Ivan Dorian Molnar • nedjelja, 15.04.2012.

U finalu ovogodišnjeg francuskog Liga kupa na prepunom Stade de Franceu, Marseille je nakon produžetaka slavio protiv Lyona i osvojio svoj treći uzastopni naslov pobjednika tog prestižnog natjecanja. Momčad Didiera Deschampsa tako je spasila svoju lošu sezonu u Ligue 1 i sljedeće godine natjecat će se u Europskoj ligi.

Pred nešto više od 80.000 gledatelja veliko je finale započelo sjajnom koreografijom i početnim udarcem dviju nogometnih legendi Marseillea i Lyona, Abedija Ayew Pelea i Sonnyja Andersona, a onda su na scenu stupili pravi akteri.

Prvi su zaprijetili Deschampsovi nogometaši preko Andrea Ayewa u devetoj minuti, ali bez većeg uspjeha. Bolje je Marseille otvorio susret i napravio početni pritisak, no Lyonova obrana je na čelu s Dejanom Lovrenom uglavnom otklanjala opasnosti po Huga Llorisa. Prvi dio bio je isprepleten čvrstom igrom i čestim prekršajima te velikom borbom u sredini terena, a na odmor se otišlo bez pogodaka.

Nakon ispitivanja snaga u prvom poluvremenu, u drugi dio krenulo se malo otvorenije. Lovren je nakon jednog prekršaja zaradio žuti karton u 54. minuti, a šest minuta kasnije Ayew se našao sam ispred Llorisa, koji je u posljednji čas zaustavio nalet napadača Marseillea. Samo pet minuta trebalo je OM-u za novu sjajnu priliku, Valbuena je ubacio za Amalfitana, a njegov je udarac glavom uz velike napore obranio Lloris.

Lyon se u ovom dvoboju nikako nije snašao i teško stvarao prilike. Remi Garde je uveo Greniera, koji nije donio znatno poboljšanje u drugom dijelu. Nakon 90 minuta bez pogodaka, susret je otišao u produžetke. Gomis i Briand propustili su dvije dobre prilike za Lyon u prvom produžetku, poslavši svoje udarce malo pokraj Mandandinih vratiju. Deschamps je napravio izmjenu, poslavši Brandaa u igru umjesto indisponiranog Loica Remyja, inače najboljeg strijelca Liga kupa ove sezone.

Deschampsov potez pokazao se ključnim u posljednjoj minuti prvog produžetka. Cheyrou je poslao jednu loptu u kazneni prostor, a leđima okrenut prema golu primio ju je Brandao, fantastično okrenuo svog čuvara Umtitija i snažnim udarcem lijevom nogom loptu poslao kroz noge Llorisa i u mrežu za vodstvo Marseillea 1:0. Cijeli Stade de France eruptirao je od veselja, većinom preplavljen navijačima ekipe s Velodromea.

Pokušao je Garde uvođenjem Lacazettea umjesto Kallstroma ne bi li pojačao napad, ali spasa nije bilo. Jednostavno se "nije dogodilo" za Lyon ove večeri, izgledali su bezidejno i potisnuto pokraj Marseillea, koji je rasplamsao igru u drugom dijelu i nakon pogotka dobio krila. Minutu nakon pogotka Valbuena je centrirao loptu s lijeve strane, dočekao ju je Ayew, a Lloris je jednom rukom obranio udarac, jedva izbjegavši sudar s vratnicom.

U posljednjoj minuti susreta Dejan Lovren je zaradio drugi žuti karton, ostavivši Lyon s igračem manje pred sam kraj. Završilo je 1:0 za Marseille, koji je osvojio svoj treći Liga kupa zaredom, rezerviravši si tako mjesto u Europskoj ligi sljedeće sezone unatoč slabom plasmanu u Ligue 1. Lyonu preostaje finale Francuskog kupa protiv Quevillyja na istom stadionu za dva tjedna, a također i mogućnost plasmana u Ligu prvaka ukoliko dostignu treće mjesto na prvenstvenoj ljestvici.

• Obrisan korisnik15.04.2012. u 07:28
    "naslov pobjednika tog prestižnog natjecanja" Ko da su osvojili LP a ne liga kup :)
  • cameosis15.04.2012. u 03:24
    ajde hvala bogu da su se probudili -- kasno, no ne prekasno.