Siena izgubila prednost domaćeg terena

Branko Barić • srijeda, 21.03.2012.

Košarkaši Olympiakosa odradili su veliki posao u Sieni i već u prvom susretu četvrtfinalne serije oduzeli prednost domaćeg terena moćnoj Sieni koja je vodila najvećim dijelom utakmice. Bila je to večer Georgiosa Printezisa koji pogađao izvana onda kada je to bilo najpotrebnije..

Repriza prošlogodišnje četvrtfinalne serije i ovoga puta počela je uspješno za grčku momčad. Prošle godine u prvom su susretu na svom parketu ostvarili senzacionalnu pobjedu od 48 poena razlike, no na koncu ipak ostali bez završnog turnira. Ovog puta Montepaschi je ušao s prednošću domaćeg parketa, ali uspio ju je ispustiti već nakon prvih 40 minuta borbe. Momčad Dušana Ivkovića u posljednjoj četvrtini izjednačenog susreta došla je do prednosti, koju je u samoj završnici uspješno sačuvala za konačnih 75:82.

Uvodne minute susreta odmah su dale naslutiti kako će domaća ekipa imati odličnu šutersku večer. Rakočević, Stonerook i McCalebb odvode domaćine na 11:5, a koševima izvana i iz brze tranzicije Pianigianijevi puleni održavaju tu prednost do sredine druge četvrtine. Susret koji je do tada igran u visokom ritmu diktiranom od strane domaćinima, gosti polako okreću na svoj mlin. U napadu igraju strpljivije, u obrani mnogo agresivnije, a brojne osobne pogreške s obje strane rascjepkale su tijek igre. U takvim okolnostima Olympiakos dolazi na svoje, pa Antić sredinom četvrtine dovodi svoju momčad do prvog vodstva (26:28). Makedonski reprezentativac ubrzo zarađuje i tehničku pogrešku koja malo vraća u život domaćine, te im omogućuje da na veliki odmor odu s prednošću od šest poena razlike (48:42).

Pianigiani je pred kamerama Euroleague TV-a na poluvremenu izrazio zadovoljstvo napadačkim dijelom igre svoje momčadi, posebice protokom lopte koji im je omogućio dosta otvorenih šuteva, ali zabrinjavala ga je nekonzistentnost u skoku koja je držala goste u igri. S druge pak strane, srbijanski strateg bio je jako nezadovoljan obrambenim pristupom svoje momčadi, pogotovo u prvih deset minuta kada su primili 26 koševa a napravili tek tri osobne pogreške. Najavio je u drugom dijelu puno bolju obranu svoje ekipe, a to se na koncu i obistinilo.

Olympiakos po povratku iz svlačionice radi 7:0 seriju preko rutinera Spanoulisa, a prekida ju raspucani Andersen koji tricom vraća domaćine u vodstvo. Siena na krilima Rakočevića i McCalebba pred sam kraj treće dionice odlazi na 66:58, a Zisis na početku posljednje četvrtine prvi put odvodi svoju momčad na dvoznamenkastu razliku.

Srećom po goste u ključnim trenucima ukazuje se Printezis koji ih s dvije trice vraća u igru. Četiri i pol minute prije kraja, pri rezultatu 70:67, Spanoulis radu svoju petu osobnu pogrešku i čini se kako tonu sve gostujuće lađe, no to kao da daje dodatni poticaj Ivkovićevim trupama. Printezis minutu i pol do kraja ponovno pogađa važnu tricu, a McCalebb s izgubljenom loptom i dva promašena slobodna bacanja pretvara se u tragičara susreta.

Printezis je susret okončao s 20 pogodaka uz šut iz igre 8/14 (5/9 za dva, 3/6 za tri), a Hines i Spanoulis ubacili su po 15 poena. Sjajni Andersen na drugoj strani ubacio je 28 poena (8/11 za dva, 2/3 za tri) uz sedam skokova, dok je McCalebb dodao 15 pogodaka i četiri asistencije.

Drugi susret četvrtfinala na rasporedu je u petak ponovno u Sieni, nakon čega sljedećeg tjedna serija seli u Pirej. Na završni turnir putuje momčad koja prva dođe do tri pobjede.