Europska liga, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 09.08.2012, 20:45 h, Milano, stadion Giuseppe Meazza, gledatelja: 40.000
Suci: Clément Turpin, Gringore, Danos (svi Francuska)

Bernard Jurišić • četvrtak, 09.08.2012.

Hajduk je trijumfalno prošao kroz milanski San Siro i došao na korak do senzacije! Hrabri, sjajni Splićani nadigrali su Interove zvijezde, pogocima Vukušića i Vukovića gotovo anulirali prednost koju su Milanezi donijeli iz Splita i imali prigodu i uvjerljivije poraziti talijanskog giganta...

Yuto Nagatomo
55'
81
Samuele Longo
63'
6
Matias Silvestre
84'
Andrea Stramaccioni
22
(do 10')
24
(do 83')
Mišo Krstičević

Nakon 0:3 u prvoj utakmici, mnogi su Hajduk na put u Milanu ispratili bez velikih očekivanja, tek sa željom da se vrati sa što manje lopti u svojoj mreži. S Poljuda su, pak, najavljivali da na San Siro ne idu turistički, nego odigrati ozbiljnu, "mušku" utakmicu.

I zaista, nisu to bile prazne riječi. Već u drugoj minuti Vuković je imao dobro situaciju u kaznenom prostoru Intera, nije se najbolje snašao. Hajduk je od prve minute krenuo bez straha, baš kao i prije tjedan dana u Splitu.

Bile je već u 6. minuti dokačila prva nevolja. Maloča i Milito snažno su se sudarili glavama, Argentinac se nakon nekoliko minuta vratio na travnjak zavijene glave, Hajdukov zapovjednik obrane morao je napustiti igru. Na njegovo mjesto ušao je Jonjić.

U 11. minuti prijeti Vukušić, na drugoj strani prvi izlet Intera u Hajdukov kazneni prostor završava gredom, nakon što se lopta odbila od Coutinhovog tijela pored istrčalog Blaževića. Mladi Brazilac nagovijestio je kako će, uz ofenzivnog Zanettija, biti najveća prijetnja za Splićane.

Kako su minute curile, sve je manje bilo straha za pobjedu, a sve više želje da se Interu zabije i treći gol i da se utakmica odvede u produžetke. Vidio je i domaći trener da je vrag odnio šalu, ofenzivnog Sneijdera zamijenio defanzivnim Silvestreom kako bi sačuvao barem onu prednost koju je donio iz Splita. A to je bio najveći mogući kompliment Hajduku.

Od 19. do 22. minute lopta je kružila oko Interovog kaznenog prostora. Najprije je Oremuš promašio loptu na oštar ubačaj Vršajevića, pa je Vuković pucao preko gola, da bi u 22. minuti nakon prekršaja Samuela upravo na Vukoviću Hajduk dobio idealnu prigodu za vodstvo. Kazneni udarac je Ante Vukušić sigurno spremio u mrežu, Hajduk je poveo na San Siru!

Oko 4.000 Hajdukovih navijača grmjelo je s tribina milanskog stadiona, slavilo se vodstvo protiv velikog protivnika, a samo dvije minute kasnije moglo se vodstvo i udvostručiti. Vuković je sjajno proigrao Milića, ovaj je izašao sam ispred Handanovića i pokušao mu provući loptu kroz noge, no slovenski vratar sjajno reagira i sprječava još veću senzaciju na Giuseppe Meazzi.

Udario je adrenalin u glavu Hajdukovim igračima, ali i navijačima. Inter je uzvraćao preko Coutinha i Milita, izbjegli su nekoliko puta Interovi napadači zaleđe splitskih obrambenih igrača, no nisu uspijevali provući loptu pored Blaževića. Milito je u sučevoj nadoknadi prvog dijela bio oči u oči s Hajdukovim vratarom, no kut je bio prevelik i Hajduk je na odmor otišao s prednošću.

Još jednom, lijepo je zabilježiti za povijesne knjige, na poluvremenu na San Siru Inter - Hajduk 0:1!

Očekivao se još jači pritisak Intera na otvaranju drugog dijela, no prvu veliku prigodu opet je imao Hajduk. Vukušić je izbio oči u oči s Interovim vratarom, ali Handanović sjajno reagira i još jednom spašava svoju momčad.

No, u 58. minuti mogao je samo pogledom pratiti loptu Ivana Vukovića prema svojoj mreži. Fantastičan, prekrasan poluvolej Hajdukovog napadača iz srca kaznenog prostora u dalji kut i Hajduk je stigao samo na korak od senzacije i produžetaka na San Siru!

Inter je pokušavao sve, pokušao je pritisnuti Hajdukovce u njihov kazneni prostor, no sve su njihove napade Hajdukovi defanzivci uspješno rješavali. Ono što nisu zaustavljali stoperi, braniči ili veznjaci, kupio je vrlo sigurni vratar Blažević.

Nije ni Hajduk stajao, Splićani su stalno pogledavali prema naprijed, uz sjajno bodrenje svojih navijača s tribina tražili i treći pogodak koji bi do kraja zaokružio ovu senzacionalnu večer u Milanu. U 79. minuti Vukušić je "provozao" Ranocchiju u kaznenom prostoru i pucao u bliži kut, samo desetak centimetara dijelilo je Splićane od trećeg pogotka i produžetaka.

Nisu Hajdukovci uspjeli ugurati još jednu loptu u mrežu domaćina, ali velika, povijesna predstava večer Hajduka neće biti nimalo umanjena zbog toga.

Hajduk je večeras osvjetlao svoj obraz i obraz hrvatskog nogometa. Bila je to večer koja će se prepričavati još godinama, desetljećima...

• The Phantom10.08.2012. u 14:19
    Najjači dio utakmice nije 2.gol Vukovića (makar bija maestralan) nego zatvaranje utakmice od Intera da ne popuše i treći. Bravo Bili!
    The Phantom
  • Obrisan korisnik10.08.2012. u 12:46
    Inter je svojom poviješću,trofejima i svima među 8 najjačih klubova ikad,oni,Milan,Juve,Real,Barca,Man.Utd.,Liverpool,Bayern..Trenutno ima još par klubova koji su jači od njih,al svakom se može poklopit jedna loša sezona pa i Interu,slažeš se?
  • Obrisan korisnik10.08.2012. u 11:45
    Meni još uvijek ne ide u glavu kako je Hajduk, vođen Krstičevićem pobjedio Inter 2-0 u gostima. Ne znam, svaka čast. Svaka čast i Slavenu na velikoj pobjedi protiv jednog od najjačih klubova u Europi. Zasigurno, jedan od najvećih dana u povjesti našeg klupskog nogometa. Što se... [više na forumu]
  • ivos10.08.2012. u 11:07
    Dinamovac sam, ali svaka čast Hajduče! Ispade da je samo malo nesreće u prvoj utakmici odredilo ispadanje