Barcelona i Maccabi uz dosta muke

Ante Zovko • četvrtak, 19.01.2012.

Barcelona Regal i Maccabi Electra upisali su očekivane pobjede u prvom kolu skupine H Eurolige, ali vjerojatno nisu očekivali veliki otpor u Kaunasu i Barceloni.

Marko Popović bio je najbolje ocijenjeni Žalgirisov igrač protiv favoriziranog Maccabija Electre u porazu u Kaunasu 84:76. Iako su gosti vodili 15 razlike u drugoj četvrtini, litavska momčad se uz bučnu podršku vratila u igru, ali u ključnim trenucima nedostajalo joj je koncentracije.

Izraelski predstavnik vodio je cijelu utakmicu. U drugoj četvrtini razlika je narasla na 15 poena (39:24). Ipak, Žalgiris vraća nadu u završnici poluvremena kad je Popović zabio dva slobodna bacanja, a DeJuan Collins pogodio tricu. Theo Papaloukas zaključuje prvih 20 minuta polaganjem za 48:37.

U drugom poluvremenu druga priča. Popović je predvodio svoje i razlika je postala jednoznamenkasta. U posljednju četvrtinu ulazi se sa 64:61.

Popović četiri i pol minute prije kraja pogađa tricu za 71:69, a nakon toga Žalgiris je imao priliku izjednačiti. Kapetan hrvatske reprezentacije bio je čovjek u čiju su se inspiraciju uzdali, ali on kod 80:76 u posljednjoj minuti promašuje dodatno slobodno bacanje. Demond Mallet ubacuje jedno s druge strane, a Sonny Weems promašuje tricu i susret je bio riješen.

Mallett u svojoj prvoj utakmici za Maccabi u Euroligi ubacio je 15 poena, Lior Eliyahu imao je 14 uz pet skokova, a Keith Langford 12 poena i sedam asistencija.

Popović je bio najkorisniji kod domaćih s 14 poena i pet asistencija. Raković je bio najefikasniji kod Žalgirisa s 15 ubačaja.

Dobar otpor protiv velikog favorita pružio je i Bennet Cantu protiv Barcelone Regal koja je igrala bez Juana Carlosa Navarra. U tvrdoj utakmici Katalonci su slavili sa 65:60.

Barcelona zbog sjajne gostujuće obrane nije mogla postići ni poen gotovo četiri minute, a Cantu je poveo 8:0. No, uz nekoliko trica domaći se ubrzo bude i prednost na kraju prvog perioda svedena je na 18:15. Sa 6:0 na početku druge četvrtine Barca je primorala goste na zvanje time-outa, a onda Cantu uzvraća s 8:0 i odlazi na odmor s prednošću 30:28.

Treća četvrtina nije donijela nikakav pomak ni na jednu stranu. Vodstva su se konstantno izmjenjivala, a u posljednju četvrtinu ulazi se sa 49:49. Barcelona promašuje pet prvih šuteva, no gosti to ne koriste zbog odličnog izdanja španjolske obrane. Kosta Perović bio je čovjek odluke za Barcelonu u seriji 9:0 koja je odlučila susret. Tri minute prije kraja bilo je 59:51, a kad je Cantu krenuo u posljednji "juriš", Erazem Lorbek ih je "ohladio" pogodivši za 61:53. Lorbek i Chuck Eidson pobrinuli se posljednjim poenima da za domaće ne bude komplikacija.

Eidson je upisao 18 poena, Lorbek 13 i devet skokova, dok je Marcelinho Huertas dodao 11. Cantu su predvodili Vladimir Micov i Gianluca Basile s po 11 poena.