Montpellier ostao bez prilike za prvi trofej sezone, Chambéry u finalu

Mihaela Bradovski • subota, 08.09.2012.

Sezonu 2012./2013. u Francuskoj je otvorilo treće izdanje Trofeja prvaka. Za iznenađenje se u prvom polufinalnom dvoboju pobrinuo Dunkerque koji će se za naslov najbolje momčadi boriti protiv Chambéryja. Prve službene nastupe za svoje nove klubove upisali su Petar Metličić i Marko Panić, dok njegov suigrač Damir Bičanić nije nastupio zbog ozljede...

Montpellier - Dunkerque 29:32 (13:19)

Rukometaši Montpelliera, osvajači prva dva izdanja Trofeja prvaka, u nedjelju će se boriti za treću poziciji. Bolja od njih u prvom polufinalnom dvoboju bila je momčad Dunkerquea. Četverostruki prošlosezonski laureat pogotkom Teja otvorio je ovaj dvoboj te je minimalnu prednost, kroz igru pogodak za pogodak, uspješno održavao do isteka pete minute kada je za 3:4 pogodio Julian Emonet.

Patrice Canayer, trener Montpelliera: "Unatoč nezadovoljstvu zbog poraza moram pohvaliti protivničku igru. Dominirali su većim dijelom susreta i njihovoj se pobjedi ne može prigovoriti. Nama pak ovo stiže kao upozorenje pred početak prvenstvenog natjecanja. Nisam potpuno nezadovoljan, sretan sam zbog reakcije momčadi u drugom dijelu i vjerujem da ćemo u idućih 15 dana do tri tjedna pronaći svoj ritam. Za mene je ovo najbolja momčad na svijetu i sretan samo što mogu voditi ovakve igrače."

Patrick Cazal, trener Dunkerque: "Pobjeda je potvrda da smo na pripremama radili kvalitetno i da smo na dobrom putu, posebno kada je u pitanju uklapanje novih igrača u već postojeći kadar. Montpellier bez obzira na sve ostaje najveći favorit za naslov prvaka. Mi smo dobili priliku odigrati kvalitetan rukomet, nismo je propustili, a sada moramo raditi na kontinuitetu."

Nekoliko trenutaka prije toga, u svom prvom službenom nastupu u dresu francuskog prvaka, Petar Metličić je zaradio dvije minute isključenja. Kornél Nagy u devetoj minuti pogađa za +2 svoje momčadi što je označilo i početak razdoblja njene dobre igre, razdoblja koje je na nesreću Montpelliera trajalo sve do posljednjih desetak minuta dvoboja.

Koliko je na ovaj rezultat utjecao mali broj zajedničkih treninga od početka pripremnog razdoblja, što zbog Olimpijskih igara, što zbog odlazaka pojedinaca na Super Globe, ocijenit će struka kluba, no više od svega ovom je porazu kumovalo slabo izdanje dvojice vratara. Primož Prošt (5) i Mickael Robin (4) u prvih su pola sata skupili tek četiri obrane, sva četiri uspješno zaustavljena šuta djelo su potonjeg čuvara mreže.

S druge strane, Vincent Gerard je već u prvom poluvremenu, koje je završilo rezultatom 19:13, stigao do dvoznamenkaste brojke (15 obrana ukupno), zaustavljajući s najviše uspjeha pokušaje Mamelunda i Accambraya koji se niti jednom u ovoj utakmici nisu upisali među strijelce.

U petoj je minuti nastavka, za 16:20 pogodio Mathieu Grebille, zaključivši 3:1 seriju Montpelliera, nakon koje su stigle njegove nove muke. Idućih pet minuta branitelj trofeja nije uspio svladati Gerarda, dok su u istom periodu šuteri Dunkerquea postigli pet brzih pogodaka. Canayerova momčad trgnula se u posljednjih 12 minuta dvoboja, no nedovoljno da bi ugrozila pobjedu autsajdera turnira.

Stao je gotovo potpuno u tom periodu napad Dunkerque čime je Montpellier stigao u priliku da s 19:29 stigne do konačnih, puno ugodnijih 29:32. Najraspoloženiji pojedinac najuspješnije francuske momčadi proteklih godina, baš kao u Dohi, bio je Dragan Gajić s postignutih 13 pogodaka iz 17 pokušaja. Sedam je dodao Nikola Karabatić, koliko je zabio i Sebastien Bosquet u dresu sutrašnjeg finalista. Metličić je uz uvodno isključenje u ovoj poraz ugradio jedan pogodak iz dva šuta prema protivničkim vratima.

Chambéry - Nantes 29:26 (10:11)

Puno neizvjesnija, ali i manje efikasna bila je druga polufinalna utakmica između Nantesa i Chambéryja. Francuski doprvak u turnir je krenuo bez ozlijeđenih Kevynna Nyokasa, Damira Bičanića i Laurenta Busseliera, ali sa svom trojicom braće Gille u zapisniku. Četiri minute čekalo se na prvi pogodak, Nantes je poveo zahvaljujući Valeru Riveri, a za jedino Chambéryjevo minimalno vodstvo u prvoj polovici dvoboja pobrinuo se minutu kasnije Guillaume Gille.

Francuski Trofej prvaka

Utakmica za treće mjesto:
Montpellier - Nantes (9. rujna, 15)

Finale:
Dunkerque - Chambéry (9. rujna, 17:15)

Edin Bašić nakon 12 minuta igre, prekida realizatorski post svoje momčadi i postiže tek treći pogodak Chambéryja. Međutim, niti šuteri Nantesa na drugoj strani nisu bili pretjerano raspoloženi te su do tog trenutka postigli tek samo dva više. Preko nekoliko puta rukometaši Nantesa imali su priliku do odlaska na predah otići i na +4, no na kraju je prvih pola sata igre završilo rezultatom 11:10 u njihovu korist.

Pet minuta nastavka trebalo je momčadi Chambéryja da prednost vrati na svoju stranu, precizan je tada bio Bertrand Gille za 13:12, a u 40. minuti, nakon šestog pogotka Bašića klupa Nantesa traži minutu odmora. Semafor je tada pokazivao +3 za francuskog doprvaka. Malo se toga na terenu promijenilo do isteka vremena, Chambéry koji je u ovoj susret ušao kao favorit znao je zadržati vodstvo i izboriti finale s Dunkerquem.

Bašić s devet i Romero s pogotkom manje predvodili su svoje momčadi u napadu, dok je apsolutni junak pobjedničkog sastava bio vratar Cyril Dumoulin s 15 obrana. Inače, posljednji službeni dvoboj Nantesa i Chambéryja iz svibnja ove godine, zahvaljujući 27:22 slavlju domaćina osigurao je peti uzastopni naslov prvaka Montpellieru, četiri kola prije kraja prvenstva.

"Naravno da nas ova pobjeda ohrabruje iako treba biti iskreni i reći kako ima još mnogo stvari koje ne funkcioniraju kako bismo mi to željeli. To znači da naš posao nije niti približno gotov. U finalu nas čeka jedna snažna momčad koja se tamo nije plasirala slučajno", kratko je drugo polufinale prokomentiralo ovoljetno pojačanje Chambéryja Bertrand Gille.