine osigurala povratak u prvoligaški nogomet, osvojivši drugo mjesto u Ligue 2, tri boda iza pobjednika Eviana. Nakon četiri kola, prva pobjeda ove sezone stigla je u rujnu prošle godine protiv Valenciennesa rezultatom 3:1. Od tada, Korzikanci ne znaju za pobjedu sve do sredine prosinca, kada bilježe trijumfe protiv Rennesa i Sochauxa bez primljenog pogotka.

Na startu nove kalendarske godine, u prijateljskom su susretu poraženi od Monaca, ali tri dana kasnije izbacuju niželigaša Frejus St-Raphael iz 1/32 finala Francuskog kupa. Prošle subote na noge im je došao renomirani protivnik, Auxerre, koji se ove godine također ne može pohvaliti dobrim rezultatima. Velika je to utakmica bila za Ajaccio, jer hvatanje priključka s ostatkom utopljenika veoma je važno u ovom razdoblju sezone, kada nitko još nije previše odmakao.

Na stadionu Francois Coty nešto više od 7.000 gledatelja ohrabreno pomakom svoje momčadi očekivalo je pobjedu protiv Auxerrea. Nije krenulo dobro za domaće, jer čitava je domaća obrana ispala nakon jednog ubacivanja Hengbarta, a Dennis Oliech mirno sprema loptu u mrežu za vodstvo gostiju 0:1.

No, samo osam minuta nakon pogotka, gledatelji su dobili tračak nade. Šokantnim startom Le Tallec nasrnuo je na Mehdija Mostefu te zaradio izravni crveni karton. Nakon bolne grimase na licu koje je izazvalo zabrinutost kod trenera Pantalonija, igrač Ajaccia se pridigao i utakmica je nastavljena.

U 27. minuti Eduardo je nakon dugog odbijanja lopte u kaznenom prostoru Auxerrea matirao gostujućeg vratara Oliviera Sorina udarcem sa sedam metara i izazvao erupciju oduševljenja među domaćim navijačima.

Nakon kornera Cavallija u 33. minuti, Diawara je glavom zabio za vodstvo Ajaccia 2:1. Veliki je preokret to bio za domaćine, a uz to imali su još i igrača više. No, u samo četiri minute Bouhours je nakon simuliranja i prigovora dobio drugi žuti karton, a Maire je preoštro startao na Oliecha i ostavio svoju momčad na cjedilu.

Burni su bili protesti domaćih navijača te ih se nekoliko stotina popelo na zaštitnu ogradu, a gradska policija je morala intervenirati u smirivanju. Neki od gledatelja su počeli uništavati stolice i ogradu, ali situacija se smirila početkom drugog poluvremena. Na startu drugog dijela, devet domaćih igrača na centru je nakon dugog dogovaranja zauzelo svoje pozicije i krenulo u veliku bitku očuvanja rezultata.

Utakmica je završila 2:1, na sveopće razočaranje igrača Auxerrea te posebno trenera Laurenta Forniera. Na službenoj stranici Ajaccia domaći je trener Pantaloni pohvalio svoje igrače na junačkoj borbi s igračem manje, a Fornier je izrazio svoje čuđenje neuspjehom svoje momčadi da bar izjednači rezultat.

Ovom pobjedom Ajaccio je došao na konto od 18 bodova, koliko imaju i Nice te Sochaux, a Nancy i Auxerre su sada nadohvat samo jednog boda i sigurne zone. Nitko se nakon prosinca nije ovome nadao, ali momčad Ajaccia ima dobre šanse ostati u elitnom društvu, ukoliko nastavi s ovakvim igrama. Pođe li to za rukom Pantaloniju i ekipi, na Korzici će Ajaccio možda i postati slavniji od svojih vječnih rivala, Bastije, koja se natječe u drugoj ligi.