Šokovi za Hull i Newcastle

Josip Tolić • subota, 28.01.2012.

U popodnevno-večernjem subotnjem terminu četvrtog kola FA kupa, najstarijeg nogometnog natjecanja na svijetu, odigrano je čak deset utakmica. Senzacije su priredili drugoligaš Brighton & Hove Albion te četvrtoligaš Crawley Town izbacivši sadašnjeg i nekadašnjeg prvoligaša, Newcastle odnosno Hull City.

Najveće iznenađenje subotnjeg programa četvrtog kola FA kupa zacijelo je ispadanje Newcastle Uniteda. Šestoplasirana momčad Premier lige izgubila je na gostovanju kod desetoplasirane ekipe Championshipa. Trenutak odluke za minimalnu pobjedu dogodio se u 77. minuti kada je Will Buckley probio desnu bok obrane Svraka, ubacio u šesnaesterac, a lopta pogodila u petu Williamsona i prevarila vratara Krula.

Steve Tubbs apsolutni je junak dana u Crawley Townu, slabašnom četvrtoligašu koji je iz FA kupa izbacio nekadašnjeg premijerligaša, a danas člana Championshipa Hull City. Svojim pogotkom u 57. minuti utakmice donio je slavu klubu sa samog juga Engleske.

Vrlo blizu drugoj senzaciji subotnjeg popodneva bio je trećeligaš Sheffield Wednesday kojeg su trenuci dijelili od plasmana u osminu finala. Ipak, nadu drugoligašu Blackpoolu sačuvao je Kevin Philips pogotkom iz jedanaesterca u 90. minuti, što znači da će ove dvije momčadi morati odigrati ponovljenu utakmicu, jednako kao i Southampton i Millwall, koji su također odigrali 1:1.

U okršajima premijerligaša slavili su Bolton i Norwich City. Wanderersi, za koje povremeni hrvatski reprezentativac Ivan Klasnić nije bio niti u zapisniku, na svom stadionu izbacili su velški Swansea City. Gosti su poveli u 43. mintuti golom Moorea, no Pratley u 45. te Eagles u 56. minuti donijeli su radost domaćim navijačima.

Dramatično je bilo u drugom okršaju u kojem je Norwich slavio u gostima kod West Bromwich Albiona. Kanarinci su poveli pogotkom Holta u 35. minuti, a stvari je na početak vratio Fortuné početkom nastavka. I kada se činilo da će se morati odigrati ponovljena utakmica, pet minuta prije kraja prolaz Norwichu donosi Simeon Jackson.

Swindon Town, koji je u trećem kolu iznenađujuće izbacio Wigan Athletic, nije uspio prirediti još jedno iznenađenje te je ispao kod Leicester Cityja rezultatom 2:0. Sigurno izdanje imali su i igrači Stoke Cityja koji su slavili kod Derby Countyja 2:0 te Birmingham Cityja koji su torpedirali Sheffield United 4:0 uz dva pogotka Adama Rooneyja. U dvoboju trećeligaša Stevenage je autogolom Stewarta izbacio Notts County.