Ostali sportovi

Španjolci preživjeli očajno poluvrijeme i osigurali medalju

Branimir Korać • petak, 10.08.2012.

Prvi finalist muškog košarkaškog olimpijskog turnira je reprezentacija Španjolske. U polufinalu su Španjolci odigrali jedno odlično poluvrijeme i to im je bilo dovoljno za pobjedu nad ispuhanim Rusima...

Španjolska - Rusija 67:59 (9:12, 20:31, 46:46)

Španjolska: P.Gasol 16 (12 skokova), Fernandez 11 (4 skoka), Rodriguez 0, Navarro 4, Calderon 14, Reyes 2, Claver, San Emeterio 0, Llull 7 (4 skoka), M.Gasol 11 (4 skoka), Ibaka 2, Sada.
Trener: Sergio Scariolo

Rusija: Šved 2 (7 asistencija), Mozgov 4, Karašev, Fridzon 8, Kaun 14 (5 skokova), Voronov, Hrjapa 2 (6 skokova, 4 asistencije), Antonov 0, Monja 9 (4 skoka), Hvostov, Ponkrašov 10 (4 skoka), Kirilenko 10 (8 skokova).
Trener: David Blatt

Skokovi: Španjolska 37, Rusija 36
Asistencije: Španjolska 15, Rusija 15
Izgubljene lopte: Španjolska 11, Rusija 13
Prekršaji: Španjolska 19, Rusija 22

Nakon mizernih prvih 20 minuta, Španjolci su odigrali svoje možda najbolje poluvrijeme na ovim Igrama i svladali Rusiju 67:59. Nije to bila utakmica u kojoj se moglo posebno uživati, bilo je puno borbenosti, ali kvalitetne košarke baš i ne.

Posebno se to odnosi na prvih 20 minuta u kojima su obje reprezentacije napadački bile loše, a posebno se to odnosi na Španjolsku. Vrlo nizak postotak šuta obilježio je to razdoblje igre, a Rusi su ipak bili nešto bolji i na poluvrijeme su otišli s prednosti 31:20. 20 ubačenih poena od strane Španjolaca nije toliko plod odlične obrane Rusa, koliko vrlo sterilne igre u napadu Španjolaca.

Drugo poluvrijeme je od samog početka krenulo u drugom tonu. Španjolci su izašli na teren značajno raspoloženiji, krenuo ih je i šut pa su tako uz jedinog koliko-toliko dobrog u prvom dijelu Paua Gasola, proigrali i Jose Manuel Calderon i Rudy Fernandez.

Kako su se Španjolci sve više približavali, tako im je raslo pouzdanje, a Rusi su nizali pogreške i osjetio se umor posebno na Kirilenku o čijoj koncentraciji na kraju susreta dovoljno govori veliki broj promašenih slobodnih bacanja.

Četiri sekunde prije kraja treće četvrtine Calderon je tricom napokon doveo Španjolcsku u egal, poravnao je na 46:46 i to je dodatno dalo krila Španjolcima. Rusi su prije toga propustili dvije prilike za podizanje vodstva i umjesto da posljednju dionicu dočekaju s plus pet ili šest, ostali su bez prednosti.

Raspoloženi Calderon nastavio je i u posljednjoj dionici torpedirati Ruse pa je tako novom tricom sedam minuta prije kraja susreta doveo Španjolsku u vodstvo 51:49, a to je bio samo jedan od ubačaja Španjolaca u seriji 15:2 koja je trajala pune četiri minute i Španjolsku odvela do vodstva 61:51.

Posljednju priliku Rusi su imali kada je kod 66:58 na 57 sekundi do kraja susreta Calderon napravio namjernu osobnu pogrešku, Kirilenko je dobio priliku smanjiti na minus šest, ali je promašio oba bacanja, zatim je nakon novog prekršaja pogodio tek jedno i posljednja prilika je otišla u vjetar.

Kod Španjolske su se istaknuli Calderon s 14 poena te Pau Gasol sa 16 poena i 12 skokova. U ruskom sastavu Kaun je ubacio 14 poena uz pet skokova, a po deset su dodali Ponkrašov i Kirilenko. Kirilenko je dodao i osam skokova, ali uz šut iz igre 2/12 te s linije slobodnih bacanja 5/10.

• Obrisan korisnik11.08.2012. u 00:02
    doping? haha jeli Serge Ibaka i ostali europski igraci produ doping kontrolu? razmisli malo o tome
  • Obrisan korisnik10.08.2012. u 23:45
    najjači su mi ovi šta moraliziraju oko španjolaca i namještanja. da ameri ne koriste doping španjolci bi ih glatko dobili
  • Obrisan korisnik10.08.2012. u 23:41
    jesu li to oni Spanjolci koji bi mogli Amere dobiti haha realno da Ameri igraju ovo prvenstvo sa 100% nebi nikog ispod 60 razlike prosao
  • MajklĐordan10.08.2012. u 21:20