Anderlecht osigurao naslov u nadoknadi, Slask prvak nakon 34 godine čekanja

Borna Rupnik • ponedjeljak, 07.05.2012.

U Belgiji i Poljskoj završene su utrke za naslov prvaka. Slavilo se u taborima Anderlechta i, nakon dugo vremena, Slaska iz Wroclawa...

Belgija

U belgijskom derbiju između vodećeg Anderlechta i drugoplasiranog Club Bruggea, u osmom kolu Lige za prvaka, odlučeno je prvenstvo. Utakmica je završila 1:1, što je Anderlechtu bilo dovoljno da dva kola prije kraja sačuva nedostižnih sedam bodova prednosti.

U 72. minuti Lestienne je doveo Club Brugge u vodstvo i donio nadu gostima, no za dramatičnu su se završnicu pobrinuli sudac, koji je u četvrtoj minuti nadoknade pokazao na bijelu točku nakon prekršaja Almebäcka na Mbokaniju te Gillet, koji je realizirao najstrožu kaznu.

"Čudan je osjećaj jer nismo baš bili u utakmici i olako smo primili pogodak, ali pripisat ću to stresu. Imali smo vremena vratiti se, oslanjali smo se na duge lopte i bilo je pomalo kaotično, no ovaj je naslov rezultat napornog rada još od srpnja prošle godine. Sada je vrijeme za slavlje", prokomentirao je trener Anderlechta Ariel Jacobs.

Anderlechtu je to 31. naslov prvaka Belgije u povijesti.

Poljska

Novi vladar Poljske, jednog od domaćina nadolazećeg Europskog prvenstva, momčad je Slaska iz Wroclawa. Titulu je Slask uzeo tek drugi puta u svojoj povijesti, nakon 34 godine čekanja.

U posljednjem je kolu Slask obranio bod prednosti ispred Rucha, a čak su četiri momčadi bile u igri za osvajanje prvog mjesta. Međutim, Rok Elsner je u 52. minuti gostovanja kod Wisle iz Krakowa postigao pogodak glavom vrijedan tri boda i otklonio sve dileme.

"Nevjerojatan je, jedinstven osjećaj postati prvakom u svojoj zemlji. Ponosan sam što mogu biti kapetan ovoj skupini igrača", rekao je u slavlju kapetan Slaska Sebastian Mila.

"Teško je uopće povjerovati. Nadao sam se da bismo se mogli plasirati u Europu, a nisam baš bio siguran da ćemo osvojiti naslov", dodao je trener Orest Lenczyk.