SP 2014., Kvalifikacije, Skupina A, 07.09.2012, 20:15 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 10.000
Suci: Alon Yefet, Amihay Mozes, Abed Al Ramili (svi Izrael)
Hrvatska
Hrvatska
Nikica Jelavić 69'
1:0(0:0) Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija

S Maksimira:Marin Vuković, Borna Rupnik • petak, 07.09.2012.

Nikica Jelavić postao je junak prvog susreta Hrvatske u kvalifikacijama za nadolazeću svjetsku smotru u Brazilu. Pogotkom nakon ulaska s klupe odlučio je težak dvoboj protiv Makedonije...

Dragan Georgiev
74'
21
Mirko Ivanovski
80'
17
Darko Tasevski
82'
Čedomir Janevski

U debitantskom nastupu novog izbornika Igora Štimca u natjecateljskoj utakmici, Hrvatska je na Maksimiru uspjela svladati nimalo ugodne protivnike iz Makedonije. Tako su na konto "sjela" prva tri boda na putu prema Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine.

Hrvatska je vrlo rano mogla usmjeriti vodu na svoj mlin. Na semaforu je završavala prva minuta igre kada se zatresla gostujuća vratnica, na ubačaj Ivana Perišića i pokušaj glavom Eduarda da Silve, a ofenzivno postavljanje kapetana Darija Srne na desnoj strani omogućilo je Štimčevim izabranicima obećavajuće uvodno razdoblje.

No, nakon toga je igra Hrvatske počela padati, a Makedonci su uspostavili ravnotežu i uvidjeli da svom domaćinu mogu i zaprijetiti.

Makedonci pali četvrti put

Hrvatska je večerašnjom pobjedom popravila svoj učinak protiv makedonske izabrane vrste na četiri pobjede, dva neriješena ishoda i jedan poraz. Dosadašnja tri slavlja protiv Makedonije ubilježena su 1998., 2004. i 2007. godine.

Počelo je udarcima Ivana Tričkovskog i Agima Ibraimija iz daljine te startom Stipe Pletikose na Goranu Pandevu, nakon kojega je sudac Alon Yefet iz Izraela ostao nijem, a u 32. minuti je Srna na gol-crti zaustavio loptu Vanče Šikova.

Najbliže su vodstvu Makedonci stigli tri minute prije odlaska na odmor, kada je Pandev opalio s više od 20 metara i zatresao prečku, a lopta se odbila tik ispred linije hrvatskog gola.

U međuvremenu su poluprilike propustili Luka Modrić i Ivan Perišić te Mario Mandžukić, koji je pucao glavom nakon kornera, te su igrači s terena bili ispraćeni zvižducima.

I u prvih desetak minuta drugog poluvremena, s Nikom Kranjčarem umjesto Ivana Rakitića, Hrvatska je uspjela pritisnuti svog protivnika, no ponovno bez pravog učinka. Makedonska obrana i vratar Martin Bogatinov, koji je tijekom cijele utakmice dobro izlazio na centaršuteve, uspješno su riješili sve situacije pred svojim golom.

Prigodu je imao i Perišić, no nije dobro primio loptu, ali u 69. minuti Hrvatska je povela.

Dodavanje Luke Modrića spustio je Mario Mandžukić, a džoker s klupe Nikica Jelavić glavom iz blizine trese mrežu Makedonaca za hrvatsku prednost i dozu olakšanja.

Posljednjih deset minuta Hrvatska je morala odigrati bez ozlijeđenog Vedrana Ćorluke, kojega je u posljednjoj liniji obrane zamijenio Domagoj Vida. Iako su Makedonci s nekoliko lopti u završnim minutama unijeli malo nervoze u hrvatske redove, rezultat se više nije mijenjao.

Tako je ostvaren ključni cilj, premijerna pobjeda, a sljedeću kvalifikacijsku utakmicu Hrvatska igra u utorak, 11. rujna, protiv Belgije u Bruxellesu.

• Obrisan korisnik08.09.2012. u 14:42
    Ja sam gledao od gola i moran reć da u th pola sata što san gleda nismo stvorili nti jednu priliku što mi nimalo nije drago..Nije mi drago da na tv prijenosu čujem štimca u 80 kako se dere na igrače i pri tom pokazuje manjak kulture (izbornik je ipak javna osoba) a on jedino moze bit uzor onima... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.09.2012. u 10:22
    centaršutevi su nam bili katastrofalni,na tom treba poraditi pod hitno.što se tiče penala velim meni se učinilo da se pandev nije baš previše bunio na odluku suca
  • crovitlaci08.09.2012. u 10:18
    Kakav penal??? Pandev je pokušao pokazat glumačke sposobnosti, nije uspjelo.