Ostali sportovi

Rudisha: „Svjetski rekord nije nemoguća misija“

Iz Pariza:Maja Giljanović • petak, 06.07.2012.
Rudisha: „Svjetski rekord nije nemoguća misija“
Foto: Bruno Karadža

Četiri tjedna prije starta atletskog dijela natjecanja na Olimpijskim igrama u Londonu na pariškom izdanju Dijamantne lige na Stade de France u petak navečer nastupit će osmero vlasnika najboljih rezultata sezone, a najjače među njima sjaji zvijezda aktualnog svjetskog prvaka i rekordera na 800 metara Davida Rudishe.

Do početka atletskog dijela programa na Olimpijskim igrama ostala su još okruglo četiri tjedna i večerašnji miting Dijamantne lige na Stade de Franceu u Parizu jedna je od posljednjih prilika za podizanje forme nekima od najvećih kandidata za najviši plasman u Londonu. David Rudisha je aktualni svjetski prvak i rekorder, u posljednje dvije sezone pobjeda mu je izmakla samo u rujnu prošle godine u kišnom Milanu kad mu je niz od 26 pobjeda uzastopce sa sedam stotinki bržim rezultatom prekinuo Mohammed Aman (1:43,50) i svaki Kenijčev izlazak na stazu pod povećalom je javnosti zbog više nego mogućeg napada na svjetski rekord.

U Parizu tim i više nakon što je početkom lipnja na mitingu Dijamantne lige u New Yorku istrčao 1:41,74 i na nacionalnim trialsima na prorijeđenom kenijskom zraku impresivnih 1:42,12. Rezultati su to na koje ni odmjereni 23-godišnjak nije imun i zbog kojih ni sam ne isključuje mogućnost napada na 1:41,01 postavljenih prije nepune dvije godine u Rietiju. “U dobroj sam formi, u New Yorku sam iznenadio i samog sebe, nisam očekivao 1:41. Plan mi je bio spustiti se do 1:42 i nakon toga postepeno skidati desetinke, ali što sam više trčao, osjećao sam se sve bolje i na ulasku u cilj vidio posve nenadan rezultat. To mi govori da sam zaista u dobroj formi, osim toga 1:42 u Nairobiju“ (na 1661 m iznad površine mora, nap. a.) “nije lako izvedivo, ali osjećao sam se vrlo ugodno“.

Zadatak Rudishinog „zeca“ Sammyja Tanguija je uvesti ga u drugih 400 metara u vremenu ispod 48,9, ostalo je na leđima samog Rudishe. Svjetski rekorder još je jednom potvrdio: “Već sam u u srpnju na 1:41 i pun sam samopouzdanja. Prije početka sezone prioritet su mi bile Olimpijske igre i svjetski rekord pao je u drugi plan, ali ne vidim razloga zbog čega ne bih pokušao. Stazu ovdje ne poznajem, ali poklope li se stvari i budem u prilici, dat ću sve od sebe, u formi sam u kakvoj svjetski rekord nije nemoguća misija“.

Na papiru Rudisha je gotovo i više od tri sekunde brži od ostalih, rezultatski najbliži aktualnom prvaku svijeta je još jedan Kenijac, Alfred Kirwa Yego s 1:44,49, a ispod 1:45 ove sezone trčali su još i Robert Lathouwers (1:44,61), Antonio Manuel Reina (1:44,65) i Pierre-Ambroise Bosse (1:44,97).

Brzoj utrci nada se i najbolja atletičarka svijeta prošle godine i svjetska prvakinja na 100 metara s preponama Sally Pearson. Tri od četiri najbolja rezultata sezone na ovogodišnjim tablicama upravo su 25-godišnje Australke (u međuvremenu i Brigitte Foster-Hylton se spustila na 12,51), a najbrže, 12,49, trčala je u 2012. dvaput, u Melbourneu u ožujku i na mitingu Dijamantne lige u Oslu početkom lipnja. “Uvijek želim više, jače, bolje, još jednom 12,4 bilo bi sjajno“. Najjače konkrentice Pearson bit će Kristi Castlin (12,56), Tiffany Porter (12,65) i Ginnie Crawford (12,66).

Uz Rudishu i Pearson u Parizu je još šestoro vlasnika najboljih rezultata sezone, a jedan od njih je i jedno od lica s postera mitinga i jedan od najvećih aduta direktora Laurenta Boquilleta je aktualni prvak Europe u skoku s motkom Renaud Lavillenie. “Moj cilj? Skakati i ne smočiti se, o rezultatu o tom potom“, izjavio je Francuz koji je prije nepunih tjedan dana u Helsinkiju naslov europskog prvaka ispred Björna Otta (5,92 m) na drugom mjestom osvojio skokom preko 5,97 m. U Parizu je i Otto, a domaće slavlje pokušat će pokvariti i Malte Mohr i svjetski viceprvak Lazaro Borges.

40,000 domaćih navijača velika očekivanja imaju i od Christophea Lemaitrea. Prvak Europe na 100 metara sučelit će se među ostalima s najbržom dvojicom na američkim trialsima, nekadašnjim olimpijskim pobjednikom Justinom Gatlinom (9,80) i bivšim svjetskim prvakom Tysonom Gayom (9,86), u 2012. nije trčao brže od 10,04 i danas priželjkuje svoju prvu ispod-10 sekundi utrku sezone.

Velika je večer i pred aktualnim olimpijskim pobjednikom na 5000 metara Kenenisom Bekeleom. U nedjelju je posljednji rok za prijavu lista putnika na OI i Bekele mora uvjeriti selektore etiopskog tima ne samo da je zaliječio ozljedu butnog mišića nego da je i u dovoljno dobroj formi da konkurira za najviši plasman. U 2012. Bekele je na 5000 metara trčao triput, najbrže u Oslu 13:00,54 i sporije i od čak četvorice Etiopljana, Dejena Gebremeskela (12:58,92), Hagosa Gebrhiweta (12:58,99), Imanea Merge (12:59,77) i vlastitog brata Tarikua Bekelea (13:00,41). „Zečevi“ su u zadatak dobili vrijeme od 12:50, a Kenenisa Bekele se osjeća spremnim: “Mogu ja to, siguran sam. Forma mi raste iz tjedna u u tjedan i u mjesec dana od Osla vrlo sam napredovao, dovoljno da se osjećam itekako samopouzdano“.

U Parizu je i Sandra Perković. Dvostruka europska prvakinja u bacanju diska u Helsinkiju je potrošila prilično energije: “Treći hitac“ (nakon dva neispravna pobjedničkih 67,62 m, nap. a.) “me iscijedio, ne znam što očekivati, vidjet ćemo kad se nađem u krugu“. 22-godišnja Zagrepčanka pobijedila na sve tri Dijamantne lige na kojima je ove sezone nastupila, u Šangaju s novim hrvatskim rekordom od 68,24 m, u Eugeneu s 66,92 m i u Oslu s 64,89 m, a bacila je još i 67,64 m u Varaždinu, 67,19 m u Baru i 66,85 m u Splitu. Sandra ipak nije vodeća na ovogodišnjoj tablici, prvo mjesto drži viceprvakinja Europe Nadine Müller s 68,89 m sredinom ožujka u Baru. Njemica je u pet do 12 otkazala nastup tako da će najveća prijetnja Perković biti aktualna olimpijska vicepobjednica Yarelis Barrios (68,03 m).

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!