Bilbau prolaz, Hrvati odlični

Marko Domljanović • četvrtak, 01.03.2012.

Rasplet u skupini F donio je ispadanje madridskog Reala i prolazak Gescrap Bilbaa u utakmicama koje su po broju koševa bile dijametralno suprotne, a u njima su vrlo zapažene uloge igrali i Hrvati.

Jedina sigurna stvar prije večerašnjih utakmica u skupini F bila je da Unicaja ne može dalje - sve ostale opcije bile su otvorene. Istina, Montepaschi je mogao ispasti jedino u slučaju poraza na domaćem parketu protiv Reala koji bi premašio 37 koševa razlike pa je realno jedina dvojba bila tko će uz Talijane izboriti prolaz u četvrtfinale. Zbog lošijeg međusobnog omjera, Realu je igrala isključivo pobjeda u Sieni i to uz poraz Bilbaa u Malagi.

Unicaja - Gescrap Bilbao

Bilbao je sjajno otvorio utakmicu i zahvaljujući Jacksonu se brzo odlijepio na 4:10. Međutim, nakon što je Blums pogodio za 9:15 domaćini uzvraćaju nizom od sedam koševa koji je zakucavanjem zaključio Perić pa Unicaja na kraju prve četvrtine ima minimalnu prednost. Drugih deset minuta obilježio je prilično loš šut s obje strane što je rezultiralo sa samo 15 poena u ovoj četvrtini, ali Bilbao slobodnim bacanjima Banića na poluvrijeme odlazi sa 22:24.

Drugo poluvrijeme puno bolje otvaraju gosti koji odlaze na 24:33, ali Unicaja se opet vraća i novim košem Perića dolazi na samo 35:37. Tada se još jednom ukazuje Banić koji s pet koševa u završnici ove četvrtine drži prednost na strani gostiju i Bilbao u posljednjih deset minuta nosi 36:42.

Međutim, Periću se u posljednjoj četvrtini priključio Žorić pa je Unicaja održavala minimalan zaostatak, a nešto više od dvije minute prije kraja i povela 51:50 opet zahvaljujući Periću. Na njihovu žalost, Bilbao tada postiže pet poena uzastopce što domaćine prisiljava na dalekometne pokušaje koji nisu bili precizni. U posljednjih 30 sekundi zaredala su slobodna bacanja, a tu je za goste miran bio Lopez koji je sa četiri pogotka poništio pokušaje domaćina pa Bilbao upisuje pobjedu od 55:59 i odlazi među osam najboljih klubova Europe.

Perić je večeras bio sjajan i sa 19 koševa i sedam skokova predvodio je svoju momčad, a uz njega je bio i Žorić s po 11 koševa i skokova. Na drugoj strani Jackson i Banić su sa deset poena podijelili titulu najboljeg strijelca, a hrvatski je centar dodao i šest skokova.

Montepaschi - Real Madrid

Utakmica u Sieni počela je vrlo izjednačeno jer nakon početnih 0:4 Reala niti jedna momčad nije imala više od tri poena viška u prvih deset minuta. Domaćini su sredinom dionice došli do vodstva koje nisu ispustili sve do posljednje minute i trice Carrolla, ali njemu je odmah na isti način odgovorio Ress za 28:26 na kraju prve četvrtine.

Bogata utakmica nastavljena je i u drugoj četvrtini koju je najvećim dijelom kontrolirao Montepaschi. Talijani su do početka 17. minute uspjeli izgraditi prednost od sedam koševa (48:41). Tada se kod Reala budi Pocius koji poravnava na 50:50, ali tricom Rakočevića nakon čega su uslijedila jo dva Pociusova bacanja domaćini na odmor nose minimalnih 53:52.

U drugo poluvrijeme puno bolje ulaze gosti pa Begić sredinom četvrtine postavlja 56:52, ali Montepaschi vrlo brzo vraća rezultatsku neizvjesnost i kreće igra koš za koš nakon koje Španjolci u posljednju četvrtinu ulaze s minimalnih 75:76. Utakmica je prelomljena serijom od 11:0 nakon koje je Real pobjegao na 77:87 što je bez većih problema očuvano do kraja susreta i konačnih 90:102.

Domaćine su s po 15 koševa predvodili McCalebb i Ress, a za pobjedu gostiju najzaslužniji su Reyes sa 17 koševa i čak 14 skokova i Pocius koji se zaustavio na dva poena manje. Ante Tomić također je odigrao vrlo dobru utakmicu postigavši deset poena za nešto manje od deset minuta.

• Obrisan korisnik02.03.2012. u 13:53
    gledam malo statistiku eurolige....u ovih 16 klubova koji su igrali u drugoj fazi, igralo je čak 11 naših igrača. Od njih 11, samo je radošević (koji je i najmlađi) imao sporednu ulogu u svom klubu. ostalih 10 su bili nositelji u svojim klubovima (tomas nije, ali ga je ozljeda u tome spriječila)... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik02.03.2012. u 10:01
    Bravo Marko, svaka čast.. a tvoje nepozivanje u reprezentaciju je jako dobar pokazatelj stručnosti ljudi koji nam vode košarku..
  • snoopy02.03.2012. u 09:34
    nema te pozitivne drskosti u igri, one agresivnosti prema košu, to je ono što često fali europljanima u košarci, za razliku od tamnoputih amerikanaca
    snoopy
  • Obrisan korisnik02.03.2012. u 09:18
    nekako sam vjerovao da je Tomić NBA potecijal, ali gledam ga i čovjek 2 i 17 ispod koša polaže loptu umjesto da je zakuca da unese u koš i loptu i protivnika, ali nikako da to dočekam, nadam se da sam se prevario ali... a Banića bi svaki trener poželio u ekipi jer čovjek izgara na svakoj tekmi
  • Obrisan korisnik02.03.2012. u 07:04
    banic i peric nisu bili u repki...boze moj Vrankovicu...