Ivan Dominik • nedjelja, 19.08.2012.

Prvo kolo španjolskog nogometnog prvenstva odmah je donijelo veliki derbi i to na samom startu natjecanja - prvoga dana u ranijem terminu. Koplja su na otvaranju sezone ukrstili igrači Reala iz Madrida, aktualnih prvaka, i revitaliziranih Šišmiša iz Valencije. U drugom ranije odigranom susretu "sukobili" su se Athletic Bilbao, aktualni finalist Kupa Kralja i Europske lige, te Betis iz Seville.

Više je očiju naravno bilo u španjolskoj metropoli gdje je Special One Jose Mourinho u novo prvenstvo krenuo s toliko puta prokušanom ekipom koja je iznijela veći dio posljednje, trijumfalne sezone. Valencia, pak, s druge je strane startala s čak dva bivša igrača Los Blancosa, Robertom Soldadom i Fernandom Gagom, a i ostatak je momčadi bio poprilično jak, međutim, niti to Kataloncima nije bilo dovoljno...

Real Madrid - Valencia

Real Madrid - Valencia 1:1 (1:1)

Madrid, stadion Santiago Bernabeu
Prva španjolska nogometna liga (Primera), 1. kolo, 19. kolovoza 2012.
Sudac: Carlos Delgado Ferreiro

Strijelci: Higuain 10'/ Jonas 42'

Real Madrid: Casillas, Coentrao, Ramos, Pepe (od 46' Albiol), Arbeloa, Alonso, Diarra (od 61' Benzema), C. Ronaldo, Ozil, Di Maria (od 71' Callejon), Higuain
Trener: Jose Mourinho

Valencia: Diego Alves, Mathieu, Victor Ruiz, Costa, Pereira, Costa, Gago, Guardado (od 66' Piatti), Jonas, Feghouli (od 81' Valdez), Soldado (od 71' Parejo)
Trener: Mauricio Pellegrino

Real je naravno brže, bolje i agresivnije ušao u domaći sraz protiv jednog od najneugodnijih protivnika u Primeri - Valencije. I to mu se vrlo brzo isplatilo. Nakon uvodnih prilika i udaraca na protivnički gol Cristiana Ronalda i Angela Di Marije, potonji je već nakon deset minuta odlično proigrao svoga sunarodnjaka u samoj špici napada Mourinhove ekipe, Gonzala Higuaina, koji je matirao Diega Alvesa za rano minimalno vodstvo domaćina.

Spriječen rekord Cristiana Ronalda

Da je postigao pogodak u susretu s Valencijom Portugalac Cristiano Ronaldo srušio bi još jedan klupski rekord - onaj u broju postignutih pogodaka u utakmicama u nizu. Ronaldo bi, naime, golom Šišmišima postao prvi igrač Kraljevskog kluba u njegovoj povijesti koji je zabijao u čak osam utakmica zaredom, nakon što je krajem prošle sezone pogodio mreže sedam Realovih suparnika - Atletico Madrida, Sporting Gijona, Barcelone, Seville, Athletic Bilbaa, Granade i Mallorce.

Golom u osmoj utakmici zaredom Portugalac bi prestigao čak pet legendi madridskog velikana, mađarskog člana "Lake konjice" Ferenca Puskasa kojem je to uspijevalo u dva navrata, Huga Sancheza, Ruuda van Nistelrooya, Olmeda i Roquea Olsena.

No, nije mu to uspjelo kao ni rušenje rekorda lige koji drži "pravi" Ronaldo, Brazilac Ronaldo Luiz Nazario de Lima, koji je u dresu Barcelone u svojoj jedinoj sezoni u tom klubu, 1996./1997., pogodio u deset prvenstvenih dvoboja zaredom.

Budući da momčad Reala nije bila poražena u čak 14 uzastopnih prvenstvenih ogleda prije ove utakmice, postavila se kao i favorit na domaćem terenu što je apsolutno i bila te je tražila i 15 trijumf zaredom u La Ligi. Nakon pola sata igre Real je u potpunosti kontrolirao utakmicu, imao je i inicijativu, dok je Valencia bila poprilično bespomoćna i jalova.

No, kako je vrijeme na utakmici odmicalo i šira se slika mijenjala, Real je stao, osim naravno Ronalda, a Valencia se "probudila". Hrabrija igra Šišmiša u drugom dijelu prvog poluvremena urodila je plodom za goste jer su uspjeli izjednačiti u 42. minuti - strijelac je bio Jonas, a dodavač Tino Costa. Nakon izjednačenja utakmica je mirno privedena kraju prvog dijela pa se faktički "od nule" moralo ući i u nastavak.

U drugom dijelu, nažalost po navijače madridskog kluba, golova nije bilo, Real nije uspio probiti čvrsti bedem gostiju te je novi trener Šišmiša, Mauricio Pellegrini, sjajno otvorio sezonu i svoj klub doveo do boda na Bernabeuu. Karim Benzema, koji je ušao u igru u drugom dijelu umjesto Lassane Diarre, našao se u najboljoj šansi utakmice za Madriđane, ali je pogodio stativu.

Mlaka igra Reala nije uspjela slomiti Valenciju pa je unatoč konstantnim napadima domaćih ostalo 1:1 na semaforu i te su dvije ekipe na startu Primere podijelile bodove. Naravno, to najviše odgovara Barceloni koja svoje prvenstvo otvara u kasnijem terminu.

Athletic Bilbao - Real Betis

Na San Mamesu u baskijskoj prijestolnici domaća momčad čileanskog stručnjaka Marcela Bielse nije bila sretnija ekipa u početnim trenucima susreta te je vrlo brzo pokazala sve svoje slabosti. Klub iz Andaluzije, Betis, prepoznao je i kaznio sve "minuse" u momčadi Athletica te je u prvih 30 minuta igre šokantno i iznenađujuće poveo 2:0. Prvi je zgoditak postigao Ruben Castro u sedmoj minuti susreta na asistenciju Benata Etxebarrije.

Taj gol kao i loša igra Bilbaa ponukala je Bielsu na prvu zamjenu već u 24. minuti; ušao je Inigo Ruiz De Galarreta umjesto Andera Iturraspea, međutim, niti to nije pomoglo domaćem sastavu. Zeleno-bijeli su ubrzo udvostručili svoju prednost preko Jorgea Moline koji je iskoristio dodavanje Juana Carlosa, imenjaka španjolskog kralja, na najbolji mogući način, dok je već u 31. minuti dominaciju gostiju potvrdio Etxebarria zabivši za velikih 3:0 momčadi iz Seville.

Iako se nakon trećeg gola Betis malo povukao, a domaćin napao, nije bilo promjene rezultata, a čak niti velikih uzbuđenja do kraja prvog dijela susreta. Velikom prednošću gosti su otišli na predah, dok je Bielsu i njegovu momčad čekalo teških drugih 45 minuta. Međutim, ono što je trener domaćina uradio u svlačionici - što god to bilo - imalo je efekta, jer, u nastavak je Athletic ušao žustrije i borbenije te je poentirao preko Oscara De Marcosa nakon samo dvije minute igre, a asistent je bio poznati Aritz Aduriz.

To je dalo nadu domaćima u preokret pa su nastavili fanatično napadati. Betis se odlično branio i pokušavao odolijevati napadima domaćina, no nije pomoglo, premda je ritam utakmice usporio nakon izmjena igrača s obje strane. Athletic se potpuno vratio u susret nakon gola Mikela San Josea na asistenciju Ibaija Gomeza za 3:2 gostiju, a potom su sve snage Bilbaovi igrači dali u napad. Nevjerojatno, ali istinito, isplatilo im se. San Jose prometnuo se u junaka susreta zabivši za 3:3 samo devet minuta nakon svog prvog pogotka, opet na dodavanje Gomeza, pa se u završnicu susreta ušlo izjednačenim rezultatom i potpunim delirijem na San Mamesu.

Ali, novi je šok za domaće igrače stigao nakon samo četiri minute. Praktički tek što su krenuli s centra gosti su po četvrti put na susretu uspjeli zatresti mrežu Athletica, a za 4:3 je strijelac bio Alejandro Pozuelo nakon što ga je sjajno uposlio Canas. Baski su ponovno napali, ali više nisu imali snage za povratak pa je Betis golom za 5:3, kojeg je po drugi put na susretu dao Jorge Molina na dodavanje Jonathana Pereire, riješio pitanje pobjednika i odnio sva tri boda iz fantastične utakmice u Bilbau.

• Obrisan korisnik20.08.2012. u 10:10
     Ma bilo je zaleđe. Baš sinoć povlačili crtu na sky-u, vidi se da je Soldado malo požurio...
  • Obrisan korisnik20.08.2012. u 09:04
    Nema smisla jer odmah dobiješ brdo minusa kad govoriš istinu...bože sačuvaj da Real nekog prevari...pa to je nečuveno!!
  • Obrisan korisnik20.08.2012. u 07:11
    pa fali im luka, zato su kiksali
  • Obrisan korisnik20.08.2012. u 01:08
    A ponisten gol soldada ..vidim niko ne komentira ....a i higuainov je negdje oko granice ...cut cemo sljedecih dana ..