Očekivano uvjerljiva pobjeda uz novi rekord Hrvatske na Cipru

Bernard Jurišić • nedjelja, 02.09.2012.

Hrvatska košarkaška reprezentacija ubilježila je i petu pobjedu u petoj utakmici kvalifikacija za EP 2013. Na gostovanju u Nikoziji kod najlošije momčadi u skupini Hrvatska je opet "nagazila" Cipar u posljednjoj četvrtini koju je dobila s čak 33:2...

Cipar - Hrvatska 49:98 (17:18, 31:40, 47:65)

CIPAR - HRVATSKA 49:98 (17:18, 31:40, 47:65)
Kvalifikacije za EP 2013., 7. kolo
Nikozija, 500 gledatelja.

Cipar: Liatsos 1, Razis 5, Aristotelous, Trisokkas 15, King 20 (9 skokova), Pittakas, Sizopoulos 8, Iliadis, Loizides, Georgiou, Michail, Kaskiris. Izbornik: Antonis Konstantinides.

Hrvatska: Ukić 9 (5 asistencija), Andrić 16 (7 skokova), Vrbanc 5, Bogdanović 14, Stipčević, Babić 3, Simon 16 (4 skoka, 5 asistencija), Markota 6, Marčinković 2, Žorić 6, Planinić 8, Šarić 13 (7 skokova). Izbornik: Jasmin Repeša.

Skokovi: 24-37
Asistencije: 6-20
Osvojene lopte: 10-14
Izgubljene lopte: 24-17
Osobne pogreške: 29-20

Kad je Cipar u Makarskoj postigao samo tri poena u posljednjoj četvrtini, mislili smo da će proći još puno vremena da se taj rekord obori. No, dogodilo se samo dva tjedna kasnije, u utakmici istih protivnika u Nikoziji u kojoj je Cipar u posljednjoj četvrtini ubilježio tek - dva poena.

Prva četvrtina slutila je na bar malo drugačiji rasplet u odnosu na prvu utakmicu. Dok su imali snage, Ciprani su se držali, čak i vodili većinom prvog perioda (17:14 minutu prije kraja), ali Hrvatska je u završnici prve četvrtine ipak preuzela vodstvo i do kraja ga samo multiplicirala.

Ukić vodio na Pepperse

Roko Ukić uvijek je bio čovjek s vrhunskim glazbenim ukusom, što nije i čudno s obzirom na "genetiku" i oca glazbenika. Između gostovanja u Austriji i na Cipru, Ukić je sve svoje suigrače počastio odlaskom na koncert Red Hot Chilli Peppersa u Zagrebu.

Razigravač Panathinaikosa je lukavo doskočio vjerojatnom odbijancu od strane izbornika Repeše na molbu da ga pusti na koncert, pa je umjesto "solaže", Pepperse iskoristio za "team building". Bravo, kapetane!

Drugu četvrtinu Hrvatska je otvorila s 11:0 i otišla na prednost 17:29, pri čemu je dosta enegrije donio najmlađi - Dario Šarić. Cipar se vratio na 27:32, ali dvije trice Bogdanovića opet su Hrvatsku odvele u dvoznamenkastu prednost.

I treću četvrtinu smo otvorili silovito, serijom od 13:2 otišli na 33:53 i na toj se granici održavali do početka posljednje četvrtine.

Tada je, kao i u Makarskoj, uslijedio potpuni tjelesni raspat ciparske momčadi, što su hrvatski reprezentativci iskoristili za "oštrenje zuba". Nije bili popusta, nakon 26 hrvatskih poena domaćini su zabili prve i jedine koševe u tom periodu tek nakon osam minuta. Završilo se s nevjerojatnih 33:2, za pobjedu Hrvatske s dvostruko više ubačaja - 49:98. Posljednje četvrtine u Makarskoj i Nikoziji Hrvatska je protiv Cipra dobila s ukupnih 61:5!

Lukša Andrić i Krunoslav Simon zabili su po 16 poena, Bojan Bogdanović 14, Dario Šarić 13, uz sedam skokova. Kod Cipra su samo četvorica igrača zabijala iz igre, od čega Amerikanac Anthony King najviše - 20.

Narednu kvalifikacijsku utakmicu Hrvatska igra u srijedu u Slavonskom Brodu, a gost je najjača momčad naše skupine nakon Hrvatske - Ukrajina.

• Obrisan korisnik03.09.2012. u 01:26
    Glavni cilj je ispunjen, osigurali smo Eurobasket. Drago mi je da su konačno i Planinića stavili u igru.
  • Obrisan korisnik03.09.2012. u 00:19
    Nezgodne su ove kvalifikacije ali me veseli da ovako nasi decki rasturaju. Jos kad dodu banic,loncar,vujcic i ostali biti ce to prava ekipa s kojom mozemo daleko na euru...
  • nido03.09.2012. u 00:00
    Bravo Roko za koncert :-))))))))