Kasun i May za pobjedu Mrava

Simon Maljevac • petak, 03.02.2012.

Momčad Zagreba je u prvoj utakmici 21. kola ABA lige u gostima svladala Helios 81:82. Junaci pobjede Mrava bili su Mario Kasun i Sean May, koji su dominirali pod obručima i postigli ključne poene u završnici susreta.

Mravi su u proteklom kolu ABA lige doživjeli nespretan poraz od slovenske Union Olimpije, tako da je momčad trenera Vladimira Androića u Domžale otišla po pobjedu, s kojom bi nadoknadili izgubljene bodove protiv Olimpije. U momčad su se za susret protiv Heliosa vratili Damir Mulaomerović te Petar Babić, koji su sanirali svoje ozljede.

Susret u Domžalama bolje su otvorili domaćini i u četvrtoj minuti poveli 10:5. Kasun i Markota doveli su Mrave četiri minute kasnije do izjednačenja, no domaćini su bolje odigrali završnicu prve trećine, a nakon trice domaćeg organizatora igre Gaya, Helios je prvih deset minuta završio vodstvom 21:17.

Zagreb je dobro odigrao uvodni dio druge četvrtine i poenima Markote smanjio na 26:24, no kod domaćina se u narednim minutama probudio najopasniji šuter Prepelič i domaćini su pobjegli na 33:26. Helios je prednost držao sve do posljednje tri minute prvog poluvremena, a onda su raspoloženi Kasun i Markota napravili sjajnu seriju 0:12 te omogućili svojoj momčadi da ode na odmor sa šest poena prednosti (37:43).

Helios je svojom serijom uzvratio na početku treće četvrtine i domaćini su koševima Pašalića i Bubnića poveli 46:43. Neumorni Kasun držao je korak s domaćinima i u 27. minuti opet doveo Zagreb do poena prednosti. Gosti su dominirali u skoku, no velik broj izgubljenih lopti nije im dozvolio povećanje prednosti. Besedić i Čebular povisili su s dvije trice na 60:55, a Heytvelt je s dvije uspješne akcije do kraja četvrtine snizio na 62:60.

Na početku posljednjeg dijela razigrao se May, koji je Mrave doveo do vodstva 64:65, a u sljedećim minutama odigrao je simultanku protiv domaćina. Prepelič je tri minute prije kraja tricom doveo domaćine do +3, no brzo su uzvratili Mulaomerović i Kasun, tako da je Zagreb u 39. minuti poveo 73:77.

Domaćini se nisu predavali, a Prepelič i Gay uspjeli su minutu prije kraja preokrenuti na 78:77. Kasun je slobodnim bacanjima doveo svoju momčad ponovno u vodstvo, a Gay je 27 sekundi prije kraja pogodio tricu za 81:79. Raspoloženi May je 18 sekundi prije kraja pogodio koš i dodatno slobodno bacanje, a u posljednjem napadu šut za domaću pobjedu promašio je Prepelič, Markota je uhvatio loptu i Zagreb je na kraju, ipak zasluženo, slavio vrijednu pobjedu 81:82.

Sjajni Mario Kasun je utakmicu zaključio s 22 poena i osam skokova, a dobro su mu asistirali i May sa 16 poena uz sedam skokova, te Markota s 12 poena. U momčadi Heliosa je najefikasniji bio D. E. Gay s 19 poena poena i četiri skoka, a raspoloženi Drago Pašalić je utakmicu završio s 15 poena i pet skokova.