Europska liga, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 09.08.2012, 18:45 h, Gradski stadion u Koprivnici, gledatelja: 3407
Suci: Danny Makkelie, Rob van de Ven, Charles Schaap (Nizozemska)
Slaven Belupo
Alen Maras 29'
Mario Gregurina 69'
2:1(1:0) Athletic Bilbao
Iker Muniain 47'
Athletic Bilbao

Iz Koprivnice:Ivana Strahija • četvrtak, 09.08.2012.

U Koprivnici večeras pravi praznik nogometa i hrabra domaća momčad koju slavni Marcelo Bielsa nije uspio nadmudriti. Slaven je poveo golom Marasa iz slobodnog udarca, a tek je izmjena trojice igrača na poluvremenu donijela poravnanje, kad je zabio Muniain. No, na 2:1 je, uz asistenciju Vugrinca, zabio Gregurina, što ipak nije bilo dovoljno za spektakl na gradskom stadionu.

Iker Muniain
46'
9
Fernando Llorente
46'
27
Inigo Ruiz de Galarreta
46'
Marcelo Bielsa

U Koprivnicu je Athletic Bilbao stigao prilično samouvjeren s 3:1 iz prvog susreta, iako je trener Bielsa na konferenciji za novinare kazao kako poštuje svakog protivnika, dodao je kako će njegovi igrači učiniti sve da se senzacija ne dogodi. No, ni Ferenčina nije namjeravao potpisati ispadanje iz Europske lige za Slaven Belupo samo tako, te je kazao da ukoliko njegovi igrači prvi postignu pogodak, sve opcije postaju otvorene.

Dogodilo se upravo to što je Ferenčina i priželjkivao. U 29. minuti je slobodni udarac s 19 metara na najbolji način iskoristio kapetan Maras, koji je loptu zavrnuo u desni donji kut gola Athletica za 1:0. Prethodio je tome prekršaj Iturraspe nad Rakom, koji se dogodio malo van kaznenog prostora gostiju.

No, i prije tog pogotka Koprivničani su bili opasni. U 14. minuti je Rak potegao po lijevoj strani i vratio loptu za dobro postavljenog Delića, koji puca bez oklijevanja, ali lopta odlazi iznad gola Iraizoza. Gosti su prijetili preko Gomeza, a lijepu je priliku imao i Bubnjić, no njegov je šut promašio metu.

Nakon 1:0 domaći kao da su dobili krila pa par minuta potom Delić je centrirao loptu pred gol probivši se pored Iturraspea, no Rak je ne uspijeva koristiti. U 37. minuti je Maras iz slobodnog udarca poslužio Kokalovića, a minutu poslije toga Bušić ne uspijeva popraviti propust Delića, koji se s loptom spetljao u 16 metara Athletica.

Gosti kao da su još u šoku, pa se na odmor odlazi s 1:0 domaćih, uz veliki pljesak s tribina.

U drugi dio susreta El Loco Bielsa ulazi s tri izmjene, a dva su svježa igrača odmah dokazala da je odluka ispravna. Llorente je primio dubinsku loptu, navukao Rodića na sebe a onda dodao za "španjolskog Messija" Ikera Muniaina, kojem ostaje poslati loptu u praznu mrežu.

Poravnanje, te dva jaka igrača u igri, Athleticu donose samoupouzdanje, pa se bilježe opasne akcije pred domaćim vratima. U 55. minuti je Llorenteu malo nedostajalo da uz asistenciju Galarrete da pogodi za vodstvo Bilbaa, a desetak minuta kasnije isti igrač prijeti, ovog puta uz asistenciju Lopeza.

I Ferenčina pokušava izmjenom vratiti napadačku igru svoje ekipe, no Vugrinec iz slobodnog udarca šalje loptu nebu pod oblaka.

Tek je druga izmjena domaćeg trenera donijela je ponovno vodstvo Slavena. Bio je to sjajni gol Gregurine u 69. minuti. Vugrinec je loptu petom vratio prema tek ušlom suigraču na rubu 16 metara, a ovaj je šalje u mrežu Athletica za 2:1.

To donosi neviđeno slavlje tribina i traženje trećeg pogotka, koji bi susret odveo u produžetke, no iako je u prilici bio Bušić, rezultat se nije promijenio.

Ostaje tako pohvaliti Slaven Belupo na sjajnom izdanju, te zauvijek zapamtiti pobjedu Koprivničana nad velikim Athletic Bilbaom.

• Shadowfax10.08.2012. u 17:01
    Nažalost nisam bil na stadionu jer sam završil na hitnoj, pa sam gledal drugo poluvrijeme na TV-u.
    Shadowfax
  • interreg10.08.2012. u 12:23
    Po sansama su ih stvarno mogli izbaciti! Cudo jedno kako su odigrali! Bravo i stata.
    interreg
  • kvarner8710.08.2012. u 10:10
    Kapa do poda,i jednima,i drugima!!!!!!
    kvarner87
  • Obrisan korisnik10.08.2012. u 08:19
    Bio sam na utakmici, a inače po prvi put u Koprivnici. Bilo je fantastično. Delirij nakon golova. Svaka čast momcima, odigrali su sa srcem, i nevjerojatno hrabro. Svaka čast ne na pobjedi već na samoj igri, jer pobjeđivati se može svakako, ali ovo je bilo potpuno zasluženo.
  • Mithrandir10.08.2012. u 00:14
    HNL zakon!! dinamo prošao u skupine 7put u 8godina, slaven maznuo bilbao, hajduk- intera, istra - bolognu.........HNL zakon!! LOL