Barcelona došla do početnog vodstva

Ante Dubravac • utorak, 20.03.2012.

U prvom četvrtfinalnom susretu košarkaške Eurolige Barcelona je na svom parketu dočekala Uniks Kazan. Od samoga početka domaćini su stvorili desetak poena prednost sto su bez većih problema održavali do kraja.

Maksimalnih šest pobjeda u TOP 16 Eurolige bilo je i više nego dovoljno košarkašima Barcelone da izbore četvrtfinalnu seriju u koju su ušli s ulogom favorita u dvoboje protiv Uniksa. Zanimljivo je da su se ove dvije momčadi već susrele u prvoj fazi natjecanja kada je Barcelona došla do dvije sigurne pobijede.

Od samoga početka Barcelona je krenula agresivno u obrani dok su gosti imali velikih problema u napadu što je rezultiralo vodstvom od 7:1, a vrlo brzo i 11:3 pa je strateg Uniksa Jevgenij Pašutin bio prisiljen pozvati time-out. U nastavku su se gosti iz Kazana malo trgnuli, međutim domaćini im nisu dopuštali da bitnije smanje prednost pa je prva četvrtina završena vodstvom Barcelone 22:14.

Početak druge dionice susreta bio je gotovo kao kopija prve četvrtine. Barcelona radi seriju 6:0 te u 14. minuti ima značajnu prednost od 14 razlike. Ipak, Uniks se nije predavao pa nešto više od dvije minute prije poluvremena, nakon što je Lynn Greer uspješno realizirao dva slobodna bacanja, dolazi na 36:29 da bi se na odmor otišlo s ipak mirnijim vodstvom Barcelone 45:33.

Drugo poluvrijeme s pet poena u nizu otvara Nathan Jawai te opet zaostatak Uniksa smanjuje ispod deset poena, međutim vrlo brzo odgovara Juan Navarro. Unatoč nekoliko prilika da uhvate potpuni priključak gosti se nikako ne uspijevaju potpuno približiti Barceloni te su u zadnju četvrtinu ulazi s 62:53.

Četiri poena Lydaya te dva Domercanta dovode Uniks nakon četiri minute igre u posljednjoj četvrtini na samo minus tri te nagovještavaju ipak neizvjesnu završnicu susreta. Domaćini odgovaraju mini serijom 4:0 te potpuno lome susret. Do kraja Barcelona je bez većih problema održavala prednost za konačnih 78:66 i vodstvo od 1:0 u četvrtfinalnoj seriji.

Prvo ime u redovima pobjednika bio je Mickeal Pete s 22 postignuta poena od čega su bile četiri trice dok je goste predvodio Jawai s 15 poena čemu je pridodao sedam skokova.

Druga utakmica koja će se opet odigrati u Barceloni na rasporedu je već u četvrtak, 22. ožujka s početkom u 20:45 sati.