Druga "nula" Širokog u nizu

Josip Tolić • ponedjeljak, 26.03.2012.

Nakon 18. kola Premijer lige BiH Željezničar je povećao vodstvo na prvenstvenoj ljestvici zahvaljujući minimalnom slavlju protiv Travnika, dok je Široki Brijeg drugu utakmicu u nizu odigrao bez pogodaka. Bolje sreće nije bilo ni Sarajevo, a iznenađenje kola ponudila je ekipa Slavije pobijedivši Čelik u Zenici.

Široki ponovno posrnuo, Željo povećao prednost

Ni s novim trenerom Marinom Bloudekom nogometaši Širokog Brijega nisu uspjeli upisati pobjedu u Premijer ligi. Plavi su u goste otišli četvrtoplasiranoj momčadi lige, Borcu iz Banja Luke, te otišli prazne mreže i s jednim bodom "u džepu". U prvom je dijelu momčad s Pecare bila bliže pogotku i prijetila preko Brekala u 22. te Šilića u 27. minuti, no obojica nisu uspjela pogoditi okvir gola domaćeg vratara Antolovića.

Inicijativu su u nastavku preuzeli Banjalučani, koji su najbliže pogotku bili u 65. minuti iz udarca što ga je uputio Krunić, a odsjeo je na vratnici. Prijetio je Krunić, kao i Stajić, još jednom širokobriješkom čuvaru mreže Bilobrku, no gostujuća su vrata ostala sačuvana. Promašaje Borca mogao je kazniti Kvesić tri minute prije kraja iz solo-akcije, no u ključnom je trenutku zakomplicirao situaciju i nije uputio udarac.

Remi Širokog na najbolji je mogući način iskoristio Željezničar te 12. uzastopnom pobjedom u prvenstvu povećao bodovnu razliku na čelu ljestvice na osam bodova. U prvom dijelu Svraka je imao odličnu šansu dovesti Željo u vodstvo poslije jednog centaršuta, no iz velike blizine vratar Travničana Fejzić sjajno brani. Gosti su iz jednog od rijetkih napada u 37. minuti mogli šokirati momčad s Grbavice iz jedne od rijetkih uspjelih protunapada. Međutim, Simeunović je promašio okvir.

Drugi je dio Željezničaru donio toliko željeno vodstvo. Igrala se 55. minuta kada je Selimović poentirao poslije jedne pogreške Fejzića. Sve se moglo okrenuti u gostujuću korist u 70. minuti iz tri opasna pokušaja; Casio je prvo uputio opasan udarac s 30-ak metara koji je zaustavio Gušo, potom je Mišić natjerao Gušu na novu obranu iz popravnog pokušaja, a iz trećeg pokušaja Mišić pogađa gredu. "Nezasluženo smo slavili", priznao je trener Sarajlija Amar Osim, no pobjeda će mu puno značiti.

Zrinjski stradao kod Olimpica, Slavija šokirala Čelik

Najuvjerljiviju pobjedu kola ostvario je sarajevski Olimpic u prvoj utakmici na svom matičnom stadionu Otoci ove godine. Bio je bolji od momčadi Zrinjskog s 3:0, prekinuvši tako niz Plemića od sedam uzastopnih utakmica bez poraza. Svi su golovi pali u nastavku; u već do 48. minute Olimpic je imao 2:0 golovima Vidovića te Harbe, a treći je stigao devet minuta prije kraja prekrasnim udarcem Ivana Vujičića.

Od osam odigranih utakmica 18. kola najjače je odjeknuo domaći poraz Čelika od fenjeraša Slavije 2:1. Bio je to ogled momčadi s novim trenerima; domaćinima je nakon otkaza Elvedina Beganovića na klupu sjeo Amir Japaur, dok je goste predvodio Vlado Čapljić poslije odlaska Milana Gutovića.

Iako je Čelik poveo u 33. minuti preko Smirka, domaći su navijači ostali šokirani preokretom gostiju u nastavku pogocima Todorovića u 56. te Raševića u 89. minuti. Na pitanju o mogućem dogovorenom ishodu ove utakmice, Japaur je na konferenciji za novinare rekao: "Ja ni svom rođenom bratu ne bih pustio." Pametnomu dosta.

"Nule" u Gabeli i Mostaru, Sloboda se konačno "oslobodila"

Klub koji je u prošlom kolu napravio gotovo jednako veliku senzaciju svladavši Sarajevo na Koševu, ovaj put nije uspio upisati tri boda na svom travnjaku protiv pretposljednjeg sastava lige Kozare odigravši 0:0 drugi put u sezoni. Najbliže je pogotku bio Grgić u 32. minuti kada je zatresao gredu gostiju iz Gradiške. Jednako je prošla i utakmica Veleža i Sarajeva u Vrapčićima, a Mostarci su imali najzreliju priliku utakmice 25 minuta prije kraja iz kontre Hajdarevića čiji je udarac zaustavio Adilović.

Prvu je proljetnu pobjedu iz trećeg pokušaja uspjela ubilježiti tuzlanska Sloboda svladavši na svom travnjaku Leotar 2:1. Mešanović u osmoj te Šmigalović u 51. minuti odredili su pobjednika ovog susreta, a Trebinjci su do kraja uspjeli samo ublažiti poraz pogotkom Stojanovskog deset minuta prije posljednjeg sudačkog zvižduka.

Sigurne je partije u 2012. godini, pak, nastavila pružati Zvijezda pobijedivši Rudar 2:0 golovima u samoj završnici dvoboja. Šodić za goste te Mašić za domaćine zaradili su isključenja za obje momčadi, a pred kraj utakmice Jusić te Halilović ostavljaju tri boda u Gradačcu. Bio je to treći poraz u nizu Prijedorana.