Sigurne pobjede Ajaxa i PSV-a

Branimir Markota • nedjelja, 18.03.2012.

U 26. kolu elitnog razreda nizozemskog nogometa zabilježeno je nekoliko zanimljivih raspleta. Nogometaši Ajaxa slavili su na gostovanju kod Den Haaga, PSV je visoko porazio Heerenveena dok je Twente doživio neugodan domaći poraz protiv Feyenoorda.

Ajax je neokrznut prošao kroz zahtjevno gostovanje kod Den Haaga i zabilježio šestu prvenstvenu pobjedu u nizu. Domaćin se dobro držao u prvom dijelu, a presudni trenutak utakmice bio je izravni crveni karton koji je zaradio domaći napadač, Marokanac Ali Boussaboun u 25. minuti susreta ostavivši tako svoju momčad na cjedilu. Den Haag je do poluvremena uspio održati nulu, no u nastavku protiv goropadnih Kopljanika nije išlo.

Ajax je poveo već početkom nastavka. Domaće je načeo mladi, 19-godišnji Kongoanac s nizozemskom putovnicom, Jody Lukoki u 48. minuti susreta. Nakon toga Kopljanicima je bilo puno lakše igrati. Pečat na pobjedu Ajaxa stavio je kapetan amsterdamske momčadi Jan Vertonghen u 61. minuti susreta.

Nogometaši PSV-a konačno su pronašli žrtvu na kojoj su iskalili bijes zbog loših rezultata u posljednje vrijeme. Na Philipsu su dočekali ove sezone vrlo dobri Heerenveen i ispratili ga kući s pet komada u mreži. Iako konačni rezultat 5:1 pokazuje da je PSV lako došao do pobjede, taj rezultat može zavarati. Gosti su pali u posljednjih pola sata utakmice i dopustili domaćinu da im napuni mrežu do vrha.

PSV je poveo već u petoj minuti susreta preko Toivonena, a do kraja poluvremena se mreže nisu tresle. Gosti su bolje otvorili nastavak susreta i u 51. minuti uz pomoć domaćeg igrača Erika Pietersa, koji je loptu nespretno pospremio u svoju mrežu, dolaze do izjednačenja. No, do kraja susreta je postojala samo jedna momčad na terenu. Već u 57. minuti Mertens je vratio vodstvo domaćinu. Engelaar je u 72. povisio na 3:1, da bi samo tri minute poslije mrežu Vandenbusschea ponovno zatresao Mertens. Konačnih 5:1 djelo je velike nade nizozemskog nogometa, 18-godišnjeg Memphisa Depaya.

Twente je shrvan nakon ispadanja iz Europske lige od Schalkea izgubio važnu utakmicu na domaćem terenu protiv vrlo dobrog Feyenoorda. Domaći igrač Röseler u 49. minuti sam je poslao loptu u vlastitu mrežu i razveselio goste iz Rotterdama. Pobjedu Feyenoorda potvrdio je Cisse u 86. minuti.

Slavlje nogometaša AZ-a zbog prolaza u četvrtfinale Europske lige očito je dugo trajalo kad su na domaćem terenu odigrali mršavu nulu bez pogodaka protiv NAC Brede. Utrecht je na domaćem terenu upisao važna tri boda okrenuvši početno vodstvo Groningen u svoju pobjedu od 3:1. Gosti su poveli preko srpskog internacionalca Dušana Tadića u 13. minuti. Preokret su režirali Duplan u 42., Gun u 84. te Gerndt u 89. minuti susreta.

U utakmicama odigranim u subotu domaće pobjede su upisali Waalwijk protiv De Graafschapa i Excelsior protiv Rode, dok je NEC slavio na gostovanju kod Venla. Domaću pobjedu u utakmici odigranoj u petak ostvario je Vitesse protiv Heraclesa.