1. HNL juniori: Dinamo domaćom pobjedom u derbiju kola pokvario stopostotni učinak gostiju

Ivan Dominik • utorak, 25.09.2012.

Završeno je odnosno odigrano kompletno šesto kolo 1. HNL za juniore, a i za par godina mlađe hrvatske nogometaše, kadete. Šesto je kolo u juniorskoj konkurenciji bilo "gostujuće" kolo u kojem su sve ekipe koje nisu igrale na svom travnjaku osvojile barem bod, a u pet od osam utakmica su odnijele trobod. Tako su gostujuća slavlja upisali Rijeka i Osijek, dvije vodeće ekipe lige, najuvjerljiviji je bio Hajduk kod Intera, dok je sve "pokvario" Dinamo, koji je na Maksimiru nadigrao Pjesnike u derbiju kola...

Početak šestog kola 1. HNL za juniore bio je još 27. kolovoza kada su momčadi Šibenika i Osijeka unaprijed odigrale svoj međusobni sraz na igralištu S.C. Ljubica. Slavio je gostujući Osijek minimalnom prednošću, a time je i zadržao prvu poziciju na ligaškoj ljestvici. Nakon prvog poluvremena tvrde i teške utakmice na velikoj vrućini, pogodaka nije bilo, kao ni u većem dijelu drugih 45 minuta.

Međutim, zgoditak vrijedan tri boda i vrha ljestvice za Osječane postigao je u 89. minuti Andrej Šimunec te osigurao slavlje slavonskom klubu. Kadeti Osijeka bili su mnogo uvjerljiviji od starijih kolega te su domaći Šibenik deklasirali rezultatom 4:2.

Jedinu domaću pobjedu kola uknjižio je Dinamo protiv velikog gradskog rivala, pogotovo što se omladinskih škola tiče - Zagreba. Pred više od 300 gledatelja na maksimirskom terenu ispod južne tribine stadiona Modri su pobijedili svoje vršnjake iz Ulice Pjesnika uz 2:1. Dva zgoditka za Plave pala su početkom, odnosno krajem drugog dijela, a strijelci su bili Ivan Budimir pa potom Dino Špehar Počasni gol za Pjesnike je u kasnoj fazi susreta, minutu prije kraja, postigao džoker s klupe Zagrebaša, Hrvoje Skupnjak.

Istim je rezultatom, samo u gostima, Lokomotiva pobijedila Marsoniju u Slavonskom Brodu. Na Stadionu uz Savu dogodio se veliki preokret jer je Marsonia 1909 povela pogotkom Mateja Biroa već u petoj minuti susreta, a taj je rezultat bio aktualan do i nakon poluvremena. Međutim, Lokosi su se brzo sabrali u nastavku te su nakon malo vremena uspjeli doći do rezultatskog egala, za koji je zaslužan bio Marko Pjaca, strijelac gola za 1:1 i inače ponajbolji igrač Lokomotive. Za konačnih 2:1 i pobjedu Zagrepčana zaslužan je bio Karlo Kamenar i Lokosi su odnijeli trobod iz Slavonije. Isto nije uspjelo kadetima Lokomotive jer je Marsonia tu pobijedila s minimalnih 1:0.

Rijeka je u Varaždinu nastavila s minimalnim pobjedama, koje su itekako vrijedne, no, mogla je Rijeka i uvjerljivije slaviti s obzirom na dva isključenja koje su dobili domaći nogometaši. Jedini gol Bijelih, dovoljan za tri boda, dogodio se iz penala nakon pola sata igre, a hladnokrvni egzekutor s bijele točke bio je Mihovil-Jeronim Klapan. Od 60. minute su Varaždinci igrali bez isključenog Ivana Novoselca, koji je zbog pregrubog starta dobio izravni crveni karton, dok je zbog dvije javne opomene u drugoj minuti sudačke nadoknade put svlačionice poslan i Goran Spasić. Stoga je Rijeka lakoćom sačuvala prednost i pobijedila, čime se pridružila kadetima koji su slavili s 3:1 u Baroknom gradu.

U Karlovcu je kao pobjednik susreta juniora domaćeg kluba i Slaven Belupa izašao sastav iz Koprivnice i to također minimalnom pobjedom. Gosti iz Podravine su preko braniča Karla Majtanića stigli do sva tri boda, a gol je postignut sredinom drugog poluvremena, od čega se domaći debitant u Prvoj ligi nije mogao oporaviti. Jednako uspješni bili su i kadeti Slavena koji su Karlovčane nadvisili s 3:0.

Poslastica kola bio je dvoboj Hajduka i Intera u Drenju, gdje svoje domaće utakmice odigrava klub iz Zaprešića. Žuti nisu imali šanse protiv raspoloženih Splićana koji su lakoćom odnijeli najuvjerljiviju pobjedu šestog kola u Grad svetog Duje. Bilo je 4:0 za Bile, dok su kadeti tog kluba s Interovima odigrali neriješeno 1:1.

Ipak, kiks mlađih "Bilih tića" nadoknadili su stariji i to pogocima Belmina Vile, koji je bio dvostruki strijelac, jedini u prvom dijelu te potom opet sredinom nastavka, a zabijali su još Joško Hajder za 2:0 i igrač s klupe Frane Barač, koji je u završnici postavio krajnji ishod. Međutim, novi bodovi "zalaufanog" Hajduka nisu podigli klub iz sredine ligaškog poretka, nego Hajduk još uvijek stanuje u sredini istog.

Jedina dva remija ovog kola upriličili su mladi igrači Hrvatskog dragovoljca i RNK Splita, odnosno Cibalije i Zadra. I dok su Dragovoljci i Crveni s Parka mladeži odigrali bez pogodaka, Cibalia i Zadar su se "potukli" za taj jedan bod. U Vinkovcima je prvi gol pao tek početkom nastavka kada je preko Petra Marinčića poveo domaćin. No, samo šest minuta poslije, u 61. minuti, stvari je na početak za Zadrane vratio Stipe Perica, a kasnije se pokazalo da je rezultat 1:1 ostao i konačan. Kadeti Cibalije pobijedili su svoje goste 4:0, dok je u Sigetu Split kod Dragovoljca poražen s 4:1, također u kadetskoj konkurenciji.