Ivana Karačić • ponedjeljak, 14.05.2012.

U 28. kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine najviše je pažnje izazvao gradski derbi između Sarajeva i Željezničara na Koševu koji je završen bez pobjednika. Pobjedom nad Travnikom Široki Brijeg je i službeno osvojio drugo mjesto, a najveća iznenađenja priredili su Sloboda i Zrinjski pobjedama u Gabeli i Trebinju, čime su borbu za ostanak učinili neizvjesnom do kraja.

Željezničar i Sarajevo u 99. prvenstvenom međusobnom obračunu podijelili su bodove. Sarajevo je već u devetoj minuti povelo 1:0 pogotkom Zorana Beloševića. Said Husejinović udvostručio je prednost u 30. minuti. Činilo se tada da je Sarajevo pred pobjedom, no Željezničar je još jednom potvrdio zašto je prvak. Uspjela se momčad Amara Osima vratiti do kraja i umalo pobijediti. U 42. minuti Vernes Selimović vratio je pogotkom nadu Željezničaru, da bi u 56. minuti, nakon dodavanja Samira Bekrića, Selimović i drugi put svladao Adija Adilovića.

Željezničar je još u prošlom kolu službeno postao prvak, a sad je Široki Brijeg potvrdio drugo mjesto. U tome mu je pomogla pobjeda nad Travnikom 3:1 usprkos vrlo lošoj igri. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, da bi u nastavku mrežu Travničana s tri prekrasna pogotka izrešetali Jure Ivanković, Mario Kvesić i Goran Zakarić. Čast Travničana u sudačkoj nadoknadi spasio je Nebojša Popović. Utakmica je, kao i sve ostale, odigrana po vrlo sparnom vremenu - Nogometni savez BiH odlučio je da se susreti tri zadnja kola igraju u isto vrijeme, što je izvan svake pameti. Time su oštećeni klubovi koji imaju reflektore, a i gledatelji, kojima se nije dalo "kuhati" na nesnosnoj vrućini.

Borac je u takvim uvjetima posrnuo u Vrapčićima. Već u trećoj minuti Velež je poveo preko Danijela Brkovića. To je ostao i konačan rezultat utakmice. Uzaludni su bili napadi Borca u valovima, posebno u drugom poluvremenu, jer je na vratima Veleža bio raspoloženi Dejan Bandović. Potvrdio je još jednom vrhunsku formu i epitet daleko najboljeg Veležova nogometaša ovog proljeća. S tri boda Mostarci su "uplovili u mirnije vode", no još nisu sigurni u ostanak jer ih još čeka gostovanje kod probuđene Slobode u Tuzli.

Tuzlaci su šokirali Gabelu. Gošku je trebala pobjeda za siguran spas, a naslućivala se u 36. minuti utakmice kad je Mirza Džafić pogodio mrežu Tuzlaka. No, na isteku poluvremena Muamer Zoletić šokirao je domaćine pogotkom za izjednačenje. S dva pogotka u nastavku Mirza Hasanović kreirao je preokret, a veliku pobjedu Slobode četvrtim je pogotkom potvrdio Haris Ribić. Na taj način Sloboda se ponovno vratila u igru za ostanak, dok je GOŠK došao u nezgodnu situaciju. Za ostanak mu sad trebaju bar četiri boda iz susreta s Čelikom kući i Veležom u gostima.

U nešto boljem položaju od Goška našao se Leotar. Trebinjci su pobjedom nad Zrinjskim mogli riješiti pitanje ostanka. Kad je Zdravko Šaraba donio prednost domaćinu, sve je tako i izgledalo. Međutim, Zrinjski je, predvođen novim trenerom Draganom Perićem, odlično odigrao drugo poluvrijeme i stigao do preokreta. Izjednačenje je donio kapetan Marin Aničić udarcem iz jedanaesterca koji je izborio juniorski hrvatski reprezentativac Hrvoje Miličević. Pobjedu Plemićima donio je Elvis Bibić.

Bodove nade uhvatili su Čelik i Slavija. Zeničani su deklasirali Rudar iz Prijedora 3:0. Dva pogotka za Čelik postigao je Dario Purić, a jedan Mehmedalija Čović. Slavija je s 3:1 pobijedila Zvijezdu, a dva je pogotka postigla iz jedanaesteraca preko Žarka Karamatića. Treći pogodak za domaće bio je autogol Rusmira Jusića, a čast gostiju spasio je kapetan Nermin Hamzić. Slaviju čeka gostovanje u Banjoj Luci pa susret sa Slobodom, koji bi ipak mogao odlučivati na kraju tko će ostati, a tko ispasti iz Premijer lige.

Briga oko ostanka nema više Kozara. Odavno je ispala, a u subotu je na domaćem terenu, poslije senzacionalne pobjede nad Zrinjskim u Mostaru, izgubila od Olimpica čak 0:6. Za Sarajlije, koji računaju na europsko mjesto, pogodili su Semir Kapić i Haris Harba po dva puta te Rijad Pljevljak, a jednom je vlastitu mrežu pogodio Ognjen Gnjatić. Prvenstvo se nastavlja iduće subote, a u srijedu je na rasporedu finale kupa BiH između Širokog Brijega i Željezničara (prva utakmica 1:0).