Euro 2012. -Skupina A, 2. kolo, 17.01.2012, 18:15 h
Slovačka 24:41 Poljska
Poljska

Poljaci iskontrirali Slovake

Dino Brumec • utorak, 17.01.2012.

U drugom kolu skupine A Europskog prvenstva Poljska je svladala Slovake 41:24. Iako su u prvom poluvremenu momčadi bile u relativnom egalu, u drugom su dijelu Poljaci sjajnim kontrama i šutom uspjeli zabilježiti vrlo visoku pobjedu. Na kraju je presudila nevjerojatna kontra Poljaka koji su gotovo svaki drugi napad došli do protunapada.

Nakon što su u prvom kolu reprezentacije Poljske i Slovačke doživjele poraze, protiv domaćina i jake Danske, u drugoj su utakmici međusobno ukrstile koplja. Iako su Poljaci podosta oslabljeni, prije utakmice su ipak slovili kao favoriti jer dovoljno je pogledati da je na prošlom Europskom prvenstvu Poljska došla do polufinala i zamalo ostala bez medalje, dok Slovaci nisu ni našli svoje mjesto na tome natjecanju.

U prvih nekoliko minuta slovački napadi odlikovali su se velikom brzopletošću, dok je Poljska laganim kontrama i golovima ubrzo otišla na 3:0, a sva tri pogotka zabio je Bartosz Jurecki. Slovačka se ubrzo pribrala i izjednačila na 4:4. Sljedećih 15-ak minuta igra se gol na gol s time da reprezentacija Slovačke nijednom nije povela. Kod rezultata 11:11, Poljska radi 3:0 i opet dolazi na osjetniju prednost.

Prvi dio završio je 17:13 za Poljake, a valja istaknuti da je pred sam kraj poluvremena Karol Bielecki postigao dva pogotka i još jednom svojim primjerom potvrdio da ljudska volja zaista može biti jaka stvar. U prvom je dijelu najbolji kod Slovaka bio Daniel Valo s tri pogotka, a za Poljake je Bartosz Jurecki postigao četiri gola.

Odličnom igrom na početku drugog dijela Poljska je stekla vrlo veliku prednost. Dobrom obranom i brzim kontrama ubrzo je stigla do vodstva od čak devet pogodaka razlike (24:15). Odnosno, u prvih sedam minuta drugog poluvremena Poljaci su postigli isto toliko golova, dok su samo dvije lopte završile u njihovoj mreži.

Nakon toga Poljaci su nastavili postizati lagane pogotke iz kontri, dok su se Slovaci cijelo vrijeme mučili u napadu. U 47. minuti poljski su rukometaši prvi puta stigli na dvoznamenkastu prednost (30:20), a pogodak je, opet iz protunapada, postigao Mariusz Jurkiewicz. Do kraja susreta Poljaci su došli do još veće prednosti i tako završili svoje odlično drugo poluvrijeme, a zanimljiv je podatak da je do 57. minute rezultat u rubrici "protunapadi" bio 17:1 za poljsku reprezentaciju. Krajnji rezultat bio je 41:24, a prvi strijelac u pobjedničkoj momčadi bio je Grzegorz Tkaczyk s osam pogodaka. Ukoliko poljski rukometaši ovakvu igru nastave pružati na turniru, mogli bi biti veliki zalogaj za baš svaku momčad.