Cibona usporila kandidata za završnicu

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 04.02.2012.

Boreći se da ostane u utrci za Final Four u Tel Avivu, Cibona je ubilježila vrijednu pobjedu u 21. kolu ABA lige. U Domu Dražena Petrovića pala je podgorička Budućnost, čime su Vukovi barem malo "stanjili" zaostatak za pratnjom u još uvijek živoj borbi za četvrto mjesto...

Iako su u drugoj i početkom treće četvrtine doživjeli pad u igri, osobito u obrani, košarkaši Cibone bili su dovoljno dobri za još jednu domaću pobjedu u ABA ligi. U novom nastupu u Domu Dražena Petrovića, ove subote vrlo lijepo popunjenom, proslavili su 80:74 protiv Budućnosti, koja je, po dosadašnjim rezultatima, na putu prema Final Fouru u Tel Avivu. No, poslije ovog poraza, jasno je da će i pred Podgoričanima biti još dosta posla.

Vukovi su izdržali i s problemima u sastavu koji ih i dalje prate. Andrija Žižić je bez treninga i nastavlja se mučiti s ozlijeđenim prstom na ruci, za što je jedini izlaz operacija, Khalid el-Amin se tek vratio treniranju poslije ozljede skočnog zgloba, dok je Tomislav Zubčić još uvijek "van stroja" zbog gležnja, a kako je Vukovima svaki igrač vrlo bitan za rotaciju, to se moralo negdje osjetiti. Iz Ciboninog kuta gledanja, odlična je vijest što se nije odrazilo na semaforu.

Početkom utakmice, Cibosi su nastavili tamo gdje su stali u svojem prošlom susretu, prije osam dana protiv Zlatoroga, također kod kuće. Tada su sve riješili vrlo lako ponajprije odličnom obranom, sa samo 44 primljena poena, dok su ove subote zadržali Budućnost na samo 16 poena u prvoj četvrtini. Osobito kvalitetno išlo je u prvih pet minuta, u odlasku do 13:2 u ranoj fazi ovog ogleda.

U obrani je sve bilo kako treba, dok je u napadu glavnu ulogu imao Davor Kus. U završnici četvrtine, odmah po ulasku na parket, jako je dobro reagirao i Pavle Marčinković, s pet poena u nešto više od minute na kraju prve dionice.

Rano u drugoj četvrtini, Cibona je povisila prednost na 28:16, ali prvi pad u igri Vukova donio je brz povratak gostiju iz Podgorice. Predvodio ga je centar Bojan Dubljević, s dvije trice i ukupno osam poena u smanjenju na 32:30 u 14. minuti.

Do kraja prvog poluvremena, Vukovi su se prvo odvojili, a Budućnost ih nedugo potom ponovno stigla s po jednom tehničkom na svakoj strani, oba puta zbog prigovora nakon dosuđenog prekršaja. U prvom slučaju, takvu kaznu zaradio je Milan Milošević, što je Ciboni pomoglo da stigne do 38:30 u 15. minuti, dok je tehničku na domaćoj strani zaradio Damjan Rudež, a kako je tada već bio s tri prekršaja, s četiri osobne je na duže vrijeme morao biti povučen na klupu.

Podgoričani su Rudežovu tehničku naplatili približavanjem na samo 38:36, a koju sekundu prije poluvremena, stigli su i na tek poen zaostatka (43:42). No, trica Hrvoja Kovačevića za kraj druge četvrtine donijela je Cibosima 46:42 nakon 20 minuta.

Treća četvrtina počela je još bolje za goste iz Crne Gore nego se kretala druga. S dvije trice Čedomira Vitkovca, dvaput su preuzimali vodstvo - prvo s 49:48, što je bio njihov prvi rezultatski plus na utakmici, a potom s 52:50 u 24. minuti.

Srećom za Vukove, u nastavku treće četvrtine otvorilo se s vanjskih pozicija, uz trice Rozića, Marčinkovića i Kovačevića s kojima je domaća momčad vratila kontrolu u svoje ruke. U posljednjih deset minuta ušlo se sa 61:57 za Cibonu.

Ono što su započeli na kraju treće, Cibosi su nastavili i u ranoj fazi završne dionice, sa sveukupnom serijom od 7:0 s kojom su pobjegli do 65:57 osam i pol minuta do kraja. Gosti su u nastavku zaprijetili smanjivši na samo 72:69 u 35. minuti, ali u posljednjoj fazi utakmice, zona za koju se odlučio Repeša dala je ploda u nekoliko napada Budućnosti.

Poslije dva ubačaja Gorana Sutona iz slobodnih bacanja, dvije i pol minute do kraja na semaforu je stajalo 80:71 za Vukove, koji su tada "jednom i pol nogom" već imali osiguranu pobjedu. Nakon što je Vitkovac nekoliko puta bio neprecizan s crte slobodnih, domaći su zadržali prednost prilično lako.

Na putu do desete ovosezonske pobjede u regionalnoj ligi, najviše je zabio Davor Kus, sa 17 poena, uz 4/9 iz igre i maksimalan učinak iz slobodnih bacanja (8/8). Goran Suton imao je 11 poena, a Pavle Marčinković, kojem je ove subote Repeša dao 13 minuta i bio zadovoljan njegovim angažmanom, pridružio se s 10 poena.

Podgoričane je s 22 poena, osam skokova i pet asistencija vodio Čedomir Vitkovac. Bojan Dubljević dodao je 17 poena i pet skokova, a Marko Popović 13 poena i četiri skoka.

Cibona će idući nastup imati za osam dana, sljedeće nedjelje, kada ih u 20. kolu u Vršcu dočekuje Hemofarm.