CSKA osigurao Final four

Mišo Gulić • petak, 30.03.2012.

Moskovski CSKA je tijesnom pobjedom u Bilbaou postao drugi klub, nakon Barcelone, koji je osigurao završni turnir četiri najbolje momčadi ovogodišnjeg izdanja Eurolige.

Gescrap Bilbao na svom terenu ipak nije uspio izboriti majstoricu u Rusiji, a ovog puta Moskovljani su našli lijeka za Marka Banića koji ih je uništio u utakmici odigranoj prije dva dana. Gosti su tijekom cijele utakmice imali rezultatsku inicijativu, da bi Bilbao pred sam kraj uhvatio priključak, međutim, do potpunog preokreta ipak nije stigao.

Veći dio prve četvrtine protekao je u izjednačenoj igri, dobru rolu za domaće odradio je Fischer, dok je u tim trenutcima kod gostiju prednjačio Šiškauskas, a nakon što mu se pred kraj priključio i Krstić, Moskovljani su brzo pobjegli na osam koševa viška (13:21), da bi četvrtina bila zaključena s 15:21.

Ubačajima Kiriljenka i Šiškauskasa gosti su otvorili drugi period i uspješno branili stečenu prednost, dok su kod domaćih neprepoznatljiva bila dvojica koja su im i omogućila novu utakmicu, Marko Banić i Kostas Vasiliadis, stoga ni ne čudi zaostatak na poluvremenu od 28:39.

Treća četvrtina bila je potpuni preslik druge. Naime, domaći nisu pronalazili lijeka za prvo rusko ime i najveću zvijezdu Kiriljenka, no također niti gosti nisu uspjeli definitivno prelomiti susret u svoju korist pa se u posljednji period ušlo sa sličnih pozicija koje su vrijedile i nakon 20 minuta igre.

Nepunih sedam minuta do kraja polaganjem Kiriljenka CSKA je imao velikih plus 14 (49:63) i činilo se tada da je priča o pobjedniku zaključena, međutim, domaći tada ulažu zadnje atome snage, nekoliko šuteva je povezao Jackson, pa u posljednju minutu susreta ulaze s manjkom od pet koševa (65:70).

Uslijedila je potom neizvjesna završnica u kojoj su domaći s linije za slobodna bacanja, sedam sekundi do kraja, došli do svega minus jedan (70:71). Potom rade brzi prekršaj na Krstiću, ovaj pogađa oba bacanja, a dvije sekunde prije kraja na istom mjestu, s druge strane, našao se i Jackson koji zabija prvo, zatim namjerno promašuje drugo, no do lopte ipak ne dolazi, što je značilo pobjedu ruske momčadi i kraj serije s ukupnih 3-1.

Prvo ime kod baskijske momčadi bio je Jackson s 19 koševa i osam asistencija, a 12 koševa je zabio i Fischer. Marko Banić ovaj je put imao nešto skromniji učinak od po četiri koša i skoka, a sve to za 10 minuta koliko je proveo na parketu. Iz redova CSKA vrijedi izdvojiti učinak Kiriljenka koji je postigao 23 koša te tomu još dodao i osam skokova, dok su Krstić i Šiškauskas dodali po 13.