Barcelona 26:19 Helvetia Anaitasuna
Helvetia Anaitasuna

Barcelona pobjedom pred domaćom publikom otvorila novu sezonu Asobala

Ivan Dominik • srijeda, 12.09.2012.

Nakon subotnjeg početka Asobala i prvih šest odigranih utakmica, prvo je kolo najelitnijeg španjolskog rukometnog natjecanja nastavljeno u srijedu dvobojem Barcelone Intersport, španjolskim prvakom i osvajačem Superkupa, te slabašnom ekipom Helvetije Anaitasuna. Velikom borbenošću, tek u drugom poluvremenu, Katalonci su uspjeli stići do pristojne domaće pobjede za otvaranje nove ligaške sezone...

Barcelona Intersport, ponajbolji rukometni klub današnjice, osvajač ovosezonskog španjolskog Superkupa i Asobala iz protekle sezone, pred svojim je navijačima u prvom kolu lige i na otvaranju prvenstva ugostila momčad Helvetije. Novi sastav Xavija Pascuala imao je prvu novosezonsku probu u Asobalu i - položio je.

Iako je Helvetia furiozno otvorila dvoboj vodstvima od 3:1 i 7:2 u prvih deset minuta, Barcelona se brzo pribrala i počela stizati rezultat te nadoknađivati svoj zaostatak. Međutim, motivirana, spremna i fizički jaka ekipe Helvetije nije se dala lako slomiti pa je neko vrijeme tijekom prve polovice susreta održavala prednost i od pet pogodaka razlike. No, ušavši u posljednjih deset minuta prvog poluvremena u zaostatku od 10:7 Blaugrana je u svojoj igri "ubacila u višu brzinu" te je u 25. minuti već došla do izjednačenja, 10:10.

Do kraja poluvremena odličnom obranom su domaći preokrenuli vodstvo Helvetije pa su na odmor odnijeli minimalnu prednost od 13:12. U nastavak se međutim ušlo igrom gol za gol, no što je vrijeme više protjecalo Helvetia je padala u igri, što je Barci dalo dodatni impuls u igri. Španjolski prvak igrao je sve bolje u drugom dijelu, a osobito su dobri igrači Barcelone bili u defenzivi, koja je, na kraju krajeva, i odlučila pobjednika u ovom ogledu.

Nakon prvih 15 minuta drugog dijela u igri gola za gol, uslijedila je mala serija domaćina koja je napokon "slomila" uporne goste. U posljednju šestinu susreta Barcelona ulazi prednošću od tri razlike i nju održava pa čak kasnije i povećava do posljednjeg zvuka sirene. Konačan ishod susreta Barcelone i Helvetije bio je 26:19 za Katalonce što sugerira tešku pobjedu, ali pobjedu sjajnom obranom i nadjačavanjem protivnika u završnici utakmice.

Za Katalonce je najviše zgoditaka zabio Victor Tomas, njih osam, dok je pet pogodaka uz stopostotni učinak dodao francuski pivot Cedric Sorhaindo. Odlično su obranu domaćina držali Nordijci Magnus Jernemyr i Jesper Noddesbo, dok je ipak najzaslužniji defenzivac za pobjedu Barcelone bio sjajni vratar Arpad Šterbik, naturalizirani Srbin i ovoljetna Pascualova akvizicija iz Atletico Madrida, koji je obranio čak 20 lopti igračima Helvetije i to uz pomalo nestvarnih 51 posto obrana.

Danijel Šarić, drugi vratar Barcelone, nije ni ulazio u igru jer nije bilo potrebe. Vratarski dvojac gostiju, Matias Carlos Schulz i Alejandro Sanchez Capon, imao je ukupnih 14 obrana uz solidnih 35 posto, no to nije bilo dovoljno za pozitivan rezultat protiv španjolskog prvaka, kao ni tri pogotka Rubena Montaveza, najboljeg igrača gostiju u ovom dvoboju. Kao i Montavez, za Helvetiju su po tri puta zabijali i Jose Juan Gonzalez te Javier Borragan, ali uz slabiji postotak šuta.

Za kompletiranje prvog kola Asobala svoju utakmicu još mora odigrati Atletico Madrid koji također novu sezonu otvara pred domaćom publikom i to u dvoboju s La Riojom.