Ivan Dorian Molnar • ponedjeljak, 21.05.2012.

Prije tjedan dana okončana je engleska Premier liga u dramatičnom stilu, a ove nedjelje na scenu su stupili Francuzi. PSG-u je uz trijumf trebao poraz Montpelliera kod otpisanog Auxerrea, a nakon što su domaći navijači bakljadom, toaletnim papirom i teniskim lopticama dva puta prekidali utakmicu, gosti su ipak došli do pobjede i prvog naslova prvaka Francuske u svojoj dugogodišnjoj povijesti!

Kakva završnica francuskog prvenstva! Prije zadnjeg kola, lider Montpellier imao je tri boda prednosti nad prvim pratiteljem PSG-om i trebao je samo bod kod Auxerrea kako bi postigao povijesni uspjeh. Momčad Renea Girarda nije počela dobro ovaj susret, nakon početnog pritiska pokleknula je u 20. minuti, Auxerre je poveo pogotkom Oliviera Kapoa nakon kornera Contouta. Ipak, na odmor se otišlo s rezultatom 1:1, jer je John Utaka poravnao u 32. minuti.

Auxerre je u prošlom kolu postao prvi drugoligaš, a domaći navijači su u 51. minuti počeli s velikom bakljadom i ubacivanjem teniskih loptica te je glavni sudac odlučio prekinuti susret. Nakon nekoliko minuta utakmica je nastavljena, a poslije 20 minuta grube igre isprekidane brojnim prekršajima, navijači Auxerrea ponovno su zadimili travnjak svojim "sredstvima" i prouzročili novi prekid, koji je trajao više od 15 minuta.

Dok je utakmica na Stade de l'Abbe-Deschampsu bila prekinuta, Paris Saint-Germain je svoju priliku za naslov prvaka tražio protiv Lorienta. Kevin Monnet-Paquet u 28. minuti donio je radost Lorientu, ali i Montpellieru, postigavši vodeći pogodak. Nakon vodstva domaćina u prvom dijelu, PSG se probudio u nastavku. Javier Pastore prvo je poravnao u 61. minuti, a pobjedu Ancelottijeve momčadi zapečatio je Motta 15 minuta prije kraja.

Sada su Parižani čekali nastavak utakmice u Auxerreu i eventualni neuspjeh Montpelliera. Bio je to jedini mogući uspješni rasplet za PSG, ali nakon dužeg prekida, za povijesni uspjeh momčadi s Mossona pobrinuo se još jednim pogotkom John Utaka odmah u 75. minuti. Auxerre seli u drugu ligu, a Montpellier je završio prvenstvo na prvom mjestu s tri boda prednosti ispred drugoplasiranog PSG-a, koji ipak može biti zadovoljan sudjelovanjem u Ligi prvaka sljedeće sezone.

Velika bitka vođena je i za peto mjesto, koje vodi u Europsku ligu sljedeće sezone. Za njega se natjecalo čak četiri momčadi, a na kraju su šestim uzastopnim trijumfom to mjesto osigurali Žirondinci pobjedom nad ljutim rivalom Saint-Etienneom. Na Stade Geoffroy-Guichardu počelo je vodstvom domaćina pogotkom Guilavoguija u 19. minuti, ali prije odlaska na odmor s dva pogotka glavom Diabate je preokrenuo rezultat u korist Bordeauxa.

Na 2:2 izjednačio je Aubameyang u 49. minuti, ali je Yoan Gouffran u 68. donio Bordeauxu veliku pobjedu i plasman u Europsku ligu, a Francis Gillot je nakon utakmice bio presretan, jer je njegova momčad nakon slabog ulaska u sezonu pronašla pravu igru i serijom odličnih rezultata dostigla mjesto koje vodi u Europu.

Rennesova visoka pobjeda protiv Dijona nije puno značila domaćima, a s pet pogodaka u mreži gosti su potpisali sudjelovanje u Ligue 2 sljedeće sezone. Uz Auxerre, pridružio im se i Caen porazom kod izravnog konkurenta za opstanak, Valenciennesa.

Marseille je sumornu sezonu završio porazom kod Sochauxa, koji je dugo držao dno ljestvice, ali se pobjedom ipak spasio. Lille je ostao na trećem mjestu i igrat će kvalifikacije za Ligu prvaka, a vrlo vjerojatno je posljednji susret u crvenom dresu odigrao fenomenalni Belgijanac Eden Hazard, koji je u visoku pobjedu 4:1 ugradio hat-trick.

Brest je bodove spasao dohvatio kod Eviana pogotkom Jemee u 50. minuti, a Ajaccio je također održao prvoligaški status pobjedom u Toulouseu, za koju je svojim golovima bio zaslužan Cavalli.

Lyon je već ranije osigurao četvrto mjesto i plasman u Europsku ligu, a prava golijada viđena je na Gerlandu u posljednjem kolu. U goste je stigla momčad Nice, Lyon je vodio 2:0 pogocima Lisandra Lopeza i Brianda, a prije poluvremena izjednačili su za goste Monzon i Coulibaly.

Digard je doveo Nice u vodstvo 2:3 u 53, minuti, a Briand je svojim drugim pogotkom izjednačio u 69. minuti. Konačnih i izjednačujućih 3:4 za Nice postavio je Goncalves pogotkom u 73. minuti susreta.

Sezonu su na prvom mjestu liste strijelaca završili Nene i Giroud, a titulu najboljeg asistenta odnio je Lilleov Eden Hazard, koji će vrlo vjerojatno karijeru nastaviti u Engleskoj. Sjajna je bila ovosezonska završnica Ligue 1, koja će ovakvim raspletom i stalnim nametanjem novih momčadi možda i privući veći broj obožavatelja, a zasigurno i sljedeće sezone dobrog nogometa i uzbuđenja neće nedostajati.