Vodeni sportovi

Zlato u Srbiju nakon šest godina

Ana Legradi • nedjelja, 29.01.2012.

U finalu Europskog vaterpolskog prvenstva u nizozemskom Eindhovenu sastale su se Srbija i Crna Gora. U očekivano neizvjesnoj i napetoj utakmici slavila je Srbija s 9:8. Crna Gora se u samoj završnici nesigurnim napadima nije uspjela osvetiti za poraz iz Zagreba od 5:6, u četvrtfinalu, kojim se kasnije borila za peto mjesto. Ipak, može biti zadovoljna s drugom osvojenom medaljom na EP-u nakon osamostaljenja...

SRBIJA - CRNA GORA 9:8 (1:1, 2:3, 3:1, 3:3)

Eindhoven, Plivački stadion De Tongelreep, Europsko prvenstvo, finale
Suci: F. Gomez, G. Stavridis

SRBIJA: Soro, Šaponjić, Gocić, V. Udovičić 2, Ćuk, Pijetlović 1, Nikić, Aleksić 1, Rađen 1, Filipović 1, Prlainović 1, S. Mitrović 2, B. Mitrović, Izbornik: D. Udovičić

Vezane vijesti

CRNA GORA: Radić, Šćepanović, Brguljan, Pasković 1, Petrović, Klikovac, Radović 3, M. Janović, N. Janović 1, Ivović 2, Zloković, Gojković 1, Jokić. Trener: Ranko Perović

Očekivano, susret se temeljio na jakoj obrani obje momčadi, uz vrlo malo golova u prvom dijelu. Srbija je povela u šestoj minuti pogotkom Mitrovića, ali samo 20 sekundi kasnije kapetan Crne Gore Nikola Janović izjednačuje rezultat i na prvi odmor momčadi odlaze s 1:1.

U samo 44 sekunde Srbija je ponovno bila u vodstvu pogotkom Rađena početkom drugog dijela. Minutu i pol kasnije Ivović izjednačuje, ali Pijetlović rezultat okreće u korist Srbije. Nakon novog izjednačenja Ivovića, reprezentacija Crne Gore se uspjela igrom odmaknuti od protivnika i po prvi puta u susretu povesti pogotkom Gojkovića.

Posljednji napad prije kraja druge četvrtine trener Crne Gore Ranko Perović je iskoristio za minutu odmora kako bi odmorio igrače i odveo svoju momčad na dva gola prednosti. Obrana reprezentacije Srbije je otišla na gotovo devet metara i u najboljoj šansi koja se otvorila Radoviću nije uspio povećati vodstvo.

Nakon poluvremena Srbija je u bazen ušla s određenom dozom samopouzdanja i već iz prvog napada Filipović upisuje svoj prvi pogodak. Uslijedio je nesiguran napad Crne Gore s igračem više, u kojem se nitko od igrača nije, nakon 30 sekundi dodavanja, usudio uputiti loptu na gol Slobodana Sore i Srbija je u sljedećoj minuti otišla na 5:4 pogotkom Aleksića. Pasković je izjednačio rezultat, ali nakon upitnog prekršaja Klikovca kapetan Srbije Udovičić upisuje svoj prvi pogodak u susretu za 6:5.

Ulaskom u posljednji dio Crna Gora nastavlja nesigurnim napadima, a Srbija je s druge strane otišla na dva gola prednosti, pogotkom Prlainovića. Radović u sljedećoj prilici smanjuje zaostatak, Mitrović vraća prednost, a najbolji pojedinac susreta u momčadi Crne Gore, Radović, u sljedeće tri minute uz dva pogotka svojoj momčadi donosi mogućnost za završni trijumf.

Trener Srbije Dejan Udovičić je pred ulazak u posljednju minutu pozvao igrače na predah što je u sljedećem napadu rezultiralo drugim pogotkom Udovičića koji je aktualne prvake Svjetske lige doveo na vrh Europe nakon šest godina. U posljednjoj je minuti Perović pokušao minutom predaha motivirati igrače za izjednačenje, ali obrana Srbije je bila presudna, a Crna Gora može biti zadovoljna drugom medaljom na EP-u nakon osamostaljenja.