Krenula Liga Asobal, prvi bodovi za Huescu, Granollers i Puerto Sagunto

Zvonka Keliš • subota, 08.09.2012.

Dan ranije od onog pravog otvaranja koje označava veliki dvoboj Barcelone i Atletico de Madrida za španjolski Superkup, započelo je i samo španjolsko rukometno prvenstvo slavljem Huesce nad Alser Puerto Saguntom te podjelom bodova između Granollersa i Academije Octavio.

Iako španjolsko rukometno prvenstvo, točnije Liga Asobal, počinje onim pravim, velikim dvobojem za španjolski Superkup dviju najboljih momčadi iz protekle sezone, Barcelone i Atletico de Madrida, dan ranije svoje su susrete prvoga kola odigrale momčadi Granollersa i Academije Octavio te Huesce i Alser Puerto Sagunta.

Fraikin Granollers - Academia Octavio 26:26 (12:14)

Dan ranije od službenog početka nove sezone Asobal lige, momčad Academije Octavio stigla je u Granollers gdje je snage odmjerila s domaćinom koji se pokazao kao nimalo lak suparnik te se tako kući vratila s neriješenim rezultatom te prvim osvojenim prvenstvenim bodom. Dobro su gosti krenuli u susret, polako, ali sigurno gradili su svoju prednost te su se uspjeli odvojiti na 5:4 i 10:8. Do same završnice prvoga dijela gostujuća je momčad stigla i do prednosti od četiri pogotka, no Salinas i Blanxart smanjuju to na minus dva te se na predah ide s vodstvom Academije 14:12.

Prve minute nastavka donijele su poravnanje rezultata (15:15) te novu neizvjesnost u kojoj se sredinom drugoga poluvremena nešto bolje snalaze gostujući rukometaši koji osiguravaju vodstvo 21:19. Međutim, domaća ekipa odmah izjednačuje te do kraja ogleda više ne dopušta svom protivniku da se rezultatski odvoji te susret tako završava podjelom bodova (26:26). Najefikasniji u redovima Granollersa bio je Juan del Arco sa sedam postignutih pogodaka, dok su najbolji kod Academije Octavio bili Ismael Juarez, Pablo Cacheda, Pavol Polaković i Victor Frade s po četiri gola.

Huesca - Alser Puerto Sagunto 22:20 (10:9)

U sklopu prvoga kola španjolskog rukometnog prvenstva Huesca je na svom terenu dočekala rukometaše Alser Puerto Sagunta te je pred svojih preko tisuću navijača upisala prvu prvenstvenu pobjedu. Domaćin je susret otvorio vodstvom 2:0, a iako se gosti brzo vraćaju u ogled te poravnavaju rezultat na 3:3, domaća momčad do 20. se minute ponovno odvaja (6:4). Uslijedila je tada gostujuća mini serija 3-0 za rezultatski preokret 8:7, no na predah se ipak ide s minimalnom prednošću Huesce 10:9.

Ništa manje zanimljivo nije bilo u nastavku kojeg gostujuća ekipa otvara novim izjednačenjem (11:11) da bi potom i preuzela vodstvo (14:13). Tada se ipak ukazuju domaći rukometaši koji svoju momčad odvode na 17:15, više ne ispuštaju stečenu prednost te osiguravaju konačno slavlje 22:20. Odličan je u redovima pobjednika bio Carlos Grau s pet pogodaka, dok se kod Alser Puerto Sagunta istaknuo Iker Serrano sa šest golova.

U prvom kolu Lige Asobal nakon novog izdanja španjolskog Superkupa slijede dvoboji Ademar Leona hrvatskog vratara Mateja Ašanina i Guadalajare, Aragona i Palme del Rio te Ciudad Encantade i povratnika u španjolsku rukometnu elitu, Cangasa. Snage će još odmjeriti i Valladolid i Villa de Aranda, dok će svoje pravo prvo kolo Atletico de Madrid i Barcelona odigrati sa zakašnjenjem, a suparnici će im biti Naturhouse La Rioja, odnosno, Anaitasuna.