Tomić najbolji u porazu Real Madrida u Barceloni

Ante Zovko • petak, 04.05.2012.

Kolo prije završetka osnovnog dijela Endesa lige poznato je sedam od osam sudionika doigravanja. U 33. kolu odigran je košarkaški El Clasico u kojem je Barcelona u uzbudljivoj utakmici na svojem parketu svladala Real Madrid uz odličnu partiju Ante Tomića.

Barcelona je teško izborenom pobjedom protiv Real Madrida, 86:83, potvrdila prvu poziciju uoči doigravanja. Na katalonskom parketu eksplodirao je Ante Tomić predvodeći svoj Real Madrid koji je vodio do 34. minute, a onda zakazao pred čvršćom domaćom obranom.

Hrvatski centar za gotovo 23 minute postigao je 17 poena (6/8 za dva), najviše u svojoj momčadi, dodavši tome devet skokova i jednu asistenciju za valorizaciju 28, daleko najbolju kod Reala, a najbolju i na utakmici. Tomić, Veličković (11 poena, pet skokova) i Suarez (osam poena, tri skoka, četiri asistencije) bile su udarne igle Kraljevskog kluba.

Tomić je u prvoj četvrtini postigao 13 poena, Veličković sedam, a Suarez osam za 28:17 na kraju prvih deset minuta. No, Tomić je u drugoj četvrtini završio na klupi. Barcelona uz seriju 8:1 na kraju poluvremena, uz tricu Navarra, smanjuje na 48:42. Barcin kapetan postigao je u posljednjoj četvrtini 13 od svoja 23 poena i praktički sam preokrenuo rezultat sa zaostatka 76:68 na vodstvo 77:76. Utakmica je odlučena s linije slobodnih bacanja, a u taktičkom nadmudrivanju uspješnija je bila momčad Xavija Pascuala.

Navarro je dodao i četiri asistencije, a s 19 poena pratio ga je Eidson (tri skoka, tri asistencije). Mickael je postigao 16 poena uz šest skokova.

Gescrap Bizkaia Bilbao zakomplicirao je svoje izglede za četvrtu poziciju domaćim porazom od Unicaje koja je izborila Pirovu pobjedu 83:80 jer neće vidjeti doigravanje.

Marko Banić za Bilbao i Luka Žorić za Unicaju pružili su odlične partije u utakmici koju gosti iz Malage umalo nisu prosuli nakon što sedam minuta prije kraja imali prednost 69:56. Banić je ubacio 12 poena uz osam skokova, a Žorić 18 poena uz sedam skokova i tri asistencije. Najučinkovitiji na susretu bio je Vasileiadis iz Bilbaa s 23 poena, a kod gostiju Freeland s 19 i devet skokova. Hrvoje Perić nije nastupio u momčadi Unicaje.

Dakle, doigravanje su izborili Barcelona, Real, Caja Laboral, Bilbao, Valencia, Lagun Aro GBC i Banca Civica. Lucentum Alicante Marija Stojića na najboljem je putu da to ostvari u posljednjem kolu. Peta Valencia Velimira Perasovića izjednačena s omjerom 19:14 s Bilbaom, no zaostaje zbog koš-razlike.

Unicaja je praktički otpala za doigravanje s omjerom 16-17 na 11. poziciji.