1. Hrvatska nogometna liga, 25. kolo, 07.04.2012, 18:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 3.000
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Slaven Skender (Rijeka) i Ivica Radošević (Gospić)

Ivor Krapac • subota, 07.04.2012.

Nogometaši Dinama osigurali su novi, svoj sveukupno 14. naslov prvaka Hrvatske. Ono što je bilo izvjesno nakon što su izgradili veliku prednost pred Hajdukom, igrači koje vodi Ante Čačić zapečatili su na Veliku subotu u Šibeniku, gdje su uzeli nova tri boda i došli do nedostižne prednosti na vrhu ljestvice...

Slavko Grubić
46'
14
Ante Živković
74'
13
Boris Pešić
86'
Goran Tomić
7
(do 46')
17
(do 77')
Ante Čačić

Dan prije Uskrsa, nogometaši Dinama sami su se pobrinuli za lijepi poklon. Momčad Ante Čačića je na gostovanje na Šubićevcu u 25. kolu MAXtv Prve lige otišla s prilikom da pobjedom osigura nedostižnu prednost na vrhu ljestvice, a tu šansu iskoristili su s 3:0 protiv Šibenika, koji se uz ovaj poraz dodatno udaljio od mogućnosti da ostane u ligi. S druge strane, Dinamovcima do kraja prvenstva preostaje da odigraju što bolje, a dio pozornosti usmjerit će i na Kup, u pokušaju da dohvate dvostruku krunu.

Gosti iz Zagreba su u Šibeniku slavili pogocima Sammira (15., 90.) i Milana Badelja (53.), a vrijedi dodati i da su od 45. minute bili s igračem više, nakon što je Hrvoje Spahija dobio drugi žuti karton. Završnica utakmice prilično se odužila zbog 11-minutne sudačke nadoknade koju je izazvao prekid zbog bakljade s tribine s Dinamovim navijačima u 58. minuti, nakon čega je sudac Ivan Bebek poslao igrače na 10-minutni predah u svlačionicama.

Poslije povratka na teren, Dinamu nije bilo osobito teško zadržati prednost od 2:0, koju su dotad izgradili, a drugim Sammirovim pogotkom, u sudačkoj nadoknadi, uspjeli su i zapečatiti pobjedu.

Na početku susreta, prvu naznaku opasnosti uputio je Jerko Leko, udarcem iz daljine u šestoj minuti, ali lopta je u toj prilici bila preblizu domaćem vrataru da Hrvoje Slavica to ne bi uspio "skinuti". Oko šest minuta kasnije, puno opasnije bilo je na drugoj strani, u 16-ercu zagrebačke momčadi. Miro Slavica došao je do prostora na desnoj strani i pokušao proigrati Željka Malčića, ali kako dodavanje nije bilo dovoljno precizno, Dinamova obrana preživjela je tu opasnost bez da je Ivan Kelava morao reagirati.

U 15. minuti, Dinamo je napravio prvi korak prema pobjedi koja je značila osiguranje naslova prvaka. Fatos Beqiraj je s ruba kaznenog prostora proigrao Sammira, koji je pravovremeno utrčao iza leđa Šibenikovih obrambenih igrača i s lijeve strane 16-erca zatresao mrežu udarcem u bliži Slavičin kut, u situaciji u kojoj je vratar domaćina mogao reagirati i bolje.

Poslije dolaska u vodstvo, lopta je 15-ak minuta uglavnom bila u nogama Dinamovih igrača, ali bez nove konkretne prijetnje. Poslije toga, malo iza pola sata igre, dvaput su priprijetili domaćini. Prvi je "na sceni" bio Miro Slavica, čiji je dalekometni udarac prvo završio u gostujućem bloku, pa u Kelavinim rukama, no u sljedećoj akciji Šibenčana izjednačenje je bilo puno bliže. Daniel Georgievski našao se u jako povoljnoj poziciji u kaznenom prostoru suparnika, ali reagirao je brzopleto, udarcem isprve koji je završio daleko od vrata. Da je primirio loptu i približio se Kelavi, činilo se da bi to bilo opasnije za Dinamo.

U završnici prvog poluvremena priprijetio je Fatos Beqiraj, koji je pokušao zaskočiti Hrvoja Slavicu prizemnim udarcem s desne strane kaznenog prostora, ali taj pokušaj završio je daleko od vrata. Pet minuta kasnije, u akciji je ponovno bio Beqiraj, u situaciji u kojoj je Šibenik ostao s igračem manje. U prodoru blizu centra, Dinamovom napadaču je u putanju ušao Hrvoje Spahija, a nakon što je domaći obrambeni igrač srušio suparnika, sudac Ivan Bebek procijenio je da je taj prekršaj vrijedan žutog kartona, koji je Spahiji bio drugi na utakmici.

Na kraju prvog dijela, na tribini na kojoj su bili Dinamovi navijači dogodila se prva bakljada i prvi kraći prekid, a u drugom dijelu nismo dugo čekali na drugi pogodak na utakmici, ponovno u domaćoj mreži.

U 53. minuti, gosti iz Zagreba zatresli su mrežu u lijepoj akciji u kojoj je Fatos Beqiraj povukao loptu po lijevoj strani, poslao je u kazneni prostor, a nakon tog prizemnog ubacivanja, Jakub Sylvestr preskočio je loptu i kroz noge je propustio do Milana Badelja, koji je snažnim udarcem po sredini Slavičinih vrata postavio 2:0.

Pet minuta nakon povećanja vodstva momčadi Ante Čačića, obje momčadi poslane su u svlačionice zbog druge bakljade s tribine s Dinamovim navijačima, ovog puta s ubacivanjem baklji u teren. Srećom, do kraja se igralo bez novog prekida, pa je utakmica ipak privedena kraju.

Minutu poslije povratka na teren, Šibenik je propustio jedinu pravu priliku da zakomplicira utakmicu. Georgievski je ostao s dosta prostora i primio loptu u kaznenom prostoru nakon dodavanja s lijeve strane, ali ovo očito nije bio njegov dan. Kao i u prvom dijelu, ponovno je promašio izglednu priliku, još jednom bez da je Ivan Kelava morao reagirati u situaciji u kojoj je Georgievskom gotovo bilo teže promašiti okvir vrata.

Najveće uzbuđenje do kraja susreta stiglo je na početku sudačke nadoknade, kada je Sammir zabio za 3:0. Vrsaljko je ubacio s desne strane, a Dinamov organizator igre s 14-15 metara pucao neobranjivo u donji desni kut Slavičinih vrata, što je stavilo "točku na i" pobjede novih i starih hrvatskih prvaka.

Poslije duge nadoknade, Ivan Bebek označio je kraj utakmice, a s njime i početak Dinamovog slavlja titule do koje su popločali put puno ranije. U Šibeniku su samo dovršili stvar i uzeli ono što im, s obzirom na bodovnu prednost na prvom mjestu ljestvice, više nije moglo pobjeći iz ruku.

• Obrisan korisnik08.04.2012. u 13:42
    Slažem se. Po meni i BBB i Torcida su dvije organizacije koje za članove imaju neiživljene teenagere propale mladiće uglavnom 90% tih ljudi su ljudi sa kriminalnim dosjeima i kad takve organizacije imas na stadionu dakako da neće jedna obitelj ić nedjeljom na stadion jer riskiraju bocu stolicu ili... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.04.2012. u 10:09
    Kaj opet prvaci? Ajde dobro
  • 280408.04.2012. u 09:34
    Čestitke Dinamu. Podrška ministru Jovanoviću da država konačno iz gledališta izbaci huligane. Kao i u Engleskoj, za pokidanu stolicu odmah u zatvor na godinu dana i tako dok se ne uljude. Dinamo je uživao dok tzv. BBB nisu bili na stadionima, bio je pravi europski klub. Tzv. BBB treba na isti način... [više na forumu]
    2804
  • Cholo07.04.2012. u 23:56
    šampioni,šampioni,bravo momci
    Cholo
  • Obrisan korisnik07.04.2012. u 22:48
    Dalmatinac sam i čestitan Dinamu koji je već 6 sezona bolji od hajduka, pa sad je li to do mamića ili nije ne znan samo znam da Hajduk ide dat priliku mladim snagama ( po meni su zakasnili jedno 3-4 godine) , i dalje svakojaki menađeri i rojaci se motaju po poljudu i tako da ćemo i sljedeće sezone... [više na forumu]