Olympiakos dovršio posao

Branko Barić • subota, 31.03.2012.

Košarkaši Olympiakosa kompletirali su listu putnika na završni turnir Eurolige u Istanbul i spriječili još jedan povratak u Sienu. I drugi četvrtfinalni susret na svom parketu protiv Montepaschija priveli su u svoju korist, što im je donijelo ukupnih 3-1 u seriji...

Nakon što ih je Siena prošle godine pomalo iznenađujuće spriječila da vide Final Four, Olympiakos je ove godine uzvratio istom mjerom u trenutku kada je talijanska momčad bila favorit. Jedna pobjeda u gostima te dvije na svom parketu bile su dovoljne za treći odlazak na završni turnir u posljednje četiri godine.

Za razliku od srijede kada je u Dvorani mira i prijateljstva igrala samo jedna momčad, ovog puta su Dušan Ivković i njegovi momci imali znatno teži posao. Siena je ušla u susret s mnogo većom dozom energije i uspjela uspostaviti kakvu-takvu ravnotežu u skoku, što im je omogućilo da praktički do kraja susreta budu u utakmici. Domaćini, koji u ovom susretu nisu mogli računati na ozlijeđenog Joeya Dorseya, prvi su došli do pet poena prednosti sredinom prve četvrtine (16:11), ali se to već do isteka prvih deset minuta u potpunosti istopilo, pa se na prvi interval ide s neriješenih 21:21.

Drugu dionicu otvorio je tricom Rakočević i nagovijestio kako će to biti njegovih deset minuta. Na njega se nadovezao i Andersen što je ubrzo rezultiralo gostujućom prednosti od pet poena razlike (28:33). Činilo se kako Pianigianijeva ekipa kontrolira susret, no nekoliko zaista nespretno izgubljenih lopti i promašenih zicera omogućilo je Olympiakosu da se drži na dohvatljivom zaostatku. Poluvrijeme je okončano košem sa sirenom sveprisutnog Hinesa za 38:39 prednost gostiju.

I u trećoj dionici nastavila se blaga dominacija Siene, no energija Hinesa u obrani i u skoku spašavala je crveno-bijele. Montepaschi je vodio i sa šest poena razlike u trećem periodu, no domaćini bi se uvijek vratili. Na kraju treće i početkom četvrte četvrtine Siena je upala u crnu rupu od pet i pol minuta bez postignutog koša, što Olympiakos iskoristio za prelazak u vodstvo nakon dugo vremena i bijeg na 61:55. Iako je velebna dvorana u Pireju proključala, gosti uspijevaju zadržati koncentraciju i odgovoriti sa šest uzastopnih poena za 61:61 pet minuta prije kraja.

Baš kada se činilo kako se sprema neizvjesna završnica, Olympiakos na krilima Spanoulisa radi ključnu seriju 8:0 i jednom nogom kroči na prag Final Foura. Iako je na semaforu 69:61 manje od dvije minute prije kraja, grčki reprezentativac u talijanskoj momčadi Zisis odbija se predati te s osam svojih koševa približava Sienu na 72:69 minutu do kraja. Printezis na drugoj strani promašuje tricu, ali već po običaju njegovu momčad spašava skok u napadu. Lopta dolazi do rutinera Spanoulisa koji iznuđuje dva slobodna bacanja, a od tamo je nepogrešiv. Tu su ugasnule sve talijanske nade, pa susret završava rezultatom 76:69.

Iako je talijanski prvak uspio smanjiti grčku dominaciju u skoku koja ih je potpuno uništila 48 sati ranije, kobne su ovog puta bile izgubljene lopte kojih je Pianigianijeva momčad skupila 14. Olympiakos se tako još jednom izvukao s odličnom obranom, pa si je mogao priuštiti i iznimno loših 4/22 za tri poena.

Unatoč Spanoulisovih 19 poena uz šut s crrte slobodnih bacanja 10/10, prvo ime susreta je definitivno Kyle Hines koji je također ubacio 19 uz sedam skokova, četiri blokade, asistenciju i ukradenu loptu. Osim njih dvojice Olympiakos nije imao dvoznamenkastog strijelca, a najbliži tome je bio Printezis s osam poena (ali i 0/6 za tricu) i devet skokova. Na drugoj strani Siena je imala čak petoricu dvoznamenkastih, među kojima su prednjačili Andersen (15 skokova) i Zisis. Rakočević je ubacio 11, a Lavrinovič i McCalebb po deset poena.