Lyon okrenuo 0:2 za finale Kupa

Ivan Dominik • srijeda, 01.02.2012.

Za neke infarktnu, ali definitivno zanimljivu i nadasve uzbudljivu utakmicu vidjeli su gledatelji francuskog kupa. U prvom polufinalu toga natjecanja, Lyonu je bilo potrebno čak 120 minuta da u gostima pobijedi Lorient. Igračima Remija Gardea to je pošlo za nogom nakon teške borbe i izvrsnog povratka iz rezultatskog minusa.

Utakmica je započela laganim ispitivanjem snaga s mnogo opreza s obje strane. Prvi udarac na gol, doduše neprecizan, upućen je od strane Lorientova veznjaka Maximea Barthelmea u drugoj minuti utakmice. Potom je Lyon preuzeo inicijativu te imao više prilika koje su zapucali Lisandro Lopez i Bafetimbi Gomis. Aktivan je po krilu bio i Michel Bastos koji je prodirao i asistirao, međutim ništa značajno ni jedni ni drugi nisu napravili u prvoj polovici prvog poluvremena.

Maxime Barthelme jedini je igračima Lyona parirao što se tiče udaraca na gol, a u 26. minuti je odličnim udarcem s distance gotovo zabio, pogodivši prečku. Bila je to najbolja šansa domaće momčadi, koju su u prvom dijelu gledatelji na stadionu Yves Allainmat-Le Moustoir imali prilike vidjeti. Do kraja prvih 45 minuta najveća napast gostiju bio je Bastos, dok je momčad s Bretanje prijetila udarcima iz daljine. Rezultatom 0:0 otišlo se i na odmor.

Drugo poluvrijeme počelo je u tonu završetka prvog, međutim, već nakon prvih desetak minuta je Lorient počeo ozbiljnije napadati, budući se igralo pred njegovom publikom. Tako su nakon izborenog kornera u 59. minuti igrači Lorienta uspjeli povesti. Iz kuta je centrirao Arnold Mvuemba, loptu je prenio togoanski stoper Alaixys Romao, a u gol ju je zabio napadač domaće momčadi, Innocent Emeghara te tako doveo Lorient u vodstvo od 1:0.

Bastos je nastavio biti ubojit te je uz drugo krilo, Lacazettea, s Lyonove strane bio najaktivniji igrač utakmice, a nakon prvog pogotka igrači Lorienta su dobili ''krila''. Prvi žuti karton na utakmici zaradio je Romao, međutim Lorient to nije spriječilo da povećaju vodstvo. Za 2:0 zabio je u 69. minuti francuski krilni igrač Kevin Monnet-Paquet.

Vodstvo Lorienta nagnalo je Lyon da se više otvori i krene po izjednačenje u posljednjih 20 minuta utakmice, dok se Lorient, razumljivo, povukao i zatvorio. Nakon prvih izmjena koje je u svom sastavu napravio Remi Garde, Lyon je počeo igrati bolje. U 76. minuti je napravio dvije izmjene koje su se pokazale korisnima. Naime, umjesto centralnog veznog, Kima Källstroma, ušao napadač Jimmy Briand, a umjesto Lisandra Lopeza je na travnjak stupila mlada 21-godišnja polušpica Clement Grenier, što se kasnije pokazalo vrlo dobrim za višestrukog prvaka Francuske.

Samo četiri minute kasnije, dakle u 80. minuti, Alexandre Lacazette pogodio je prvi put za svoju momčad, a to je ekipi Lyona dalo dodatni elan pa su nastavili napadati. Kako je vrijeme odmicalo tako je Lyon stvarao više problema domaćoj obrani, a Lorient se uzdao u prilike iz kontre i polukontre. Međutim, kvaliteta ekipe iz grada s rijeke Rhone došla je do izražaja te su u posljednjim sekundama trominutnog sučevog produžetka, uspjeli izjednačiti golom Brianda koji je glavom skrenuo ubačaj Greniera.

Rezultatom 2:2 otišlo se na novi, neplanirani odmor, a početkom produžetka su obje momčadi krenule od početka. Igrači Lorienta bili su vidno nervozni, što je rezultiralo žutim kartonom strijelca Monnet-Paqueta, zbog prigovora. Lavovi su nastavili gdje su stali pa je tako pred kraj prvog produžetka potpuni preokret gostiju upotpunio Gomis. On je u 102. minuti zabio za 2:3 i s tim je rezultatom završio prvi produžetak.

Drugi produžetak nije donio ništa zamjetnije u igri osim grubosti obje momčadi. Čak četiri žuta kartona podijelio je sudac utakmice, Ruddy Baquet u tom dijelu, a nakratko je ozlijeđen Lacazette, koji se ubrzo vratio na travnjak. Dvominutna sučeva nadoknada ponovno je bila rezervirana za Lyon, budući da je na asistenciju Bastosa, Alexandre Lacazette svojim drugim pogotkom završio posao Lavova. Posljednjim sučevim zviždukom Lyon je promoviran u finalista francuskog kupa, a protivnika će saznati sutra.