Josip Tolić • ponedjeljak, 17.09.2012.

Protekli vikend odigrano je šesto kolo BH Telecom Premijer lige Bosne i Hercegovine. U dvostrukom okršaju sarajevskih i mostarskih klubova ishod je bio izjednačen; Zrinjski je ubilježio pobjedu nad Željezničarom i zasjeo na treće mjesto ljestvice, dok je Sarajevo nastavilo niz neporaženosti visokim slavljem protiv Veleža.

Veliku pobjedu u jednom od derbija šestog kola bosanskohercegovačkog prvenstva ostvario je Zrinjski svladavši Pod bijelim brijegom branitelja naslova Željezničar 1:0. Bila je to izjednačena utakmica, bez mnogo izrazitih prilika, u kojoj su Mostarci do troboda došli majstorijom Pere Stojkića na samom kraju dvoboja. Četvrtu pobjedu u sezoni izabranicima Dragana Perića Stojkić je osigurao prodorom u 81. minuti kada je nanizao nekoliko sarajevskih igrača i prebacio bivšeg vratara Cibalije Marijana Antolovića, koji u Želji boravi na posudbi iz varšavske Legije. Zrinjski je sada skočio na treću poziciju, samo bod iza sarajevskog sastava.

(pogodak na 1:17:44)

Drugi mostarsko-sarajevski okršaj igran je na Koševu gdje je Sarajevo vrlo uvjerljivo pobijedilo Velež. Golijadu za Bordo-momčad nagovijestio je Belošević krasnim pogotkom iz slobodnog udarca u 16. minuti, a do kraja prvog poluvremena Hadžić i još jednom Belošević, ovaj put iz kaznenog udarca, rješavaju pitanje pobjednika. Početkom nastavka Čomor je nastavio muke Rođenih golom za 4:0, no gosti su ipak uspjeli postići počasni pogodak preko Hebibovića tri minute prije kraja. Sarajevo je tako nastavilo odlična izdanja ove sezone; bez poraza, nalazi se na čelu poretka sa 16 bodova, tri više od prvog pratitelja Željezničara.

U sjeni dva derbija, Široki Brijeg u dramatičnoj je završnici ostao neporažen na gostovanju kod novog premijeligaša Gradine, koje svoje domaće utakmice igra u Orašju zbog neadekvatnih uvjeta na matičnom stadionu. U jeku napada Plavih gradina je povela golom Huseinbašića u 35. minuti, a do izjednačenja je momčad s Pecare stigla tek sedam minuta prije kraja, kada je, poslije udarca iz kuta Kordić poravnao. To, međutim, nije bilo sve što su ova dva sastava pokazala; već u 87. minuti Turbić je Srebreničanima vratio prednost, no bilo je još vremena za Matea Roskama da minutu prije kraja sjajno pogodi za 2:2, bod kojim je Široki "skliznuo" na osmo mjesto, uz isto toliko bodova.

Korak za vodećima izgubila je sarajevska Slavija remijem bez pogodaka u Gabeli, kod GOŠK-a Ivana Katalinića, dok je istim rezultatom završio ogled bijeljinskog Radnika i Zvijezde iz Gradačca. Rudar iz Prijedora vratio se pobjedama minimalnim slavljem protiv Travnika na svom terenu zahvaljujući pogotku Mikića, a jednak je ishod viđen i na Otoci gdje je Đelmić osigurao slavlje Olimpicu protiv trebinjskog Leotara. Zanimljiv ogled Čelika i Borca završio je bez pobjednika; vodstvo Zeničana nakon pogotka Kajkuta u 56. minuti poništio je Teinović samo dvije minute potom i donio bod Banjalučanima.