Zrinjski nastavio niz neporaženosti

Josip Tolić • ponedjeljak, 12.03.2012.

16. kolo bosanskohercegovačke Premijer lige, prvo nakon zimske stanke, osim slavlja Željezničara protiv Širokog Brijega u derbiju kola, donijelo je još neke zanimljive oglede. Izdvajaju se slavlja Olimpika nad Rudarom u sudačkoj nadoknadi (1:0), minimalna pobjeda Sarajeva u Tuzli (0:1) te potop Leotara u Gradačcu (4:1). Zrinjski je niz neporaženosti produžio na deset utakmica.

Sarajevo i Borac za petama Širokobriježanima

Momčad Sarajeva na gostovanju u Tuzli kod Slobode ubilježila je minimalnu, ali vrijednu pobjedu. Bordo-bijeli dominirali su prvim poluvremenom te prijetili iz brojnih prilika, od kojih valja izdvojiti onu Matka u 17. minuti iz situacije "jedan na jedan" te Obuće malo prije odlaska na odmor. Tuzlacima je prednost mogao donijeti Mešanović pri pokušaju loba, no on ipak nije završio u okviru gola.

Vezane vijesti

Domaćini su mogli šokirati Sarajlije nakon sat vremena igre; Salihović je iz velike blizine nakon kombinacije iz kornera pucao ravno u vratara Adilovića. Kazna je stigla 16 minuta prije kraja. Belošević je ubacio, a Torlak pospremio loptu iza leđa Mujkića. Napeta završnica kulminirala je isključenjima glavnog trenera Slobode Darka Vojvodića i trenera vratara Mirsada Dedića zbog prosvjedovanja prema sucima, no tri su boda krenula put Koševa.

Na Gradskom stadionu u Banjoj Luci Borac je jednakim rezultatom slomio otpor Kozare, koja se bori za ostanak u ligi. Pravo je čudo kako su gosti u prvom poluvremenu sačuvali praznu mrežu, vratar Kozić branio je pokušaje Kajkuta u 13. i Krunića u 31. minuti kada mu je pomogla i vratnica. Isti su igrači dvaput promašivali okvir u prvih 45 minuta, a Kozara je mogla povesti u 40. minuti iz kontre nakon koje je Antolović blokirao udarac Pehilja.

Sreća je Posavljake spasila i u 54. minuti kada je Kozić bio nemoćan nakon Stajićeva voleja, no s gol-linije izbacio je loptu Studen, a odgovorili su gosti osam minuta potom poslije lošeg izbijanja Antolovića koje je ponudilo šansu Lekiću. Ipak, vratar Borca drugi je put bio koncentriraniji. Igrač s klupe Ivetić donio je radost domaćem gledalištu nedugo nakon što je ušao u igru asistiravši Bilbiji koji glavom pogađa za 1:0. Taj se rezultat, iako je mogao do kraja biti i veći, pokazao konačnim. Sarajevo i Borac pobjedama su smanjili razliku za drugoplasiranim Širokim Brijegom na svega dva boda.

Zrinjski nastavio pozitivan, a GOŠK negativan niz

Ostali klubovi s hrvatskim predznakom ubilježili su polovičan učinak. Zrinjski je protiv Travnika, nakon dosta prilika u prvom dijelu koji nisu bili uspješni, ogled odlučio dvama golovima u nastavku. Rano u nastavku Popović je iskoristio pogrešku obrane Travničana i pospremio loptu u mrežu za slavlje Plemića. 15 minuta prije kraja pobjedu sastava Slavena Muse potvrdio je Žuržinov nakon akcije Krište i Pehara za održanje pete pozicije na ljestvici. Mostarci su tako ostali neporaženi desetu utakmicu u nizu, a posljednji koji ih je svladao bio je Borac još u šestom kolu 10. rujna.

S druge strane, GOŠK je u Gabeli ubilježio sedmi poraz u sezoni, treći u posljednje četiri utakmice iako je nakon prvog poluvremena imao prednost protiv sarajevske Slavije. Gabeljani su u vodstvo došli već u desetoj minuti golom Džafića, no početak drugog poluvremena okrenuo je tijek zbivanja. U 47. minuti Karamatić je poravnao rezultat na 1:1, a samo četiri minute potom svojim drugim pogotkom, ovaj put s bijele točke, ražalostio bivši klub hrvatskog reprezentativca Nikice Jelavića.

Leotar stradao u Gradačcu, Olimpiku drama u Čitluku

U ostalim susretima valja izdvojiti jedini remi 16. kola između Čelika i Veleža na Bilinom polju u Zenici. Domaćini su poveli u petoj minuti golom Vršajevića, a već u 21. konačnih 1:1 postavio je Jugo.

Zvijezda iz Gradačca na svom je travnjaku nanijela četvrti poraz u nizu Leotaru golovima Husića, Hamzića (dva) i Đelmića, dok je kratkotrajno izjednačenje Trebinjcima donio pogodak Miloševića.

Sarajevski Olimpik na neutralnom terenu u Čitluku bio je službeni domaćin Rudaru iz Prijedora zbog neadekvatnih uvjeta na svom stadionu uzrokovanih velikom količinom snijega. Vukovi su slavili na dramatičan način: golom Veldina Muharemovića u prvoj minuti sudačke nadoknade "bombom" iz velike daljine.