OI 2012 (M) - Skupina B, 4. kolo, 04.08.2012, 17:15 h
Hrvatska 32:21 Danska
Danska

Kauboji deklasirali trupe Ulrika Wilbeka, protivnicima utjerali strah u kosti

Ivana Strahija • subota, 04.08.2012.

Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je svoju najuvjerljiviju pobjedu protiv Danske u svojoj povijesti te je aktualne europske prvake u potpunosti deklasirala pobijedivši s 32:21.

Susret Danske i Hrvatske označen je kao rukometni derbi, no iako se očekivala teška rovovska bitka, Hrvati su nastavili sa svojom moćnom, fantastičnom igrom i utjerali svim budućim protivnicima strah u kosti, porazivši nakon europskih viceprvaka Srba i europske prvake Dance.

Početak utakmice nije slutio na dobro isključenjem Štrleka u 35. sekundi, kao ni uz dva promašena penala Čupića, no kad je Kauboje krenulo, Danci ih više nisu znali zaustaviti. Veliki rukometni trener Ulrik Wilbek, cijenjeni stručnjak, pokušao je baš sve čega se mogao domisliti, ali lijeka za hrvatsku obranu i raspoloženog Alilovića Danci nisu imali.

Na odmor se otišlo s +5 za Hrvatsku, da bi u šest minuta nastavka Hrvati to digli na +9. Time je riješena sva eventualna neizvjesnost oko povratka Danaca u igru te je do kraja bilo samo pitanje koliku će razliku Kauboji uspjeti postaviti.

Hrvatska dakle započinje utakmicu praktički s igračem manje, a Eggert pogađa sa sedam metara za vodstvo Danske. Uzvraća međutim Lacković, snažnim udarcem s devet metara, ujedno svojim 180. za reprezentaciju. Slijedi gol Tofta, ali i Landinova obrana Čupićevog penala. Kad su gledatelji počeli gristi nokte, kapetan Vori realizirao je prvi od 12 kontranapada, a potom se osmjehnula i sreća, a Eggert pogađa vratnicu s linije sedam metara.

Taj je nerealizirani penal poremetio Danske redove, koji odmah griješe, no pogreške nema kod Duvnjaka, koji pogađa za 3:2, prvo vodstvo Hrvatske, koje Kauboji više nisu ispustili iz ruku.

Statistika

U hrvatskim redovima je realizacija šuta bila na 60 posto, pojedinačno je najbolji s 3/3 bio Štrlek, na 83 posto je s 5/6 završio Duvnjak, Buntić je imao 3/4 (75 posto), a Horvat 5/7 (71 posto). Alilović je s 12/30 upisao 40 posto obrana.

Kod Danaca je realizacija bila na 45 posto, stopostotni je bio Toft s 1/1, a po 63 posto su imali Lindberg (5/8) i Eggert (5/8). Vratar Landin je imao 33 posto obrana (12/36), dok je Cleverly obranio 27 posto (3/11).

Hrvatska je realizirala 11 od 12 kontranapada, a Danska ni jedan od tri.

Minute koje slijede prolaze u teškom postizanju pogodaka, Landinovim obranama (Lacković, Čupić sedmerac), ali i uistinu brojnim prekršajima Danaca u napadu. Konačno je granica od +1 slomljena nakon isključenja Tofta u 13. minuti, kad je na asistenciju Kopljara prvo pogodio Čupić, a onda je i Duvnjak iskoristio loptu Štrleka za 8:6.

Šest je minuta potom prošlo bez gola, kad Hrvati nisu iskoristili isključenje Hansena, a upravo on u 20. minuti ponovno pokreće rezultat pogotkom za 8:7. Panike kod Hrvatske nema uopće, hrvatski su redovi savršeno uštimani i svi znaju što treba odigrati, pa ne čudi serija od pet golova koji su stigli, sve do 14:8 i 29. minute. Na odmor se ide s +5, nakon još jednog pogotka Eggerta.

Ako se hrvatski navijači nisu još usudili radovati, jer su Danci u proteklim utakmicama pokazali da ih se u završnici treba čuvati, Kauboji su ih brzo razuvjerili. Momcima Slavka Goluže trebalo je naime svega šest minuta da dođu do velikih 19:10, a čak ni promjena na vratima Danske, umjesto Landina je ušao Cleverly, nije zaustavila hrvatski nalet.

Ostale 24 minute drugog dijela pisala se povijest. Danci su uspjeli smanjiti na -7 (20:13) spojivši dva napada, no kad je pogodio i Buntić, jakom i sigurnom loptom sa devet metara, jasno je bilo da povratka za Dance nema. Na svaki danski realizirani napad Hrvati su odgovarali bez ustezanja, krali su Dancima lopte, trčali u kontranapade i hitro se vraćali u obranu… jednom riječju, bili su fantastični, a 32:21 to zorno prikazuje.

Do kraja grupne faze olimpijskog rukometnog turnira Kaubojima preostaje utakmica protiv Španjolske, koja se igra u ponedjeljak u 20.30 sati.

Hrvatska - Danska 32:21 (14:9)

Olimpijski rukometni turnir, 4. kolo
Suci: Lazaar / Reveret (Francuska)

Hrvatska: Alilović (12 obrana), Losert (0 obrana), Balić, Duvnjak 5, Lacković 3, Kopljar 1, Vori 5, Gojun 1, Horvat 5, Vuković 3, Buntić 3, Štrlek 3, Čupić 3, Ninčević
Izbornik: Slavko Goluža

Danska: Landin (12 obrana) Cleverly (3 obrane), Mogensen 2, Boesen, Markussen 3, Eggert 5, Spellerberg, Knudsen 1, Svan 1, Lindberg 5, Toft 1, Sondergaard, Hansen 3, Nielsen

• Obrisan korisnik05.08.2012. u 12:39
    a skroz igramo s igračem manje u napadu-kopljar kao da i ne igra,niti ga čuvaju niti on neki k pokušava bravo dečki idemo po zlato
  • JeremijaX05.08.2012. u 03:40
    Srpski trener sada može biti itekako zadovoljan gol-razlikom kojom su njegovi puleni ili bolje poznati kao "pizdurine" izgubili utakmicu!