3. HNL Jug: Nevjerojatan preokret GOŠK-a u Benkovcu, Jadran (KS) sačuvao vrh tablice unatoč remiju

Ivan Dominik • utorak, 25.09.2012.

Peto kolo 3. HNL Jug bilo je vrlo uzbudljivo, a donijelo je zanimljive rezultate. Nijedan od dva Jadrana nije upisao pobjedu u ovom kolu što je iskoristio Val za probijanje na drugo mjesto lige i to - remijem. Neretva je bila uspješna u gostima, viđene su tri podjele bodova, isto toliko gostujućih pobjeda i samo dvije domaće. Najzanimljivije je bilo u Benkovcu i Pločama, dok je u Unešiću zagora zabilježila najuvjerljiviju pobjedu kola, a i dosadašnjeg dijela prvenstva za taj klub...

Najefikasnija utakmica petog kola 3. HNL Jug, koja se igra diljem Dalmacije, igrana je u Benkovcu gdje je domaći Velebit ugostio neugodnu momčad dubrovačkog GOŠK-a. Na Gradskom je stadionu nakon prvih 45 minuta u kojima nije bilo golova viđena prava golijada, a teren su uzdignutih ruku napustili ipak gostujući igrači. Velebit je poveo i zabio prvi gol na susretu nakon što je Marin Kurtin realizirao penal, no, Damir Hodžić ulaskom u zadnjih 20 minuta utakmice poravnava rezultat na 1:1.

Tri minute kasnije momčad iz Benkovca opet je u vodstvu, a novi pogodak Velebita bio je djelo braniča Marina Dujmovića. No, tada je uslijedila infarktna završnica u kojoj gosti rade veliki podvig i preokret. Dvije minute prije kraja za 2:2 i izjednačenja GOŠK-a zabija Ante Ivanišević, a potom u posljednjim trenucima dvoboja za konačnih 3:2 Lapađana pogađa Hodžić, drugi put na utakmici, i šokantno donosi bodove Dubrovčanima, koji tako postaju protagonisti najzanimljivije utakmice kola.

Kamen iz Ivanbegovine i Uskok iz Klisa odigrali su jedan od tri remija petog kola, a njihov je susret u Gradu Petra Kružića završen remijem 1:1. Poveli su domaći sredinom drugog dijela golom Luke Aničića, koji je ušao s klupe u nastavku, ali je njegovo vodstvo vrlo brzo anulirao Miroslav Krištić, također zamjena u sastavu Kamena. Do kraja dvoboja više nije bilo golova pa su tako momčadi iz sredine i donjeg dijela ljestvice podijelile bodove u Klisu.

Šokantan domaći poraz doživjela je momčad Jadrana iz luke Ploče, koja je izgubila dosad dugo održavano drugo mjesto prvenstva izgubivši od slabašnih Hrvaca, koje su dosad držale začelje ligaške tablice. Nakon prvog poluvremena u kojem pogodaka nije bilo, u prvoj je minuti nastavka suđena najstroža kazna za goste, a realizirao ju je Jakov Marunica. No, ulaskom u završnicu dvoboja, u 77. minuti, Jadran dolazi do izjednačenja, također iz penala, a strijelac je bio Danijel Dabić. No, kada je sve ličilo na još jedan remi Hrvacama je pogotkom pobjedu donio Ivan Alebić, džoker s klupe koji je time polučio najveće iznenađenje kola.

U Unešiću je domaća Zagora konačno pokazala svoje pravo lice i gostujuću ekipu Konavljanina ispratila uvjerljivom pobjedom od 3:0. Već su na poluvremenu domaći stekli uvjerljivu prednost i to golovima Ivana Martinovića te Dragana Vukovića, a potonji je i dovršio posao svojim drugim pogotkom krajem utakmice za postavljenje krajnjeg ishoda utakmice.

Zanimljiva utakmica odigrana je i "Na Valovom" u Kaštel Starom gdje je domaći stogodišnjak Val dočekao makarskog Zmaja. Susret je bio turbulentan i pun tenzija, koje su se još više rasplamsale pogotkom Makarana s kojim su isti otišli na odmor. Strijelac za vodstvo gostiju bio je Josip Gojak, ali u nastavku se domaćin uspio vratiti. Mnogo je strasti u nastavku uzburkao penal dosuđen za Val desetak minuta prije kraja jer su zbog vrijeđanja glavnog suca, Miroslava Kneževića, crvene kartone dobili treneri Zmaja te igrač Stipe Matešan. Međutim, to nije omelo Vinka Šarića da pogodi za izjednačenje i konačnih 1:1, a tim bodom je Val stigao do drugog mjesta u prvenstvu.

Nakon subotnjih utakmica u kojima je bilo vrlo interesantno, došlo je i do nedjeljnih koje su također polučile mnoštvo uzbuđenja. Tako je i bilo u golovima bogatoj utakmici između Neretvanca i Omiša u Opuzenu. U prvom je dijelu viđena golijada, vrlo rano je poveo domaćin zgoditkom Jurice Granića, a nedugo potom je izjednačio Marin Koštić. Omiš je u vodstvo drugim golom ekipe na dvoboju doveo Frane Pivčević tri minute poslije izjednačenja, a za drugi egal na utakmici, s kojim se otišlo i na pauzu između dva dijela, zabio je domaći branič Ante Mihaljević. Pobjedu Neretvancu u drugom je poluvremenu golom za krajnjih 3:2 donio Dragan Brečić.

Primorac iz Biograda i Neretva iz Metkovića odigrali su neefikasan susret u kojem je slavio gost jednim jedinim pogotkom, dakle minimalnom prednošću. Pogodak vrijedan pobjede i tri boda za Neretvu dogodio se iz jedanaesterca već u drugoj minuti utakmice, a strijelac je bio Danijel Kozina, koji je prevario domaćeg vratara Tina Juričina, potom poentirao i, kako se kasnije pokazalo, donio slavlje svojoj ekipi.

Utakmica s najmanje pogodaka, odnosno bez pogodaka, a ujedno i jedina takva u petom kolu igrana je na Korčuli između Zmaja iz Blata i vodećeg Jadrana iz Kaštel Sućurca. Lider prvenstva uspio je sačuvati praznu mrežu protiv Korčulana, ali nije uspio zatresti istu na drugoj strani pa su stoga te dvije ekipe zaslužile po bod koji je gostima bio dovoljan za očuvanje čelne pozicije u ligi, dok je Zmaju taj bod sačuvao i učvrstio poziciju u sredini ljestvice. Najzanimljiviji događaj tog susreta bilo je isključenje Jadranovog Stjepana Povijača krajem utakmice zbog dva žuta kartona.