Ivana Karačić • ponedjeljak, 23.04.2012.

Prošlo je prvenstveno kolo u BiH donijelo dva sudara vodećih sastava. Drugoplasirani Široki Brijeg deklasirao je Sarajevo na Pecari 3:1, dok je vodeći Željezničar minimalnom pobjedom 1:0 ostavio na četvrtom mjestu Borca. Kiksu Sarajeva i Borca najviše su se obradovali Olimpic i Zrinjski koji vode borbu za plasman u pretkolo Europske lige. Uzbudljivo je postalo i u borbi za ostanak. Slavija je pobjedom u Prijedoru uhvatila priključak za Slobodom i ostalima.

U hercegovačkom okršaju Zrinjski i GOŠK prikazali su zanimljivu i borbenu igru. Zrinjski je relativno lagano iz dvije prilike došao do dva pogotka, premda GOŠK uopće nije loše stajao na terenu. Oba pogotka za Mostarce postigao je Lazar Marjanović. U završnici prvoga poluvremena gosti iz Gabele stigli su do pogotka. Premda ga je postigao Mahir Karić, zasluge se mogu pripisati mladom Širokobriježaninu Tomislavu Tomiću koji je napravio pravi slalom kroz obranu Zrinjskog i nesebično asistirao Kariću.

Europski predstavnici

BiH će imati četiri predstavnika u Europi na ljeto. Prvak će igrati u drugom pretkolu Lige prvaka, a drugoplasirani ili pobjednik kupa (ako to bude Široki Brijeg) te trećeplasirani zaigrat će u drugom pretkolu Europske lige, a četvrtoplasirani u prvom pretkolu Europske lige. Izvjesno je da su Željezničar i Široki Brijeg sigurni europski putnici, a za preostala dva mjesta borit će se Sarajevo, Borac, Olimpik i Zrinjski.

U nastavku utakmice Zrinjski je stigao do trećeg pogotka preko najboljeg igrača utakmice Mile Pehara, a pobjedu je, nakon ubačaja bivšeg igrača Osijeka Pere Stojkića, potvrdio mladi Amer Bekić kojem je na ruku išla i nespretna intervencija vratara gostiju Nikole Schrenga. Premda je gubio 1:4, GOŠK se nije predavao, a u 84. minuti Damir Zlomislić postigao je drugi pogodak za goste. Završilo je 4:2 iako je do kraja vratar Igor Melher dva puta bio na velikim kušnjama.

Željezničar je pred 3.000 gledatelja na Grbavici pobijedio Borca 1:0. Gosti su prvi zaprijetili, Saša Kajkut pogodio je vratnicu. U 31. minuti pobjednika je odlučio vodeći strijelac lige Eldin Adilović. Bio je to njegov 17. prvenstveni pogodak u 27. utakmici zaredom u prvenstvu i kupu u kojoj je Željezničar neporažen, a ujedno i deseta utakmica u nizu u prvenstvu u kojoj momčad s Grbavice nije primila pogodak. Za to je najzaslužniji iskusni vratar Adnan Gušo kojemu je trener Amar Osim dao povjerenje zbog iskustva iako je već bio na dužnosti trenera vratara u klubu.

Od klubova koji se bore za Europu, pobjedu je ostvario i sarajevski Olimpik, na svom terenu, pred svega stotinjak gledatelja. Momčad s Otoke pobijedila je Slobodu 2:0 pogocima Velibora Đurića i Harisa Harbe.

Pobjedom nad zeničkim Čelikom 2:1 Zvijezda je osigurala ostanak u ligi. Zvijezda je povela već u petoj minuti pogotkom bivšeg Dinamova igrača Dalibora Pandže. Samir Nuhanović je postigao drugi pogodak za domaće, a počasni pogodak za Zeničane djelo je mladog Kenana Horića.

Pet pogodaka gledatelji su vidjeli u uzbudljivom dvoboju Travnika i Veleža. Domaćin je izborio važne bodove u borbi za ostanak, dok je Velež od europskih ambicija dospio u opasnu zonu.Travnik je poveo pogotkom Anela Ćurića iz jedanaesterca u 38. minuti. Iz jedanaesterca je izjednačio i Velež a strijelac je bio Admir Kajtaz. U 65. minuti Ćurić je donio novo vodstvo Travničanima, a u 80. minuti Danijel Brković poravnao je na 2:2, da bi Simobad Terzić u 89. minuti donio veliku radost domaćinu.

Očekivane bodove u borbi za ostanak osvojio je Leotar u Trebinju protiv otpisane Kozare, a pogodak odluke postigao je Igor Aničić u 28. minuti utakmice. Za razliku od Kozare, koja polako tone, Slavija iz Istočnog Sarajeva došla je u priliku da se spasi. Nakon pobjede nad Širokim Brijegom, momčad koju vodi nekadašnji stoper Željezničara i Dinama Vlado Čapljić pobijedila je Rudar u Prijedoru. Nadu gostima svojim pogotkom pet minuta prije kraja utakmice donio je Ognjen Todorović.

Do raspleta velike gužve na dnu ostalo je još sedam kola. Velež, Travnik, Leotar, GOŠK, Sloboda i Slavija pokušat će izbjeći sudbinu Kozare. No, jedan od njih neće uspjeti.