Diamantidis odveo Panathinaikos u Istanbul

Bernard Jurišić • četvrtak, 05.04.2012.

Panathinaikos je teško, kroz "ušicu igle" pobijedio Maccabi u petoj utakmici četvrtfinalne serije i priključio se Barceloni, Olympiakosu i CSKA-u na završnom turniru košarkaške Eurolige u Istanbulu...

Prvak Europe nastavit će put prema obrani naslova. Atenski Panathinaikos pred rasprodanom OAKA Arenom pobijedio je Maccabi 86:85 u petoj utakmici četvrtfinalne serije i s ukupnih 3-2 plasirao se na Final Four.

Bila je to sjajna utakmica, apsolutno dostojna tako važnog trenutka. Maccabi je beskompromisno otvorio susret i prvu četvrtinu završio prednošću 18:20, no u drugoj četvrtini grčka je momčad preokrenula rezultat u svoju korist (41:32).

Na otvaranju drugog dijela Maccabi se vratio, izjednačio na 46:46, ali nakon dva promašema slobodna bacanja Ohayona prednost je opet otišla na stranu domaćina. Brzo su se aktualni prvaci Europe vratili na dvoznamenkastu razliku, a u posljednju četvrtinu ušlo se s rezultatom 62:53.

No, posljednja je četvrtina, a posebice posljednje tri minute u potpunosti pripala gostima. Brzim šutevima Maccabija i promašenim slobodnim bacanjima Panathinaikosa (po dva Marić i Kaimakoglu u posljednjoj minuti), Maccabi je zaostajao 81:79 i imao napad 26 sekundi prije kraja. Langford je bio brzoplet, loptu je opet dobio Pao, no Maccabi i dalje nije odustajao.

Kod 85:82 deset sekundi prije kraja Pnini je fauliran na šutu za tri poena i hladan s linije slobodnih bacanja sva tri puta za 85:85. No, kad imate Dimitrisa Diamantidisa u svojoj momčadi, ni jedna utakmica za vas nije izgubljena. Pet sekundi prije kraja "slomio" je Hendrixa i zaradio bacanja, prvo pogodio, drugo promašio, a Maccabi više nije imao vremena za donijeti loptu do faze napada.

Diamantidis je tako Panathinaikosu donio još jedan Final Four ubacivši 25 poena, uz šest skokova i tri asistencije. Jedini dvoznameknasti uz njega bio je Jasikevičius (13), dok su kod izraelske momčadi najbolji bili Blu (14 poena) i Smith (po devet poena i skokova).