SP 2014., Kvalifikacije, Skupina A, 11.09.2012, 20:45 h, Bruxelles, stadion Roi Baudouine, gledatelja: 45.000
Suci: Alberto Undiano Mallenco, Diaz Perez, Cabanero Martinez (svi Španjolska)

Bernard Jurišić • utorak, 11.09.2012.

Belgijska euforija ipak nije nadvladala hrvatsku kvalitetu. Hrvatska je u Bruxellesu odigrala 1:1 s Belgijom, a u posljednjim trenucima susreta "meč-loptu" propustio je realizirati Vida. S četiri boda iz dva teška susreta na startu kvalifikacija Hrvatska je potvrdila status prvog favorita skupine...

Marouane Fellaini
67'
15
Kevin de Bruyne
72'
14
Kevin Mirallas
81'
Marc Wilmots
9
(do 59')
Igor Štimac

Najave da će 18-godišnji Josip Radošević istrčati u prvom sastavu u jednoj od najtežih utakmica Hrvatske u kvalifikacijama za SP 2014. dobile su potvrdu uoči početka utakmice. Igor Štimac odlučio se kockati i uz nespremnog Modrića u vezni red postaviti Hajdukovog debitanta.

I nije to loše izgledalo u prvom poluvremenu. Hrvatski veznjaci i napadači bili su agresivni, oduzimali puno lopti visoko u polju Belgije i često pokušavali pobjeći u kontru. Prvi put kad su to uspjeli - Hrvatska je povela.

Mandžukić je pobjegao po desnom krilu i loptom tražio Jelavića u sredini, odbili su belgijski stoperi, no samo do Ivana Perišića koji s ulaza u kazneni prostor šalje loptu u mrežu za hrvatsko vodstvo već u šestoj minuti.

Belgijce hrvatsko vodstvo šokiralo, trebalo im je malo vremena da se vrate u igru. Odgovorili su u 12. minuti kad je napadač Benteke ostao sam na drugoj vratnici, ali umjeto udarca, odlučio je asistirati. Na našu sreću.

Kako je vrijeme odmicalo, padala je i belgijska dominacija posjedom lopte. Hrvatska je između 20. i 40. minute u potpunosti kontrolirala sve prilaze Pletikosi i pokušavala pronaći poneku pukotinu u belgijskom zadnjem redu.

U završnih pet minute opet su se probudili domaćini. Benteke je dvaput bio u prigodama za udarac, ali jednom je bio neprecizan, drugi put ga je Šimunić zaustavio u kaznenom prostoru bez prekršaja. I kad se činilo da će Hrvatska na poluvrijeme otići s prednošću, Belgija je stigla do izjednačenja.

Istekla je već jedna minuta sučeve nadoknade, Belgijci su izveli korner, a loptu je Strinić glavom odbio ravno na 20 metara od našeg vratara. Tamo je na nju natrčao branič Guillaume Gillet i snažnim udarcem po sredini vrata zakucao loptu u mrežu za 1:1 i novu energiju belgijske momčadi u drugom dijelu.

Drugo poluvrijeme otvara velika prigoda pred svakim od vratara. Najprije je Mandžukić osvojio jednu loptu na 30 metara i gurnuo u prostor prema Jelaviću, vratar Courtois za djelić sekunde stiže do lopte prije našeg napadača. Na drugoj strani Witsel duboko prodire i vraća povratnu loptu za Bentekea, čiji udarac prema praznim vratima Šimunić odbija na samoj gol-crti.

Trajao je još nekoliko minuta belgijski pritisak prema našim vratima, no opet su naši brzo primirili domaćine i preuzeli loptu u svoje noge. Nije Hrvatska uspijevala opasnije ugroziti belgijska vrata, ali visok posjed lopte u našim nogama onemogućavao je i domaćine u kreiranju konstantnog pritiska prema Pletikosi.

Svoj neočekivani, ali sasvim solidan debi Josip Radošević okončao je u 78. minuti, na njegovo mjesto ušao je Vukojević. Ništa se posebno nije promijenilo, kako je utakmica odmicala sve su se više oba protivnika posvećivala zatvaranju prilaza svojim vratima umjesto traženja pobjede.

A pobijediti su u završnici mogli i jedni i drugi. Najprije je u 87. minuti udarac Mirallasa fijuknuo pored Pletikosine lijeve vratnice, da bi u prvoj minuti sučeve nadoknade Domagoj Vida promašio "meč-loptu". Bio je sam na drugoj vratnici nakon kornera, imao je ispred sebe prazan kut belgijskih vrata, ali loptu je glavom poslao u gol-aut.

Hrvatska je tako ostala neporažena na jednom od najtežih gostovanja u ovim kvalifikacijama i potvrdila ulogu prvog favorita skupine. Belgijska euforija nije nadvladala hrvatsku kvalitetu, na koncu i jedni i drugi mogu biti zadovoljni podjelom bodova.

• interreg13.09.2012. u 23:46
    Bez pravog trenera ce biti tesko ali i ovako cemo biti ispred Belgije u ovoj grupi. A Belgija nece biti ni druga a kamoli prva u ovoj grupi. Ma di je Belgija od odlicne ekipe? Imaju par odlicnih igraca, svaka cast ali kao ekipa nisu bog zna sto.
    interreg
  • greenhorn12.09.2012. u 15:59
    imamo tog jednog matu jajala... nekazem da bude on postao nasljednik kovaca, nego mislim da bi decko trebao dobit prilikua i dujmovica se olako sikaniralo, jedino to dvoje zadnjih veznih mogu odigrat suvislo prema naprijed
    greenhorn
  • crovitlaci12.09.2012. u 15:19
    E pa lijepo vas nabijem na Belgiju, jeste možda vidili tko je bolji. Da je Vida zabio ono što je bilo teže promašit nego pogodit imali bi maksimalnih šest bodova. Idemo Vatreni!
    crovitlaci
  • Obrisan korisnik12.09.2012. u 12:18
    Jel se meni samo čini ili iz utakmice u utakmicu naš kapetan ne igra nikak ni u obrani ni u napadu. Još ajde odigra pristojno dok igra desnog beka (ali kada napadamo kao protiv makedonije ili nekog slabijeg), ali kad igra desnog vezno ne igra nikako. Svaku loptu rješava alibi tek toliko da ne... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.09.2012. u 10:08
    Vidim, hrpa negativnih komentara. Ali ovo je početak kvalifikacija, novi je izbornik, koji jadan ni sam nezna šta hoće, sad tika-taka sad ispocavanje lopti naprijed pa šta bude-bude. Ali 4 boda iz ove dvije utakmice sam prognozirao na onoj anketi što bila na Sportnetu, i to je REALAN zbroj bodova... [više na forumu]