Asobal: Ademar sigurno do slavlja, Villa de Aranda iznenadila Valladolid

Zvonka Keliš • nedjelja, 09.09.2012.

Nakon itekako uzbudljivog španjolskog Superkupa odigranog u madridskom Vistalegreu na rukometne terene diljem Španjolske izašle su najbolje rukometne momčadi zemlje kako bi snage odmjerile u sklopu prvoga kola Lige Asobal. Do slavlja su stigle ekipe Ademar Leona, Aragona, Cuence i Ville de Arande koja je priredila pravo malo iznenađenje svladavši Valladolid.

Subota je u Španjolskoj označila dan nadasve zanimljivog dvoboja dviju najboljih španjolskih momčadi iz sezone iza nas, Barcelone i Atletico de Madrida, u kojem se najboljim u ovom trenutku pokazao prvak Španjolske. No, zanimljiv ogled Superkupa označio je ujedno i start nove sezone španjolskog rukometnog prvenstva, točnije Lige Asobal, koja je već u svom prvom kolu pokazala kako ni u novoj rukometnoj godini neće nedostajati zanimljivosti. Pobjedama su tako startale momčadi Ademar Leona, Aragona, Ciudad Encantade te nove ekipe u elitnom društvu, Ville de Aranda, koja je priredila pravo malo iznenađenje svladavši Valladolid.

Reale Ademar Leon - Quabit Guadalajara 30:26 (14:12)

Trećeplasirana momčad prošle sezone Lige Asobal, Ademar Leon, odlično je započela novi rukometnu godinu, naime, na svom je terenu pred dvije i pol tisuće gledatelja ugostila momčad Guadalajare koja se potom kući vratila s porazom 26:30. Krenuo je domaćin vodstvom 6:2, potom i 9:4 da bi se pred samu završnicu gosti mini serijom 3-0 uspjeli tek približiti na 8:11. Do odlaska na odmor pao je po pogodak s obje strane tako da domaća momčad osigurava prednost od dva gola (14:12).

U prvim minutama nastavka gostujuća se ekipa uspijeva približiti na minus jedan (14:15), dok u 44. minutu ogleda ulazi i s prednošću od dva pogotka (21:19). Tada se, pak, bude domaći rukometaši, uzimaju stvar u svoje ruke te se s dvije serije pogodaka odvajaju na 28:25 i upisuju potom pobjedu 30:26. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Carlos Ruesga s osam pogodaka, Matej Ašanin upisao je jednu obranu, dok je najbolji kod Guadalajare bio Jose Maria Bozalongo sa šest golova.

Aragon - Palma del Rio 28:27 (13:13)

Izuzetno uzbudljivo i napeto bilo je u Zaragozi gdje je nova momčad Lige Asobal, Palma del Rio, snage odmjerila s domaćom ekipom Aragona. Izjednačeno je bilo na samom startu susreta (2:2, 4:4) da bi se gosti sredinom poluvremena odvojili na 7:5, a potom i 11:6. Međutim, domaćin se ne predaje te također ubacuje u brzinu više te s pet uzastopnih pogodaka na samom kraju prvoga dijela poravnava rezultat na 13:13.

Nastavak susreta donio je minimalnu prednost domaćih rukometaša (16:15, 22:21) koja je potrajala sve do samoga kraja. Naime, na svako domaće odvajanje gostujući igrači odgovaraju pogotkom te Aragon stoga na koncu osigurava slavlje 28:27 i prve prvenstvene bodove. Odličan je u redovima Aragona bio Antonio Carton sa sedam pogodaka, dok se kod Palme del Rio istaknuo Ljubomir Vermirovsky također sa sedam golova.

GlobalCaja Ciudad Encantada - Cangas 31:25 (14:10)

U Cuencu je u sklopu prvog kola nove sezone stigao povratnik u Asobal ligu, momčad Cangasa, kako bi se suprotstavio ekipi Ciudad Encantade koja se na domaćem terenu ipak pokazala kao spremnija momčad. Poveo je domaćin odmah u prvim minutama 6:3 da bi potom otišao i na 8:4 i 11:6. Gosti tada ne bivaju realizatorski uspješni što domaća momčad koristi kako bi se osjetnije odvojila te na koncu na predah ide s četiri pogotka prednosti (14:10).

Odvaja se odmah na startu drugoga dijela Cuenca na +6 (17:11), no do 44. minute gostujuća se ekipa s dvije uzastopne mini serije vraća na minus dva (18:20). Međutim, domaći rukometaši tada nemaju problema s realizacijom te s pet pogodaka odlaze na 26:19 te konačno slave 31:25. Do prve prvenstvene pobjede Cuencu je predvodio Angel Perez s osam pogodaka, dok je Marko Lasica u poraz Cangasa ugradio sedam golova.

Cuatro Rayas Valladolid - Villa de Aranda 28:30 (10:15)

Nova momčad u elitnom španjolskom društvu, Villa de Aranda, priredila je pravo malo iznenađenje u svom prvom nastupu u Asobalu svladavši četvrtoplasiranu ekipu prošle sezone, Valladolid. Dobro su gosti otvorili susret, poveli su 4:2, no domaćin ubrzo poravnava rezultat na 6:6 nakon čega slijede uzbudljive minute susreta u kojima se ponovno nešto bolje snalazi gostujuća momčad. Villa de Aranda tako odlazi na 13:9 te na kraju prvoga dijela ima prednost od pet pogodaka (15:10).

S odličnom obranom koja je gotovo u potpunosti zaustavila protivnika nastavili su gostujući rukometaši i u drugom dijelu ogleda u koji ulaze s +7 (19:12). Budi se tada domaća ekipa te postepeno smanjuje svoj zaostatak (15:20, 19:21), no do konca ipak ne uspijeva izjednačiti, kao ni preokrenuti rezultat čime Villa de Aranda upisuje svoju prvu pobjedu u Ligi Asobal (30:28). Enrique Plaza i Manuel Cirac u pobjedu svoje momčadi ugradili su šest pogodaka, dok su Gonzalo Porras, Victor Megias i Victor Alonso za Valladolid zabili po pet golova.

Svoje susrete prvoga kola Lige Asobal dvije najbolje momčadi Španjolske, Barcelona i Atletico de Madrid, odigrat će sa zaostatkom, a na protivničkim ih stranama čekaju ekipe Anaitasune, odnosno, Naturhouse La Rioje.